Wpis z mikrobloga

@kopek: autooszczędzanie (odkłada stały procent transakcji lub określoną kwotę po każdej transakcji), coś jak Cele w mBanku lub SmartSaver w ING. Niestety możliwe włączenie tylko w oddziale, co w obecnej sytuacji jest kiepskim pomysłem. Jest też Program Budowania Kapitału, lokata na 60 miesięcy która pobiera z konta co miesiąc określoną kwotę. Oprocentowanie liczone według WIBOR 3M, zmienne co trzy miesiące.
@iAndrew ten WIBOR może być ujemny? Bo kiedyś miałem jakieś systematyczne oszczędzanie w PKO bp i po roku odkładania co miesiąc 100zl nie miałem 1200zl tylko 1050zl
@kopek: Dokładnie oprocentowanie PBK = stawka WIBOR 3M minus 0,5%, więc tak czy siak psie pieniądze, które nie zabezpieczają kapitału przed inflacją. Ujemny nie będzie, bo to wartość oprocentowania pożyczek międzybankowych, ale obecnie wynosi jakieś 1,2%, więc jesli dziś otworzysz PBK, to oprocentowanie środków przez najbliższe trzy miesiące będziesz miał na poziomie 0,7 %. Normalnie szał. Już lepiej w skarpetę chyba.
@kopek: Ujemne nie, ale kiedyś mieli konto oszczędnościowe co kosiło 1 zł co miesiąc. Jak było oprocentowanie z 10 lat temu wysokie to nie bolało. Ale jak 4-5 lat temu oprocentowanie było niskie, to często po odjęciu podatku nawet na opłatę człowiek nie uzbierał.