Wpis z mikrobloga

#kuchniamg78

Wczorajszy przepis na brownie, który pojawił się na tagu oraz na Top Garze zrobiło już ponad 20 mirków i mirabelek (przynajmniej o tylu wiem). Niestety kilka osób miało problem z tym, że ciastka w piekarniku im się "rozlały".

Rozmawiając z nimi próbowałem dojść do przyczyny tego faktu, miałem pewne przypuszczenia, niestety same przypuszczenia nie wystarczyły, postanowiłem więc zbadać ten problem empirycznie próbując zepsuć ciastka.

Podejrzenia miałem dwa:

1) niezgodna z przepisem zbyt mała ilość kakao

2) niezgodne z przepisem skrócenie procesu ubijania

Upiekłem więc ciastka na dwóch próbach. W obu wyszły xD

W pierwszej na normalne proporcje dałem 70 gramów kakao (w przepisie 80-100).

W drugiej skróciłem ubijanie do 3 minut łącznie (w przepisie łącznie 10-12 minut).

Niestety w obu przypadkach ciastka się udały xD W drugiej wersji są trochę za gęste, ale nadal nie tracą wartości smakowych (są dość mocno kakaowe), w pierwszej wersji są wręcz idealne, lekko się rozlały ale zachowały kształt ciastek chociaż po masie początkowo spodziewałem się, że się rozleją i stworzy się jedno wielkie ciastko.

Podsumowując, wśród osób, którym ciastka się rozlały kilka nie użyło kakao tylko napoju instant, którego kakao stanowi mniej niż połowę (ala Nesquik). Uważam, że na 95% to był powód tego, że ciastka podczas pieczenia się rozlały (proszek kakaowy działa trochę jak mąka, jeśli jest go mniej ciasto jest rzadsze).

Wśród pozostałych osób podejrzewam, że problemem mogło być dodawanie kakao "na oko" i dodanie go zbyt małej ilości (podejrzewam, że przy 60 gramach ciastka już by się mocno rozlały).
MG78 - #kuchniamg78

Wczorajszy przepis na brownie, który pojawił się na tagu oraz ...

źródło: comment_1587141894fqiTBI05fEgeLuBZ4of4zd.jpg

Pobierz
  • 62
  • Odpowiedz
Wołam osoby, u których wystąpił problem z rozlaniem się ciastek. Wiedzcie, że nie zostawiłem Was z problemem samych!

  • Odpowiedz
Wołam też osoby, które zrobiły i im wyszło :)


Niestety dostaję dużo wiadomości priv, więc tych którzy wysyłali mi fotki na priv nie odkopię, ale mam nadzieję, że oglądają tag :)
  • Odpowiedz
@MG78: A powiedz mi, proszę, jak wygląda pieczenie w piekarniku, który ma tylko opcję termoobiegu z grzaniem z góry? Na ile stopni, NBA jak długo wstawić ciastka?
  • Odpowiedz
@epic_25: Co do piekarnika to nie jestem pewien. W zbyt wysokiej temperaturze by się raczej po prostu przypaliły. W zbyt niskiej mogłyby się roztopić ale musiałyby tam siedzieć dużo za długo (musiałaby być na tyle wysoka aby je roztapiać ale ich nie przypalać)
  • Odpowiedz
@MG78: U mnie jedynie co zrobiłem inaczej niż w przepisie to użyłem o 20g mniej płatków czekoladowych bo nie miałem tabliczki. "Masę" ubijałem nie w mikserze tylko w robocie.
  • Odpowiedz
@lomppl1: Ale w smaku chyba mimo wszystko wyszły całkiem okej z tego co pisałeś? Mogą być trochę zbyt słodkie przez ten napój. Ja dziś robiłem na najtańszym kakao z Auchan (2,99 / 100 gramów) i są git.
  • Odpowiedz