Wpis z mikrobloga

Właśnie dojechały!
2x #dzbanecznik i 2x #kapturnica
Wybrałem je z kącika amatora w sklepie roraima.pl więc mam nadzieję, że mimo braku doświadczenia uda mi się wyhodować jak największe okazy :)

Ventrata, Gaya, Scarlet Belle oraz Flava

Pytania do posiadaczy #roslinyowadozerne
1. Jak długo te rośliny mogą być w tych doniczkach?
2. Kapturnice podlewać przez podsiąkanie, więc kupić dla nich podstawki, tak?
3. Wlać wodę destylowaną do dzbanków, czy z czasem sama się tam wytworzy?
  • 13
@Ernando: dzbaneczniki powinny być ww terrarium zeby mieć odpowiednią wilgotność. Dodatkowo sprawdź w jakich temperaturach powinny być akurat te które kupiłeś, w dzień i w nocy. Jak naturalnie żyją gdzzzies wysoko to w nocy mogą potrzebować chłodu który trudno jest zapewnić.
Na początek najlepsze są lowland albo ultralowland bo tylko vivarium im wystarczy.
Kapturnic nie choduje.
@Moitessier: w opisie tych dzbaneczników które kupiłem było napisane, że nadają się do uprawy na parapecie. Pamiętam też z poprzednich postów na tym tagu, że szczególnie Ventrata jest dosyć mało wymagająca i polecana dla początkujących. Ale powiedz mi, czy lepiej żeby stały na razie na parapecie, czy kupić doniczkę wiszącą?
@Moitessier: raczej sklep który zajmuje się tylko i wyłącznie roślinami owadożernymi powinien mieć o nich bardzo duże pojęcie. Wątpię żeby w opisach wprowadzali w błąd. Ale dla spokoju sprawdziłem w googlach no i wszystko się zgadza :)

@Vic124 pomożesz? ;)
@Ernando: zgłaszam się! Roslinki przyjechały bardzo ładne, teraz jesteś dumnym tatą ()
Zacznę od komentarza @Moitessier - nie mów ludziom, ze proste dzbaneczniki potrzebują specjalnych szklarni, bo to typowe parapetowce, które będą wdzięczne za słonko i zraszanie ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Co do posta
1. Ziemię poleca sie wymieniać tak co dwa seozny i jednocześnie zwiększać doniczkę, kapturnicom możesz nawet
@Vic124: pięknie mi odpowiedziałaś, dziękuje :)
rośliny zostawię w tych doniczkach w których przyszły, dokupię do nich zwykłe podstawki. Przeczytałem, że dzbaneczniki podlewać do podstawek, a kapturnice od góry, zgadza się?
Woda z dzbanków wylała się na pewno, bo rośliny jechały w pozycji poziomej. Dolać wody demineralizowanej?
I kolejna sprawa - warto już o tej porze roku i nawet takie małe dzbaneczniki spryskiwać wodą demineralizowaną?
@Ernando: spryskiwać możesz nawet zwykłą, byle by było ;) tu masz poradnik z podlewaniem https://roraima.pl/pl/n/58 z czasem sam sobie wyrobisz rytm i własną metodę. Warto spryskiwać nawet cały rok, a szczególnie kiedy działaja grzejniki. Do środka wlej demineralizowaną, to uzupełnienie pozwoli trochę uchronić przed usychaniem pułapek (którym się nie przjemuj). Powodzenia! ( ͟ʖ)
@Vic124 dziękuję za pomoc :) dzbaneczniki ustawiłem na zachodnim oknie pod którym jest grzejnik, będą miały ciepło. Chce podlewać je co ok 4 dni i spryskiwać dwa-trzy razy dziennie, będzie ok? Kapturnice stoją na południowym oknie, podlewać będę też co ok 4 dni. Teraz słońce pięknie świeci więc mają dobre warunki do wzrostu. Jak naleje wody do podstawki i rośliny je od razu wpiją, to znak że trzeba jeszcze wlać ?
Spójrz
@Ernando: jest w sam raz! Gaya to ta z brzegu, ma takie jakby neonkowe pułapki. Ventrata jest obok z nią bywa różnie, jej pułapki mają zwykle dwa kolory z zielonego, żółtego, pomarańczowego i czerwonego, bez żadnych dodatkowych ciapek. Podlewaj tyle, żeby podłoże było wilgotne (mniej więcej takie w dotyku jakbyś spryskał wodą płatek kosmetyczny), nie przesuszaj i będzie dobrze ;)
@Vic124: super! jeśli chodzi o kapturnice, to jak zobaczę że liść zaczyna usychać, to uciąć go ostrym nożykiem tuż przy korzeniu? czy poczekać aż uschnie całkowicie i wtedy ucinać?
Jeśli chodzi o dzbanki w dzbaneczniku to oczywiście chciałbym wyhodować jak największe i jak najwięcej (zresztą podobnie jak kapturnice) :D dlatego usychanie dzbanków to będzie dla mnie smutny widok, ale rozumiem, że te rośliny muszą rosnąć kilka lat, żeby nabrać rozmiarów, prawda?