Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@worldisafuck: o czym ty bredzisz. Wyskakujesz z apologiami, to ci pisze, że fikołki apologetów są bezskuteczne, gdy istnieje przynajmniej 1000 denominacji i pewnie 5 razy tyle interpretacji, a bazując na tych interpretacji pewnie milion różnych fikołków apologetów.
  • Odpowiedz
@worldisafuck: tak- jest to właśnie to o czym pisałem odnosnie hermeneutyki. Dużym słowem który na kimś ma zrobić wrażenie.

Na mnie nie robi w ogóle. Twórczość chrześcijańska uważam za bełkot.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@worldisafuck: jak sam piszesz wczesnochrześcijańskiej, gdzie najwcześniejsze teksty mamy 30-50 lat po śmierci Jezusa i nie wiemy, kto był ich autorem xd W tym miejscu już sceptycyzm względem tych źródeł. Nie będę nawet wspominał o tych z 2 i 3 wieku, bo to już w ogóle żadna.
  • Odpowiedz
@worldisafuck: Współcześni apologeci nie mają jakichś obostrzeń i bardzo często wypowiadają się na temat nieścisłości np. w ewangeliach. Tyle już widziałem debat z zawodowymi apologetami z wielu denominacji ale nie jestem przekonany. Po co w ogóle ten wątek poruszasz?
  • Odpowiedz
@boguchstein: historia którą przytoczyłeś miała miejsce dużo wcześniej (Lot był bratankiem Abrahama, po Abrahamie był Izaak a potem dopiero Jakub od którego pochodzi 12 szczepów Izraela, potem niewola egipska i dalej Mojżesz i wyjście z Egiptu) a w Ks. Kaplanskiej Pan mówi tak:

1 Dalej Pan powiedział do Mojżesza: 2 Mów do Izraelitów i powiedz im: Ja jestem Pan, Bóg wasz! 3 Tego, co czynią w ziemi egipskiej, w której mieszkaliście, nie czyńcie. Tego, co czynią w ziemi Kanaan, do której was wprowadzę, nie czyńcie. Nie będziecie postępować według ich obyczajów. 4 Będziecie wypełniać moje wyroki, będziecie przestrzegać moich ustaw, aby według nich postępować. Ja jestem Pan, Bóg wasz! 5 Będziecie przestrzegać moich ustaw i moich wyroków. Człowiek, który je wypełnia, żyje dzięki nim. Ja jestem Pan!

Małżeństwa między krewnymi są zakazane
6 Nikt z was nie będzie się zbliżał do ciała swojego krewnego, aby odsłonić jego nagość. Ja jestem Pan! 7 Nie będziesz odsłaniać nagości swojego ojca lub nagości swojej matki. Jest ona twoją matką - nie będziesz odsłaniać jej nagości. 8 Nie będziesz odsłaniać nagości swojej macochy, bo to jest nagość twojego ojca. 9 Nie będziesz odsłaniać nagości swojej siostry, córki twojego ojca lub córki twojej matki, bez względu na to, czy urodziła się w domu, czy na zewnątrz. 10 Nie będziesz odsłaniać nagości córki twojego syna lub córki twojej córki, bo są one twoją nagością. 11 Nie będziesz odsłaniać nagości córki żony twojego ojca, bo jest ona dzieckiem twojego ojca, jest twoją siostrą. 12 Nie będziesz odsłaniać nagości siostry swojego ojca, bo ona jest krewną twojego ojca. 13 Nie będziesz odsłaniać nagości siostry swojej matki, bo jest ona krewną twojej matki. 14 Nie będziesz odsłaniać nagości brata swojego ojca: nie będziesz się zbliżał do jego żony, bo jest ona twoją ciotką. 15 Nie będziesz odsłaniać nagości swojej synowej, bo jest ona żoną twojego syna, nie będziesz odsłaniać jej nagości. 16 Nie będziesz odsłaniać nagości swojej bratowej, jest to nagość twojego brata. 17 Nie będziesz odsłaniać nagości kobiety i jej córki. Nie będziesz brał córki jej syna ani córki jej córki, aby odsłonić jej nagość, bo są one jej ciałem. Byłaby to rozpusta! 18 Nie będziesz brał kobiety razem z jej siostrą, aby odsłonić jej nagość za życia tamtej, byłoby to sposobnością
  • Odpowiedz
@deliquente: musisz napisać do autora, bo tekst jest z 1999 roku i odnosi się do samej historii Lota. Fragmenty są podane w tekście.
Według Biblii plemię wywodzące się od Ben-Ammiego, syna młodszej córki Lota, który po ucieczce z Sodomy ukrył się wraz ze swoimi dwiema córkami w górach. Córki postanowiły upić ojca, a z kazirodczego stosunku zrodzili się protoplaści Ammonitów i Moabitów (Rdz 19,30-38)
  • Odpowiedz
@In_thrust_we_trust: a tak serio, to spór o to, czy to nauka, czy nie jest od setek lat. Mi się podoba ta krytyka:

Studium teologii, takie jakie mamy w Kościołach chrześcijańskich, jest studium niczego; nie jest oparte na niczym; nie opiera się na żadnych zasadach; rozwija się bez autorytetów; nie ma danych; niczego nie może wykazać; nie dochodzi do żadnych wniosków. Cokolwiek nie może być studiowane jako nauka bez posiadania zasad,
  • Odpowiedz
@boguchstein: piszę do Ciebie ponieważ cytujesz ten tekst. Biblia stanowi całość i tak należy ją traktować. Odnoszenie się do jednej historii bez spojrzenia w szerszym kontekście delikatnie mówiąc mija się z celem. No chyba że chodzi o dopasowanie wyciągniętego fragmentu pod swoją tezę.
  • Odpowiedz