Wpis z mikrobloga

Gdyby Amazon przeznaczył na wypłacenia zapomogi każdemu pracownikowi na świecie POŁOWĘ swojego zysku (nie, nie przychodu - zysku) to każdy dostałby ponad 500 dolarów.


@justkilling: kosztem akcjonariuszy. Zawsze są 2 strony medalu, dasz pracownikom Amazona ale zabierzesz akcjonariuszom Amazona. A akcjonariuszami Amazona są poza samym Bezosem głównie fundusze inwestycyjne finansujące amerykańskie emerytury (tam nie ma ZUSu, emerytury wypracowują się na giełdzie)

Przelewanie kasy od przyszłych emerytów do dzisiejszych robotników już nie
  • Odpowiedz
@vasco_da_gama: Ale według ciebie co, ceny akcji Amazona polecą na pysk bo wypłacą mniejsze dywidendy czasowo? xDD
Przecież moloch się utrzyma na rynku, padną małe firmy i po kryzysie wjedzie jak rycerz na białym rumaku.

No jasne, ja bym nie pomagał swoim pracownikom bo jakiś fundusz emerytalny podjął decyzję żeby stać się udziałowcem w mojej firmie xD Amazon ma to w #!$%@? bo traktuje pracownika jak śmiecia, wie że na jego
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Amazon to krwiopijca. Wyjebują ludzi z biznesu, jeśli tylko im się postawić. Przykładowo składają ci ofertę, że kupią twój sklep. Odrzucasz. A nazajutrz masz rzekome błędy w systemie i nie możesz sprzedawać towaru za ich pośrednictwem. Za kilka dni widzisz kopię swojego sklepu, ze swoim asortymentem. A ty gryziesz piach.
  • Odpowiedz
Akurat na przykładzie Gatesa czy Buffeta


@TatoAktywny: Gates i Buffet to są krople w morzu, większość multimilionerów ma w dupie innych ludzi i głównie zajmują się mnożeniem majątku, którego i tak nie są w stanie wydać.
  • Odpowiedz
@pekak: Ale dla 90% populacji świata to sam Gonciarz śpi na pieniądzach. Nie da się obiektywnie określić od kiedy ktoś śpi na pieniądzach i Twoim zdaniem ma ich zbyt dużo. I w gwoli ścisłości to pamiętaj że te majątki najbogatszych podawane w Forbesach to nie jest kwota która oni maja na koncie. Większość majątku Bezosa to są akcje Amazona, których wszystkich wyprzedać nie może
  • Odpowiedz
Ale według ciebie co, ceny akcji Amazona polecą na pysk bo wypłacą mniejsze dywidendy czasowo?


@justkilling: oczywiście, mniejsze zyski, mniejsza wartość akcji. Ja wiem że w dzisiejszych czasach się o tym trochę zapomina ale udziały w spółkach kupuje się w celu uzyskania dywidend oraz udziału w majątku firmy. Jeżeli firma nie będzie reinwestować majątku ani wypłacać dywidend tylko da wszystkim swoim pracownikom podwyżki to jej atrakcyjność dla inwestorów (a co za
  • Odpowiedz
majątki najbogatszych podawane w Forbesach to nie jest kwota która oni maja na koncie


@Wurmloch: Oczywiście.
A wiesz o jakich kwotach na koncie mowa? O miliardach dolarów.
Jak już pisałem kilka wpisów wcześniej.

https://observer.com/2019/08/jeff-bezos-cash-billion-amazon-stock-fund-blue-origin/

This week alone, Bezos has sold nearly one million shares, or $1.8 billion worth, of Amazon stock, a set of SEC filings on Wednesday night revealed. It was his largest cash withdrawal from Amazon stock ever. After
  • Odpowiedz
@Wurmloch: różnica jest taka, że w przypadku tych najbogatszych ludzi, takich jak Bezos, nie są oni w stanie wydać wszystkich swoich pieniędzy. Nawet gdyby nagle zaczęli kupować luksusowe wille, samochody i jachty na potęgę to zdążą umrzeć zanim staną się biedni.

I w gwoli ścisłości to pamiętaj że te majątki najbogatszych podawane w Forbesach to nie jest kwota która oni maja na koncie. Większość majątku Bezosa to są akcje Amazona, których
  • Odpowiedz
@TatoAktywny: @pekak: Panowie żeby była jasność to nie jestem obrońcą tego 1% najbogatszych którzy maja polowe bogactwa świata a nawet uważam że żyją oni jak inny (ich zdaniem) lepszy gatunek człowieka. Nie podoba mi się to że dzięki swej władzy i pieniądzom nie dotykają ich podatki czy wymiar sprawiedliwości. Jednak jestem przeciwnikiem bolszewickich rozwiązań które nakazywały walkę z burżuazją i odbieranie komuś siłą majątku pod pretekstem walki o równość. Należałoby
  • Odpowiedz
@pul_litra_wstydu: Akurat jeśli chodzi o USA to tam możesz zostać bezdomnym mając po prostu pecha. U nas to są same pijaczki i lenie. Tam będziesz miał jakiś wypadek, zachorujesz i szpital puści cię z torbami.
  • Odpowiedz
@justkilling: chyba mylisz trochę temat własności firm. Nie Ty decydujesz że nie pomagasz bo fundusz jest udziałowcem. Firma to udziałowcy, fundusz podejmuje decyzje o nie pomaganiu pracownikom bo fundusz jest udziałowcem firmy i interesują go tylko i wyłącznie zyski, taka jego misja. CEO to tylko pracownik zatrudniony przez akcjonariuszy. Jak CEO podejmie decyzję stojącą wbrew interesom akcjonariatu (a taką niewątpliwie byłoby rozdawanie zysków w ramach misji charytatywnej) to zostanie zastąpiony innym
  • Odpowiedz
@justkilling: to że jest udziałowcem mniejszościowym nie ma znaczenia, wszystkie fundusze kierują się zyskiem a w Amazon fundy i instytucje mają 57% udziałów (https://money.cnn.com/quote/shareholders/shareholders.html?symb=AMZN&subView=institutional). Myślę że w uchwale "czy powinniśmy rozdać zyski pracowikom?" wszyscy zagłosują na "nie".

Nawet jeżeli odejmiemy Vanguard zostaje 51% głosów, 12% akcjonariuszy prywatnych raczej też wolałoby jednak żeby ich firma wypracowywała zyski a nie bawiła się w działalność charytatywną (gdyby chcieli bawić się w działalność charytatywną
  • Odpowiedz
@vasco_da_gama: a i akcje amazona nie polecaiłyby na pysk, gdyby przez pół roku oddawali połowę zysku pracownikom, bo firma nadal jest warta tyle ile jest, mogłby pójść max kilkuprocentowe spadki związane z mniejszymi niż zakładane dywidendami i to wszystko
  • Odpowiedz
@justkilling: woleliby ale to niemożliwe, Amazon musi oferować rynkowe stawki inaczej nikt nie będzie tam pracował. Więc oferuje, co łatwo udowodnić patrząc na to że ktoś tam jednak pracuje.

Ale z "musi oferować rynkowe stawki" nie wynika że "musi płacić tyle ile może". Nie, nie musi, wręcz przeciwnie bo mandatem spółki jest wypracowanie zysków dla akcjonariuszy a nie pracowników. Firma ma płacić tak mało jak to możliwe, przynajmniej tak jest teraz
  • Odpowiedz
Kiedy np. ostatnio w sklepie zapłaciłeś za towar więcej niż prosił sprzedawca? Nigdy?


@vasco_da_gama: No nie wiem czy nigdy, ja daje napiwki bo doceniam ludzką pracę i tyle, jak i również unikam knajp gdzie obsada jest zatrudniona na umowę o gówno, czy też na 1/12 etatu a reszta pod stołem. Nie mam problemu z tym że dodatkowa część moich pieniędzy idzie do pracownika, ale to między innymi jest powód dla którego
  • Odpowiedz