Wpis z mikrobloga

Zapraszam do wykopywania mojego najnowszego filmu na kanale #motyliglobus. Podjąłem temat rodzajów suszy oraz ich wpływu na krajobraz Polski.

Czy Polska pustynnieje? / Motyl i Globus #18

#gruparatowaniapoziomu #qualitycontent

Czy nagłówki w stylu twierdzącym "Polska Pustynnieje" są prawdziwe czy clickbaitowe? Nawet jeśli problem jest prawdziwy to... trochę clickbaitowe. Trudno powiedzieć, że Polska pustynnieje jako kraj, bo tak nie jest i nigdy nie będzie. Ale można jednoznacznie wskazać powoli te rejony Polski, które rzeczywiście za lat 25, 15 a może i nawet 5 będą wykazywać tendencję do pustynnienia. Czy też jak wolą naukowcy odwodnienia, stepowienia.

Uwzględniając m.in pokazane w filmie mapy oraz masę innych opracowań wiemy, że najbardziej zagrożony rejon Będzie to środkowy Pas Polski pomiędzy granicami zlodowaceń. Czyli Wielkopolska, Kujawy -i te chyba stoją na bardzo straconej pozycji a także Ziemia Łódzka, Mazowsze.

Na tej mapie widać wszystkie formacje krajobrazowe i roślinne zagrożone suszą rolniczą, atmosferyczną i hydrologiczną (razem). Jak widać jądro zmian to wschodnia Wielkopolska, Kujawy i zachodnie Mazowsze #poznan #konin #lodz #skierniewice

Oczywiście proszę nie wyobrażają sobie, że nagle pojawi się tam Sahara, jednak wysuszenie gleb, obniżenie jej żyzności zwiększone wietrzenie, pojawianie się roślinności stepowej i półpustynnej to wcale nie fantastyczna wizja. I upadek rolnictwa. To dość szokujące, ale już teraz podczas suszy rolniczej poziom wilgotności gleby (uprawnej, rolniczej) w wielu rejonach środkowej Polski sięga mniej niż 5%. To właśnie sytuacja, gdy przy takim poziomie i większym wietrze zaobserwowane były zamiecie pyłowe, błędnie nazywane przez niektórych burzami piaskowymi. Ale były. I w czasie bardzo intensywnego eksploatowania gleb w środkowych USA w latach 30 też takie burze pyłowe zdarzały się często, nazywano je Dust Bowl i był czas, gdy mieszkańcy środkowych USA masowo zaczynali chorować na pylicę.

Więcej w odcinku: Zapraszam: https://youtu.be/NdGe61Job5w
Pannoramix - Zapraszam do wykopywania mojego najnowszego filmu na kanale #motyliglobu...

źródło: comment_1587585220FpIfHOmf72Mu8I65ahkWHz.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
via MirkoListy / WykoEvent
  • 0
@Pannoramix: bardziej zastanawia mnie geneza lokowania (?) albo raczej powtórnego lokowania wsi w zaborze rosyjskim. To wygląda na coś w stylu komasacji połączonej z wyburzaniem i przeniesieniem domów. Nie znalazłem nigdzie źródeł, ale nie znajduję innego wyjaśnienia dlaczego wsie w zaborze austriackim są położone chaotycznie, wzdłuż krętych dróg, a wsie kilka km dalej, w dawnym zaborze rosyjskim - proste jak strzała (nieco na wzór węgierski).
  • Odpowiedz