Wpis z mikrobloga

Składam pc, trochę wzorowałem się paroma portalami sugerującymi możliwe configi, trochę sam pozmieniałem. Proszę o ocene, ewentualne poprawki i bezkrytyczne (albo takie z uzasadnioną krytyką) opinie.

Jakie ja mam rozkminy?
1. Czy potrzebuję modularnego zasilacza. Chcę żeby wyglądało to wszystko schludnie, pc w RGB żeby był (ale w granicach rozsądku).
1a. Czy zasilacz nie będzie za mały?
2. Czy potrzebuję aż tak drogiego Motherboard?
3. Jak wypada RX 5700 w porównaniu do modeli rtx2070 w podobnej kategorii cenowej?
3a. Wybrałem saphire bo podobo to jedyna sensowna opcja dla kart amd
4. Nie uwzględniłem coolera na CPU, bo na 101% nie będę myślał nad kręceniem zegarów, także uznałem że wystarczy ten dołączony do CPU.

5. Jaki monitor do tego dobrać? 144hz, rozmiar coś jak sądzę 23-27 cali.

#pcmasterrace #pc #komputery #skladamkomputer
źródło: comment_15875461686EyJbKRWO70MFhQIo1khdn.jpg
  • 46
@AryanWonderBoi: o boże ale ceny podskoczyły xD ja mam prawie identyczny zestaw i grudzień/styczeń dałem 4500zł
Zasilacz modularny jest o wiele lepszy, szybciej i łatwiej się składa no i wygląda schludniej.
Ja mam Płyta główna MSI B450 Gaming Plus Max jest tańsza minusem jest to że jest jedno wejście m.2
Też tego sapphire z tym prockiem i bardzo dobrze się sprawują, gram zazwyczaj na najwyższych ustawieniach
@AryanWonderBoi: tak, nie wiem do czego Ci komputer dokładnie, ale zastanów się nad dyskiem xD ja wziąłem 480GB i no brakuje xD Ogólnie jak chcesz przyoszczędzić to o wiele bardziej się opłaca kupować z różnych źródeł bo mi też na morele wychodziło jakieś 4900zł, a kupując z innych zapłaciłem jakieś 4400zł. Dobrze jest jakiegoś peppera używać czy tam innych stron z promocjami
@Morus123: Do gier, głównie to i tak będą gry pokroju LoL, także pc sam w sobie nie musi być mocarny. xd
Tak tak, na razie zrobiłem podglądowo na jednej stronie, aby zobaczyć config i spytać was o radę. No i peppera na bieżąco obserwuje. ^^
@lord_gervasius: Obudowę możliwe że trzymałbym na górze przy sobie, więc wolałbym aby z każdej strony schludnie wyglądało. Po za tym będzie to pierwszy pc który
@AryanWonderBoi: modularny PSU jak najbardziej, ale weźże coś mocniejszego a nie na styk. To jest najgorszy błąd popełniany przy składaniu kompa, bo ograniczasz sobie możliwości upgrade'u o lepszą kartę czy procka bez ponoszenia dodatkowych kosztów - czyli ponownego kupowania zasilacza. Lepiej teraz dać 100zł więcej niż później kolejne 400.
@AryanWonderBoi: 600 albo i nawet 650. Dzięki temu jeżeli zdecydujesz się na upgrade do Navi 2 lub RTX 30xx oraz ryzenów 4xxx to będziesz dużo spokojniejszy.

Jeżeli chodzi o mobo to wszystko zależy czy planujesz przesiadkę na mocniejsze cpu lub nowszą generację. Ogólnie z chipsetu B450 najwydajniejszą sekcję zasilania ma Tomahawk Max co daje możliwości przejścia nawet na ryzena 9. Nie wiadomo jeszcze jak nowa generacja będzie wyglądała pod kątem zapotrzebowania
@Zgubilem_Login: Właśnie, wspomniałeś o nowej generacji. Wychodzi jak zwykle jakoś późnym latem tego roku zapewne? Jakies plotki mówią o dużym przeskoku wydajnościowym, czy nadal te kilkanaście %?
Z tańszych GPU lepiej brać gtx1660 (nooo moooże rtx2060) czy coś od AMD (kultura pracy, stosunek jakość-cena)
@AryanWonderBoi: nikt nie wie jaki będzie skok wydajnościowy, bo nawet nie ma jeszcze jakichkolwiek wycieków z benchmarków. Wersje laptopowe CPU wyglądają obiecująco i może też tak będzie z PC. Premiery bym się nie spodziewał wcześniej jak wrzesień/październik. To samo się tyczy GPU.

Co do karty to zależy w co grasz, jaki masz monitor i jakie masz oczekiwania. Ewentualnie czy chcesz wziąć coś na teraz i poczekać do premiery nowych czy od
@Zgubilem_Login: Monitor będzie planowany w 144hz 24-27 cali; oczekiwania w sumie nie są za duże, bo większość gier i tak zapewne będę ogrywał na konsoli. Dobrze by było by obecne gry szły bez problemu w np. 60hz (warzone na przykład), a gry typu lol w pewniakiem z dużym zapasem w 144hz. Czyli głównie esport. I nie, nie chcę czekać, obecny pc ma już ponad 10yo, także nowy pc też mógłby starczyć
@AryanWonderBoi możesz wymienić zasilacz na seasonic Focus Gold, jest to zasilacz polpasywny i przy mniejszym obciążeniu wentylator będzie wyłączony, dodatkowym atutem jest 10 letnia gwarancja producenta, jak dają tyle gwarancji to muszą być pewni swojego produktu :D
Jeszcze ja osobiście dokupilbym jednak jakiś cooler na CPU, nie ze względu na temperatury, a na hałas stockowego coolera. Wystarczy jakiś spc Fortis czy coś na promocji z większą wieżą
@Keflar2: miałem w configu cały czas wrzuconego seasonic, ale dzisiaj jakoś zmieniłem bo wiadomo, sława firma corsair. xD Ale to z chęcią nawet wrócę do seasonic, właśnie przez ten półpasywny zasilacz. ^^
Dobra, wezmę to pod uwagę jak będę ostatecznie brał, słyszałem właśnie że te dołączone coolery sa mega lipne.
@AryanWonderBoi: zieloni nie mają takich problemów ze sterownikami, natomiast jakość obrazu zdecydowanie po stronie czerwonych. DLSS to gówno w porównaniu do AMD image sharpening.

Przez prawie miesiąc miałem problemy ze sterownikami co nawet skłoniło mnie do zakupu 2070s i używaniu jej przez prawie tydzień. Ostatecznie AMD w końcu wypuściło sterowniki, które u mnie przestały wariować i zdecydowałem się oddać 2070s i zostać przy 5700xt.

Największym minusem obecnie to fakt, że mój
@AryanWonderBoi jeżeli jesteś ograniczony budżetem w tym momencie i chcesz zbudować jak najmocniejszy zestaw to chwilowo odpuść cooler, ten dołączony do zestawu jest serio wystarczający, ja go miałem jakiś czas ale jak uruchamialem grę to faktycznie robił się dość głośny. Na początku zmieniłem na spc grandis 2, duże, chłodne i ciche chłodzenie,na alledrogo kupisz używane często w małych pieniądzach. Jak potrzebujesz czegoś mocniejszego na przyszłość w dodatku bardzo cichego to niecały rok
@Keflar2: Kultura pracy jest dość ważna. Jak basic cooler wypada w porównaniu do podstawowego np. SilentiumPC Fera 3 120mm?
Hajs mnie nie ogranicza, po prostu nie chciałbym wydawać niepotrzebnie hajs. Dorosłość i te sprawy. xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AryanWonderBoi: Ja osobiście raczej brałbym coś intela. Mam 3600x i po 2 miesiącach mam mieszane uczucia do niego. Niby fajnie mieć 6/12 ale w grach tego prędko nie wykorzystasz. Tańsza i5-9400f ma podobne osiągi w grach.
@AryanWonderBoi https://youtu.be/8CNZGSZfXLI nie wiem czy odpali się ten link, jeżeli nie to wpisz w yt fera 3 vs box i tam jest porównanie kultury pracy coolerow, akurat w tym filmie jest porównanie do coolera od Intela ale kultury pracy są podobne tych boxowych. Ja osobiście wolałbym chociaż Fortis 3,wieksza wieża przyjmie więcej ciepła, dzięki czemu możesz obniżyć obroty wentylatora CPU żeby był cichszy xd
@Keflar2: ma to sens. :D dzięki za radę.
Mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć, oprócz komponentów jak na zdjęciu co muszę dokupić? Pasta termo jest dołączona czy muszę dokupić? Jakies kable do łączenia komponentów? Bo kompletnie zielony pod tym względem. xd
@AryanWonderBoi wszystkie elementy montażowe są dołączone do zestawu, jak kupujesz nowke to masz pastę już nałożona na chłodzenie, ale jeżeli chcesz lepszej wydajności pasty, bo pasta też sporo daje co do temperatury to polecam thermal grizzly kryonault, prawdopodobnie najlepsza pasta na rynku, lecz słyszałem że ona dość szybko traci swoje właściwości przewodnicze, pol roku i wartaloby wymienić, ale to na początek możesz użyć tej z zestawu xd
@AryanWonderBoi: podkręcanie ryzenów 3xxx daje z 3% wydajności, lepsze mobo ma dla Ciebie znaczenie tylko w wypadku jakbyś zamierzał kupić w przyszłości na nią coś w rodzaju ryzena 3900x / 4900x
@10129: Mordko, zaznaczalem z 10 razy juz że o jakimkolwiek podkręcaniu nie ma mowy bo nigdy nawet mi to przez myśl nie przeszło. Takze dlaczego już parę osób wałkuje wątek podkręcania ryzenow mimo moich słów?