Wpis z mikrobloga

Dawno nic nie wrzucałem pod tagiem #bogdansymulant więc najwyższy czas to zmienić! W oparciu o to co tworzy @InzynierProgramista zbudowałem model korkociągu w programie Abaqus. Cały proces budowy modelu nagrałem i wrzuciłem jako znalezisko:

Tworzenie symulacji MES w programie Abaqus na przykładzie korkociągu

Nagranie jest dość długie (prawie 2h), ale dla osób, które chcą się czegoś nauczyć nie będzie to przeszkodą. Właśnie z powodu walorów edukacyjnych postanowiłem zawołać zainteresowanych z mojej listy symulacyjnej :)

Więcej symulacyjnych ciekawostek znajdziecie na stronie BlogTechniczny.com (choć tutaj ostatnio trochę leniuchowałem i mało co się pojawiło)
tag to subskrypcji / czarnolistowania #bogdansymulant
lista symulacyjna → MirkoListy

#ciekawostki | #inzynieria | #cad | #gruparatowaniapoziomu | #studbaza | #mes
  • 9
@Bogdan191: Bardzo fajny materiał. Mimo wszystko mam jedną uwagę. W 1:18 mówisz o zależności naprężeń od wielkości siatki jako problem z osobliwością (singularity). Jest to oczywiście prawda, jeżeli mówimy o strefie kontaktowej. Natomiast, zgodnie z moją wiedzą, nie dotyczy to promienia zaokrąglenia, jeżeli ten promień rzeczywiście uwzględniony w modelu. Wraz ze zmniejszaniem wielkości elementu powinniśmy dostać naprężenia zbiegające się do pewnej granicznej wartości. Pozwala to poznać rzeczywiste lokalne naprężenia w modelu,
@instant_gratification_monkey: i tak i nie. Co do tego, że w przypadku promienia nie powinno wystąpić skupisko naprężeń to się zgodzę. Powinno być tak, że w przypadku gładkiego przejścia nie będzie karbu i otrzymamy skończoną wartość naprężeń.

Z drugiej strony ten przypadek, który rozpatrywałem jest dość specyficzny. Połączenie kontaktowe znajduje się tak blisko tego zaokrąglenia, że polepszając siatkę na połączeniu kontaktowym zwiększają się wyniki naprężeń na zaokrągleniu. Naprężenia jakie uzyskałem na promieniu