Wpis z mikrobloga

Żeby wlać nieco nadziei w ten skrajnie ch.owy krajobraz, popełniłem kilka wykresików.

Tematem jest rozwój epidemii we #wlochy

Dane są spisane z włoskirgo aggiornamento

Cóż słowem wstępu, dane są prawdziwe, ale teorie to tylko wykopowy ekspert.
Jako że eksperci nadal się sprzeczają ile tych bezobjawowców krąży po świecie, to doszedłem do wniosku że jest kilka danych ktore mówią o stałym procencie osób które są faktycznie chore i na ich podstawie można szacować dynamikę rozwoju epidemii. Dodatkowo te dane też mówią trochę o kluczowym składniku w epidemii jakim jest kondycja służby zdrowia, czy jest przeciążona i ma kolejny nawał pacjentów, czy też łapie drugi oddech i może skupić się na pacjentach.

Problem z testami np. We Włoszech jest taki że rośnie ich liczba, testowane są też osoby z jednym objawem (w porównaniu z poprzednimi tygodniami gdzie tylko osoby 2/3 objawowe były testowane), więc nawet przy faktycznie lepszej sytuacji i wydolniejszej służbie zdrowia liczba pozytywnych przypadków może nadal rosnąć.

Jakie to dane?
Intensywna terapia - tutaj jak jesteś bardzo chory (zawsze to pewien % społeczeństwa) to tutaj trafiasz. Tutaj nie ma możliwości bycia poza radarem w domu/pracy itd… po prostu masz problemy z oddychaniem trawi Cię gorączka trafiasz na ICU. ICU statystycznie wyprzedza w pokazywaniu tempa epidemii śmiertelność. Górka na wykresie w ICU w większości wypadków niestety kończy się górką w ilości śmierci.
Problemem może być ten górny limit i brak większych mocy przerobowych, ale jeśli już dotyczyłby wyłącznie Lombardii, ale też czytałem że oni wpisują na ICU krytyczne przypadki i tutaj nie ma górnego progu - czyli sytuacji max liczba respiratorów to max liczba pacjentów na ICU. Więc ta liczba po prostu może rosnąć.

Hospitalizacja - tutaj podobnie, jak wyżej, jesteś mocno chory trafiasz do szpitala.

===
Podsumowanie

Przechodzą do wykresów widzimy jak ładnie się wywłaszczają - gdybyśmy wzięli przyrosty procentowe względem poprzedniego dnia, wyglądałoby to jeszcze ładniej. Stąd moim zdaniem (mogę się mylić, ale wole nie) Włochy jeśli utrzymają tendencje, nie popuszczą pasa, najgorsze mają za sobą i przed nimi stabilizacja i spadki.

#koronawirus #2019ncov #covid19 #covid19stats #2019ncovstats
Pobierz Barteqmasi - Żeby wlać nieco nadziei w ten skrajnie ch.owy krajobraz, popełniłem kilk...
źródło: comment_1585904536wP1nrfKMOyz4UaK7bjsHy7.jpg
  • 1