Wpis z mikrobloga

#kuchniamg78

Wczorajszy przepis na brownie, który pojawił się na tagu oraz na Top Garze zrobiło już ponad 20 mirków i mirabelek (przynajmniej o tylu wiem). Niestety kilka osób miało problem z tym, że ciastka w piekarniku im się "rozlały".

Rozmawiając z nimi próbowałem dojść do przyczyny tego faktu, miałem pewne przypuszczenia, niestety same przypuszczenia nie wystarczyły, postanowiłem więc zbadać ten problem empirycznie próbując zepsuć ciastka.

Podejrzenia miałem dwa:

1) niezgodna z przepisem zbyt mała ilość kakao

2) niezgodne z przepisem skrócenie procesu ubijania

Upiekłem więc ciastka na dwóch próbach. W obu wyszły xD

W pierwszej na normalne proporcje dałem 70 gramów kakao (w przepisie 80-100).

W drugiej skróciłem ubijanie do 3 minut łącznie (w przepisie łącznie 10-12 minut).

Niestety w obu przypadkach ciastka się udały xD W drugiej wersji są trochę za gęste, ale nadal nie tracą wartości smakowych (są dość mocno kakaowe), w pierwszej wersji są wręcz idealne, lekko się rozlały ale zachowały kształt ciastek chociaż po masie początkowo spodziewałem się, że się rozleją i stworzy się jedno wielkie ciastko.

Podsumowując, wśród osób, którym ciastka się rozlały kilka nie użyło kakao tylko napoju instant, którego kakao stanowi mniej niż połowę (ala Nesquik). Uważam, że na 95% to był powód tego, że ciastka podczas pieczenia się rozlały (proszek kakaowy działa trochę jak mąka, jeśli jest go mniej ciasto jest rzadsze).

Wśród pozostałych osób podejrzewam, że problemem mogło być dodawanie kakao "na oko" i dodanie go zbyt małej ilości (podejrzewam, że przy 60 gramach ciastka już by się mocno rozlały).
MG78 - #kuchniamg78

Wczorajszy przepis na brownie, który pojawił się na tagu oraz ...

źródło: comment_1587141894fqiTBI05fEgeLuBZ4of4zd.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kulu: Jak chcesz aby były bardziej kształtne to trochę mniej kakao możesz dać następnym razem, właśnie w okolicach 80. Przy 100 są sztywne, przy 80 już się lekko rozlewają :)
  • Odpowiedz
@MG78: Też wczoraj robiłem (w ogóle przez Ciebie pierwszy raz w życiu piekłem jakiekolwiek coś na słodko), bo przepis należy do tych, że ciężko coś s--------ć i wyszły identycznie jak na Twoim filmie/zdjęciach - przynajmniej wizualnie.
  • Odpowiedz
@MG78: Ilość cukru mnie zszokowała, serio. Tyle, to ja nie wiem czy przez kwartał zużywam ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kakao robi swoje, całość nie jest wtedy taka słodka. Najlepszy moment jak już ostygnie i trafi się na kawałek czekolady - znalazłem w końcu zbyt na fanty z oddawania krwi, mam jeszcze z 10 tabliczek samej gorzkiej w lodówce. Jako coś na ząb do pracy czy do
  • Odpowiedz
@avangarda: No akurat w amerykańskich rzeczach cukru zawsze jest dużo i masła :D w sumie to dziwie się, że się ich nie smaży. W sumie może następnym razem spróbuje xD Ciekawe co by wyszło xD
  • Odpowiedz
@MG78:Mi się rozlazły, a robiłem jak Bóg przykazał. Myślę, że błędem z mojej strony było to, że za bardzo je rozsmarowałem i się zrobiły jak krowie placki. Następnym razem będę robil kopczyki. I jak one spłyną to będą lepsze i grubsze. Smak ok.
  • Odpowiedz
@MG78 Oprócz tego że użyłem mleczno- orzechowej Milki trzymałem się przepisu i wyszło elegancko. Trochę zmodyfikowałem przepis i posypalem ciastka okruchami czekolady. Nadmiernie że to mój pierwszy wypiek w życiu a przepis jest tak prosty że nie sposób to zepsuć. Jedyny problem miałem że starym piekarnikiem bo trochę zaniża temperaturę i trosze się podjarały. Xd
Warszawskisuoik - @MG78 Oprócz tego że użyłem mleczno- orzechowej Milki trzymałem się...

źródło: comment_1587154208xNhsIhNiXKQ4SL7WqgBM1F.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@MG78 rozlaniec here, choć w smaku dobre. Z tego co zauważyłem podczas robienia, to w żadnym momencie masa przed pieczeniem nie była szczególnie gęsta, nawet po włożeniu na pół godziny do lodówki. Składniki wg przepisu, choć na oko, ale jestem pewien że nie odbiegłem znacząco od ilości z przepisu. Poza tym przed dodaniem kakao (a nawet przed dodaniem jajek) moja masa była bardzo zolciutka, a nie taka blada jak na zdjęciach
  • Odpowiedz