Wpis z mikrobloga

zamiast powitania słów #porannaporcja wrzaskliwych włosopuklerzników

Włosopuklerznik wrzaskliwy (Chaetophractus vellerosus) – gatunek ssaka z rodzaju Włosopuklerznik (Chaetophractus) z rodziny pancernikowatych. Występuje w środkowej i południowej części Ameryki Południowej (w częściach obszarów Gran Chaco i Pampas w Argentynie, Boliwii i Paragwaju. Izolowana populacja znajduje się we wschodniej prowincji Buenos Aires w Argentynie). Jego naturalnym środowiskiem są podzwrotnikowe lub tropikalne suche lasy, suchezarośla i użytki zielone. Nie występuje na obszarach skalistych obszarach, w których pancernik nie byłby w stanie się zakopać. Prowadzi nocny tryb życia latem, a dobowy zimą. Może utrzymywać się przez długi czas bez wody. Często kopie nory u podstawy krzaków i krzewów. Ma wiele nor w swoim terytorium, a każda nora może mieć więcej niż jedno wejście. Pancernik ten jest wszystkożerny: jego dieta składa się z owadów, kręgowców i materiału roślinnego (zwłaszcza strąków Prosopis), różni się znacznie w zależności od pory roku.

#zwierzeta #zwierzaczki

z rodziny pancernikowatych (Dasypodidae) w porcji były już: Włosopuklerznik kosmaty, także pancernik włochaty, pancernik szczeciniasty (Chaetophractus villosus), rodzaj Bolita (Tolypeutes)](https://www.wykop.pl/wpis/39655401/zamiast-powitania-slow-porannaporcja-bolitow-bolit/), rodzaj Kabassu (Cabassous), Pancernik mały (Zaedyus pichiy), Pancernik dziewięciopaskowy, pancernik długoogonowy, peba, tatusja (Dasypus novemcinctus)

fot. Istvan Kerekes

fot. Marc Shandro

fot. katalinkerekes

fot. Jake Mohlmann

fot. Darío Coria

fot. Istvan Kerekes

fot. katalinkerekes

fot. Brooks Crockett

fot. Istvan Kerekes

fot. Istvan Kerekes

fot. Pablo A. Leiva
likk - zamiast powitania słów #porannaporcja wrzaskliwych włosopuklerzników

Włosop...

źródło: comment_1587618585AG7we9EdtzaSyrdRACObjP.jpg

Pobierz
  • 18
@MArcinnn96: nic mi nie wiadomo, by pancernikowate (Dasypodidae) były źródłem wirusów groźnych dla człowieka

Niektóre źródła naukowe jako potencjalnego pierwotnego gospodarza wirusa SARS-CoV-2 (popularnego ostatnio ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) wskazują Łuskowcowate, łuskowce, pangoliny (Manidae), które swoją poranną porcję na mirko miały blisko 5 lat temu
likk - @MArcinnn96: nic mi nie wiadomo, by pancernikowate (Dasypodidae) były źródłem ...

źródło: comment_15876288038Fw9wlVyaxt6zRcT5YyJSX.jpg

Pobierz
co to za nowa gównonazwa?


@Trajforce: nazwa pancernik włochaty mogła się odnosić się do Dasypus pilosus przestawiciela rodzaju Dasypus lub włosopuklerznika kosmatego z rodzaju Chaetophractus, znanego także jako pancernik włochaty, pancernik szczeciniasty (Chaetophractus villosus)

Przy całym tym zamieszaniu w 2015 r. zakończono prace i wydano "wiekopomne" dzieło pt. "Polskie nazewnictwo ssaków świata" (autorstwa: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz), gdzie usystematyzowano polskie nazwy ssaków (niektóre
likk - > co to za nowa gównonazwa?

@Trajforce: nazwa pancernik włochaty mogła się ...

źródło: comment_1587638434gKrAouRyhlFY3NbVStkdE4.jpg

Pobierz