Wpis z mikrobloga

Ilość przeprowadzonych testów / 1M populacji:
Estonia: 19,914
Łotwa: 13,497
Litwa: 13,243
Czechy: 9,977
Rosja: 6,885
Białoruś: 5,186
Słowacja: 3,914
Węgry: 2,880
Polska: 2,843

źródło: https://www.worldometers.info/coronavirus/

Z całego bloku wschodniego jesteśmy lepsi tylko od Ukrainy.
To tak a'propo tych wszystkich kłamstw rządu i zmęczonego pana ministra, że nie ma problemu z testami, że coraz więcej testów, że zakontraktowane pierdylion tysięcy etc.
Dziadostwo, kraj z tektury. Aż boję się wiedzieć, ile tych zakażeń mamy realnie.
Spróbujmy zrobić małą ekstrapolację danych i przyjąć, że gęstość zakażeń jest podobna w Estonii jak w Polsce (co i tak jest optymistycznym założeniem).

Estonia: 910 zakażeń / 1M populacji
Polska: 147 zakażeń / 1M populacji

910:147 = 6,19
aktualna ilość zakażeń w Polsce: 5575
5575 * 6,19 = 34 509 (!) - tyle zakażeń odnotowalibyśmy w Polsce, gdybyśmy testowali tyle co w Estonii.

Zaznaczam, że w Estonii jest bardzo zbliżony odsetek wykrytych chorych w stosunku do wszystkich przeprowadzonych testów - 4,56% (EE), 5,18% (PL)

#koronawirus
  • 59
Efekt masowych testów w Estonii na załączonym wykresie.
Taka to jest różnica pomiędzy krajem z przeciekającej tektury, a poważnym, silnym i sprawnym państwem. Parę lat temu ustawiłem sobie avatar z flagą Estonii, gdyż uważałem ten kraj, za jeden z najlepiej prowadzoną polityką w naszym regionie. Obecna sytuacja tylko to potwierdza.
Siemomyslaw - Efekt masowych testów w Estonii na załączonym wykresie.
Taka to jest r...

źródło: comment_1586496718XjryzayW5DNI3Jik9hnoSh.jpg

Pobierz
@Siemomyslaw: Porównujesz sumaryczną liczbę testów na milion mieszkańców. To nie ma sensu. Wiadomo, że kraj, który ma epidemię od 7 tygodni zrobił sumarycznie więcej testów niż kraj, który ma epidemię od 4 tygodni.

Porównywanie liczby testów na milion mieszkańców robionych dziennie w danym dniu epidemii od jej początku ma sens.

żródło: koronawirus-w-polsce.pl
p.....c - @Siemomyslaw: Porównujesz sumaryczną liczbę testów na milion mieszkańców. T...

źródło: comment_15864978927119d1vGiyl2PZVS0NusWa.jpg

Pobierz
@pcpc: To Twój wykres jest z dupy, bo pokazuje łączną ilość zakażeń po x dniach epidemii, bez przeliczenia tego względem liczby populacji. Siłą rzeczy, każdy większy kraj będzie tu szybował wyżej od tych mniejszych. Poza tym to chyba jakiś fejk, bo na moje oko #!$%@?ły się kolory pomiędzy Czechami a Włochami xD
@pcpc: Ale ja nie porównuję nigdzie Włochów czy Korei Płd z nami!! To zupełnie inna sytuacja, i tu się zgadzam z Tobą.

Chodzi mi o to, że Estonia ma prawie identyczną sytuację jak my, w kontekście początku epidemii.

Sorry za mój błąd w poprzednim komentarzu - myślałem, że to kolejny wykres z liczbą zakażeń.
@Siemomyslaw: Kiedy Estonia przekroczyła 100 przypadków, a kiedy Polska? Liczenie od 1 przypadku nie ma sensu, bo przy pojedynczych zachorowaniach rozwój zakażeń (nie epidemii w tym momencie) może być skrajnie inny. Dopiero większa liczba przypadków daje szanse na w miarę realne porównanie sytuacji.

Z resztą takie kraje jak Litwa, Lotwa, Estonia to są takie nasze województwa. Nieporównywalne tak, czy siak.
@pcpc: Czyli wniosek z tego taki - podzielmy całą Polskę na 16 małych państewek wielkości województw, dzięki czemu będziemy mieli lepiej zorganizowaną sieć szpitali, wykonamy więcej testów i tym samym lepiej zapanujemy nad wirusem.
Nie powiem, ciekawa koncepcja, nawet bym się z nią zgodził ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Siemomyslaw: Nie. Nie taki z tego wniosek.

Dobra, masz rację. Nie mniej Estonia to jest inna liga i porównywanie jej pod jakimkolwiek względem do Polski nie ma sensu.

Te 35000 potencjalnych chorych w Polsce jest niedoszacowane. Mamy ze 20-30% zakażonych, co potwierdzają testy przesiewowe w innych krajach. IMHO dalsze testowanie nie ma sensu, bo np. Włochy mają już 38% osób, które przeszły chorobę. Mimo dużej śmiertelności przetoczyła się i już prawie
@pcpc: Wiadomo że realna ilość zakażonych jest faktycznie jeszcze dużo większa, i to zarówno w Polsce jak i Estonii.
Jednak praktyka wielu krajów pokazuje, że im więcej testujemy, tym lepiej jesteśmy w stanie wyłapywać i izolować chorych. Zakażony objawowy jest o wiele gorszym roznosicielem jak zakażony bezobjawowy. U nas wiele osób nawet z objawami COVID-19 nie może się doprosić testu. A jak już pobiorą wymaz, to się bardzo długo czeka. Niektórzy