Wpis z mikrobloga

Dziś bez zdjęcia za to kilka kilka ważnych spostrzeżeń
1) kolonia przestawila sporą część mocy produkcyjnych na formy płciowe - samce i królowe. Pisalem ostatnio o sporych larwach, teraz mam juz duże poczwarki i dziś widziałem jedną dojrzałą formę ze skrzydełkami:D zatem 1-2 tygodnie i będe się spodziewać lotu godowego.
Zwykle produkcja form płciowych jest zmorą hodowców, ponieważ nic z tych osobników nie ma. W przypadku Pheiodle india (jak juz pisalem) formy plciowe rozmnazaja się w obrębie tego samego gniazda. Spowoduje to większa ilość królowych które będą produkowac robotnice:)
2) mają cholerny apetyt ostatnio. Dostały naraz 8 pająków (chyba jakieś pogoncowate) i 2 maczniki. Wszamaly wszystko od razu. Jako ciekawostke mogę tu powiedzieć że pająka sa w stanie upolować w ciągu minuty od złapania.
3) nigdy czegos takiego nie widziałem- królowa poruszala odwlokiem w górę i w dół, ciągle i hmm jednostajnie. Myślę ze może byc to rodzaj komunikacji bo wygladalo to niecodziennie

Zapraszam do obserwacji
#xerxesmrowki
  • 4
@mozgogrdyczka: zależy od gatunku. Sa mrówki takie jak Lasius niger, czarna mrówka która roi się masowo w Polsce. Lasius niger mają tylko jedną królową, wielu hodowców próbowało trzymać więcej w jednej kolonii ale zawsze sa one sukcesywnie eliminowane przez robotnice bądź królowe same się zabijają.
Są też mrówki ktore maja wiele królowych, w Polsce to np gatunki Myrmica sp. To czerowne mrowki które mogą miec kilkadziesiąt królowych;)
Sa takie gatunki w