Wpis z mikrobloga

@Kick_Ass: zrobiłem już 2 razy i dwa razy był do śmietnika.
Pierwsze podejście z mąki 2000 razowej i zakalec w środku a skórka była przepiękna.
Drugie podejście 500 g mąki 500 i 300 razowej i też wyszedł trochę zakalec.

Podobno mąka za ciężka, ale ja winię swój gównopierkarnik, który nie jest prawdziwym piekarnikiem tylko takim wolnostojącym opiekaczem ;/

Wyczytałem w przepisie, że górę się ostrym nożem wzdłuż delikatnie kroi przed wstawieniem
@cubus92 tak, forma na blasze do pieczenia i w tą blachę małej wodę, chleb przez 45 minut zamknięty w naczyniu, na ostatnie 15 minut otworzyłem żeby się skórka podpiekła
@Kick_Ass: widzę, że pieczesz w garze rzymskim, moja rada jest taka, aby chleb nie przywarł do naczynia to nagrzej go do 240 stopni i chleb przełóż do gorącego naczynia, chleb wystrzeli w górę i się nie przyklei. Pierwsze 15 min pieczesz pod przykryciem, więc nie potrzebujesz blachy z wodą na dnie. Pierwsze 15 min jest ważne, aby chleb był zaparowany, skoro pieczesz pod przykryciem para z chleba wystarczająco nawilża powietrze, a
@Kick_Ass: szkoda mąki na takie rozmnażanie jak prowadzisz. Zakwas trzymaj w małej ilości wystarczy podczas dokarmiania zostawić 50g zakwasu, dodać 50g wody i 50 g mąki. Przy następnym dokarmianiu zostawiasz 50g, a reszta do kosza i znów dajesz 50 g wody i 50g zakwasu.
Jak wychodujesz silny zakwas to wtedy zostaw 100g dodaj po 100 wody i mąki i podziel na sąsiadki. Nie marnuj mąki, nie ma potrzeby hodować 15 słoików.