Wpis z mikrobloga

Mireczki z branży #budujzwykopem #budownictwo #energetyka #elektryka #skwarekpyta mam pytanie dot. kabla w ramach WLZ.

Posiadam kabel FK-ROGUM OPd żo 4x16 - czy mogę go wykorzystać jako kabel ziemny do przyłączenia domu? [Na tą chwilę od skrzynki w granicy działki do RB-etki]. Docelowo zakopany na 70cm + arot. Czy elektryk może odmówić przyłączenia? Czy może być problem np. z rezystancją?
Projekt domu zakłada 4x10 YKY

Specyfikacja wg informacji z neta aczkolwiek może być błędna (nie znalazłem konkretnie tego producenta):
Materiał żyły:Miedz; wielodrut (miękki/gietki)
Maksymalna temperatura pracy żyły: + 60 ° C
Minmalna temperatura pracy przewodu ułożonego na stałe: - 40° C
Minimalna temperatura pracy przewodu w połączeniach ruchomych: - 25° C
Napięcie znamionowe: 450/750 V
Kolory izolacji 4-żyłowe: zielono-żółta, brązowa, czarna, szara
średnica - 25,8mm
Waga 1m - 1120g
Pobierz Skwarek85 - Mireczki z branży #budujzwykopem #budownictwo #energetyka #elektryka #skw...
źródło: comment_1587307394uAb5ikDO134POJDK62tjbl.jpg
  • 21
@Skwarek85: niestety, ale w arocie tez zbiera się wilgoć i często ten kabel później leży w tej ziemi i praktycznie w wodzie. Nie zastosowałbym kabla który nie jest przeznaczony na takie warunki. To jest główny wlz, od niego zależy całe zasilanie Twojego domu. Druga sprawa, ze ktoś kto będzie odbierał Twoja instalacje może się nie chcieć podpisać pod tym, przynajmniej ja bym się nie podpisał, bo to może narazić ludzi na
@dene: @rastafari85 Dziękuje za rzeczową odpowiedź. Jutro zatem podjadę do hurtowni (17,7zł/m)

Czy ten kabel mogę do czegoś zastosować na placu budowy albo w pomieszczeniu gospodarczym? Mam go 75m ale jeśli sie nie nada to cóż - za 10zł/m może się znajdzie chętny bo na skupie to raczej grosze dostanę.
@Skwarek85: W zasadzie nadaje się do jakiegoś rodzaju maszyn, silników itp. Może uda Ci się go sprzedać w rozsądnej cenie. Powiedziałbym nawet, ze jak go sprzedasz to spokojnie na kabel ziemny Ci starczy na WLZ
@dene: Korzystając jeszcze z Twojej wiedzy i uprzejmości mógłbyś rozwiać moje wątpliwości?
1. Czy kabel od skrzynki do RBetki mogę tymczasowo zakopać na głębokość np. 20cm w ziemi na czas budowy? Dom będzie przyłączony zgodnie ze sztuką (70cm+arot+taśma ostrzegawca). RB-tka jest w blaszaku z drugiej strony działki. Chce tylko zabezpieczyć kabel przed maszynami bo i tak kabel docelowo będzie biegł w innym miejscu.
1a. Jeśli mogę zakopać płycej to przy skrzynce
@Skwarek85: Według przepisów 70cm pod ziemia. Ale ludzie robią różnie, nie raz leci sobie po wierzchu choćby. A odnośnie reszty to zależy jak się z ludźmi upadasz, ja jak cokolwiek podłączam to zawsze mam łopatę ze sobą i dla mnie to normalne, ze ta końcówkę muszę sam zrobić. A czy podłączenie rb jest w cenie to zależy od Twojego zakładu energetycznego.
@dene: ok - czyli czeka mnie niemiła rozmowa (trafił mi sie dość chamski elektryk). Kabel zakopię 70cm przy skrzynce a resztę puszcze na głębokość łopaty.
Ostatnie pytanie i daję Ci spokój ;) :
Będę chciał podłączyć 2 pkt. Dom który mam w planach (25m od skrzynki) i budynek gospodarczy (60m od skrzynki).
Lepiej dać osobno 2 kable do skrzynki w granicy (dla każdego pkt odbiorczego) czy jeden kabel dla domu a
@Skwarek85: Ja osobiscie bym puścił do budynku gospodarczego kabel z rozdzielni w domu, masz możliwość odłączenia zasilania z domowej rozdzielni, inaczej musisz odłączyć cały dom, żeby wyłączyć zasilanie w gospodarce, bo w skrzynce przyłączeniowej będziesz miał jedno zabezpieczenie. Plus z domowej rozdzielni puścisz sobie już kabel o przekroju jaki potrzebujesz.
@rastafari85 no widzisz, czyli w warunkach nie jest podane jaki ma być kabel, ograniczeniem jest dostępność i możliwe aplikacje różnych przewodów w zgodzie z normą.

Do zastosowań ziemnych są nie tylko yky i yaky.
@Skwarek85: im to wisi co tam podłączysz. Podpisuję się pod tym elektryk, którego ty wynajmujesz do podłączenia i on podpisuje się pod odbiorem instalacji po twojej stronie.

Ale najrozsądniej jest zrobić kabel YAKY 4x16mm2. Aluminiowy za 5zł/mb.