Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, w tym roku planuję zacząć budowę domu, obecnie czekam już na pozwolenie na budowę i chciałbym zapytać was, wykopowych ekspertów nad czym powinienem się zastanowić przed wylaniem fundamentów. Chodzi mi o takie rzeczy jak na przykład wyciągnięcie wody na ogródek i takie sprawy. Mam już pare przemyśleń, ale wiadomo, że zawsze lepiej zapytać bardziej doswiadczonych osób.
Pozdrawiam wszystkich!

#budujzwykopem #budowadomu #budowa
#budownictwo #pytaniedoeksperta
  • 16
@Marinero-: jak przedmowca - zobacz czy w okolicy nie bedzie bieglo cos w przyszlosci co może Ci dom skasowac lub byc 100 metrow od domu. Okoliczne mpzp sprawdz. Nie wiem czy to Twoje okolice ale teraz goracym tematem jest siec szybkich kolei w calym kraju i dróg do CPK. Najpierw przestudiuj mapy kolejowe do CPK i Autostradowej Obwodnicy Warszawy jeżeli jestes w "wianuszku" a jezeli nie to zobacz glownie plany kolei
@Marinero-: Tak z moich spostrzeżeń bo 2 mies temu zalewałem fundamenty, możesz sobie przekopać wąż do przyłącza wody bo zazwyczaj strefa przemarzania jest trochę pod fundamentem, potem będziesz musiał albo znowu wynajmować koparkę albo kopać łopatą pod fundamentem a jak zapomnisz to rozkuwanie posadzki. Słyszałem różne opinię ale tu lepiej zapytać elektryka bo ja się nie znam ale niektórzy uziemienie od piorunochronu łączą z zbrojeniem w fundamentach, ja tego nie robiłem
@Megawonsz_dziewienc: @Reanef:

Dzięki za podpowiedź, ale działkę mam w środku miejscowości, także obwodnice są już poprowadzone z dala od niej, kolej raczej też nie grozi, ale rzeczywiście warto sprawdzić takie rzeczy przed rozpoczeciem budowy.

@SztucznyKaktus: wodę na pewno ogarnę przed fundamentami, jakieś jeszcze rady skoro jesteś na świeżo?

@haxxx: nie planuje prowadzenia odgromówki, ale rzeczywiście uziemienie rozważałem i chyba zrobie w fundamencie, ale bez ciągnięcia instalacji, może za
@Marinero-
Przygotuj sobie przepusty pod:
- wodę - wejście do budynku pod ławami, ewentualne wyjście na ogród,
- kanalizę - przejścia przez ściany fundamentowe, żebyś później nie musiał w nich kuć,
- elektryka - wejście z zasilaniem, wyjście na zewnątrz (np. do garażu jak masz), gniazda i oświetlenie zewnętrzne, do dzwonka/domofonu
- wyprowadź uziemienie,
- zależy czym planujesz ogrzewać, w przypadku gruntowej pompy ciepła można przygotować przepust do rur z wymiennika gruntowego,
@Marinero-
1. Badanie gruntu
2. Przepusty pod instalacje + ze 2 wolne
3. Uziom przyspawany do zbrojenia najbliżej rozdzielnicy elektrycznej
4. Jak bedzie kominek to doprowadzenie powietrza z zewnątrz
5. W garażu i pom gosp kratka od kanalizy. Z garażu ujście kratki może iść w drenaż jak będzie. Nie będzie capić jak syfon wyschnie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Marinero-: najważniejsze - całość robi jedna firma od początku do końca czy różne? Ktoś daje gwarancję?

U mnie, od początku do końca całą nieruchomość razem z piwnicą stawiała jedna firma. Wszystko. Tanio nie było ale jest dobrze.

Kolega stawiał 3 kondygnacyjny pensjonat ze sklepem na dole i mieszkaniem. System gospodarczy, różne firmy, niektóre pogonił bo kichę odwalali. Góra wcześniej była skończona więc mieszkali tam z dzieciakami i mieli prysznic. Znieśli się
@przemek_posp: @arbuz77: @kopszmercen:

Dzieki za odpowiedź! Postaram się zrealizować wszystko o czym napisaliście (z wyłączeniem pompy ciepła, bo takowej nie będzie). Jeżeli chodzi o realizację to będę chciał aby surowy otwarty wykonała jedna firma, reszta to po troszku ... Pytam o wszystko bo chciałbym się odpowiednio przygotować i nie kuć później niepotrzebnie, bo zapomniałem np. wyprowadzić zasilania do bramy ...
@Marinero-: wiem, dlatego googlasz dodając "site:wykop.pl" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie wiem, może to było to. Na szybko znalazłem:
https://www.wykop.pl/link/4329573/25-cennych-porad-dla-budujacych/
https://www.wykop.pl/link/4962361/budowa-domu-krok-po-kroku/
https://www.wykop.pl/link/5126881/budowa-domu-krok-po-kroku-czesc-2/

Wszystkie linki i tak prowadzą do tego samego bloga ale jest jeszcze sporo linków w powiązanych i dyskusja w komentarzach. Powodzenia przy budowie!