Wpis z mikrobloga

Właśnie skończyłem oglądać na Netflixie serial dokumentalny Pandemia (z 2020). Pod koniec 6 i ostatniego odcinka pierwszego sezonu (pewnie w drugim sezonie za rok będzie o koronawirusie) pada informacja, że WHO informuje, że w ciągu roku na całym świecie na grypę choruje 1 miliard ludzi, z czego umiera z powodu grypy 650 000 osób. (!)
Nie, no poważnie?? Szokująco wysokie liczby, ale czy to prawda?
Jak na razie to zarażonych koronawirusem jest 1000x mniej ludzi, a zmarło > 14x mniej, ale koronawirus zaraża dopiero od 4 miesiecy. Więc nie wiadomo jak to porównanie liczb wyjdzie za rok.
(ʘʘ) () ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#netflix #koronawirus #pandemia #grypa #seriale
Pobierz Squatlifter - Właśnie skończyłem oglądać na Netflixie serial dokumentalny Pandemia (z...
źródło: comment_1585783167z4diRucL64QWfdiah95qM0.jpg
  • 10
@190chad: no właśnie nie wiem czy prawda, ale faktem jest że grypa jest dość popularna, co chwile się słyszało że ktoś miał, ale zwykle jak pamiętam to się to lekko przechodziło w miarę, no może poza samym momentem wysokiej gorączki i telepania z dreszczami. Ale żeby aż miliard ludzi rocznie chorowało na grypę, a umarło 650 000 przez grypę rocznie? Nie wierzę.
@Rafaello91: hmm, ale wliczają do tego przeziębienia też zapewne? Dane zbierane z gabinetów POZ chyba, bo skoro nie robią ludziom testów czy to wirus grypy to skąd wiedzą? Wszystkie "nieżyty górnych dróg oddechowych" do jednego worka wrzucają. I te dane WHO też mogą być właśnie takie - ten 1mld rocznie to odnotowani oficjalnie ludzie z przeziębieniem i grypą, czyli tylko tacy którzy zgłosili się do lekarzy po L4 lub po pomoc.
@Squatlifter: Dobra mogłem pomylić, sam nie byłem nawet przeziebiony parę dobrych lat, a na grypę to nawet nie wiem czy chorowałem kiedykolwiek. Jakiegoś lekkiego kataru oczywiście nie liczę, ale słyszałem że u niektórych może potrwać to dość długo, więc może lekarze notują to jako grypę