Wpis z mikrobloga

Zniknęła poczta na serwerze szefowej pewnej państwowej instytucji. Robię sobie dochodzenie, co robiła, kiedy zniknęło.

Po dochodzeniu mam 2 możliwości:
1 - coś naklikała i sama usunęła (mało prawdopodobne bo kosz jest nieruszony)
2 - ktoś się zalogował na tą skrzynkę za pomocą POP3 i zajumał to co było na serwerze na komputer

No to dzwonię do jeszcze jednej osoby, bla bla...
Co by pomogło, hmm... LOGI!

Ha! No przecież, logi IMAP/POP3! Po to jest wykupiony hosting żeby można było mieć wgląd.
...
Fajnie nie?
No nie.

Na poczcie #home #homepl dostęp do postawowych logów IMAP, POP3, SMTP jest oddzielny, podstawowe logi 123zł, zaawansowane 160zł. Dla każdego protokołu osobno.
XD

Chyba im powiem żeby w końcu uciekli z tego @home-pl bo to żalens. (albo @homepl, bo ktoś zapomniał hasła?XD)

#hosting #poczta #email #jabierdole
  • 18
  • Odpowiedz
@Koliat: No nie ja to zakładałem, siedzi tam chyba z 10 lat jak nie lepiej, zrobiła to sekretarka która "trochę więcej" umie "w komputery". Ja bym w życiu nie wybrał home czy nazwy.
  • Odpowiedz
@Acri: dlaczego ludzie zydza na takich sprawach?
Postawienie serwera mailowego w dzisiejszych czasach to 2h z manualem dla osoby, która potrafi obsługiwać jedynie wyszukiwarkę Google.
kolejne 3h ustawienie zabezpieczeń i backupów db.

5h roboty dla kompletnego laika - wystarczy chcieć.

Jedyne koszty to znalezienie jakiegoś stabilnego i niedrogiego hostingu z wirtualizacja.
  • Odpowiedz
@Mecowaty: Tak i na pewno postawisz taki sam serwer poczty funkcjonalny i bezpieczny, jak to robią profesjonalni admini, którzy zajmują się tym od wielu lat. Jakby laikowi się włamali na pocztę, to pewnie nawet by się o tym nie dowiedział.( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pomijam już kwestię monitorowania serwera 24/h 7 dni/tydzień, tak jak masz przy hostingach.
  • Odpowiedz
@minvt: backupy na hostingu to średnie zabezpieczenie, przykład? NAZWA. PL
Home.pl też chyba miało jakieś wtopy o ile dobrze pamiętam.
każdy dobry admin robi regularne backupy do własnego clouda i na jakiś lokalny server.

Bezpieczeństwo w takich hostingach jak home.pl i nazwa.pl to też takie papierowe jest :)

Chcesz mieć zrobione dobrze, to doedukuj się i zrób sam, albo wynajmij dobrego sysadmina. Jest wielu freelancerów, którzy są w stanie dostarczyć dobre
  • Odpowiedz
@Mecowaty: A co to tylko te firmy które wymieniłeś są na rynku? Weź już nie przesadzaj z tym wynajmowaniem sysadmina, żeby postawił pocztę email. Jest wiele profesjonalnych firm hostingowych w Polsce, które porządnie dostarczą usługę poczty + hosting. A człowiek niech się zajmie swoim biznesem.
To tak jakbyś firmie transportowej kazał konstruować samochód, żeby mogła nim przewozić towary.
  • Odpowiedz
Ha! No przecież, logi IMAP/POP3!


@Acri: ktoś zajumał po pop3 - co stwierdzasz z dużą dozą pewności, a nawet nie wspomniałeś jakiego protokołu poczty używała i na jakich urządzeniach ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

Ktoś juz pytał wyżej ale ja się dołączam do pytania, bowiem odpowiedź nie padła: ile kosztuje przywrócenie backupu poczty w hołmpl?

Coś co jest na porządku dziennym i to
  • Odpowiedz
@Dibhala: jasne że przejaskrawile trochę, ale nie rób z tego jakiejś wiedzy tajemnej.
są ładne manuale z serii kopiuj/wklej, gdzie zmieniasz jedynie hasła. To naprawdę nie jest nie wiadomo jak skomplikowane.
  • Odpowiedz
@Dibhala: poprzednio było ustawione pop3, zmieniłem to aby można było pracować zdalnie - zarchiwizowana poczta stara, przestawienie na imap, kopia archiwów na laptopa.
Działało, a nagle teraz wywaliło wszystko z serwera (no, prawie wszystko), łącznie ze szkicami. Jak odpaliłem lapka to w historii "usunięto 23 wiadomości z folderu odebrane", więc wniosek dla mnie taki, że gdzieś jeszcze pop3 sobie siedział, został uruchomiony i viola.
Problem w tym, że logów nyet. :P
  • Odpowiedz
@Acri: imapem ściągane były domyślnie tylko nagłówki?
Słabo ( ͡° ʖ̯ ͡°)
No cóż, własny backup pewnie świeży jak makrela latem.
Coś w kwestii przywrócenia backupu w hołmpl?

@Mecowaty: a po miesiącu płaczki do google:
dlaczego dostaję tyle spamu
dlaczego żaden odbiorca nie otrzymuje wiadomości
co to jest RBL i dlaczego tyle kosztuje / tak długo trwa
co to jest spf / jprdl dodałem spf i
  • Odpowiedz