Wpis z mikrobloga

#koronawirus #studbaza
Nie uważacie, że w liceach albo na studiach powinien być w XXI wieku przedmiot pokroju "analiza i pozyskiwanie informacji", który miałby wyjaśniać uczniom jak w dzisiejszych czasach pozyskuje się informacje, gdzie są rzetelne źródła i jak je weryfikować.

Może nie byłoby dzięki temu ludzi:
- którzy pytają gdzie kupić śrubki z nakrętkami albo szarą taśmę klejącą,
- ludzi którzy leczą się ząbkiem czosnku w pępku i liściem cebuli pod językiem
- ludzi, którzy łykają każdą informację jako 100% prawdziwą, gdzieby się nie pojawiła czy: interia, pudelek, papilotek, wykop, fora samochodowe, grupy FB
- ludzi którzy nie czytają artykułów tylko wyciągają już całą historię i zdanie na podstawie samego nagłówka

Pisząc tego posta, mam też refleksję aby edukować ludzi, którzy należą np do klubów seniora.
Bo mam już dość postów mojej ciotki typu: zjadła to i schudła 20 kg, wypiła to i urosły jej włosy.
  • 80
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Raczej coś takiego powinien momentalnie zamknąć i nic nie klikać

@motaboy: przepraszam? A jak inaczej sciagniesz 8 sezon the office extended edition z paczka memow w 7zipie?
Wlasnie takie podejscie jest przykladem uwstecznienia technologicznego. Ludzie ktorzy zaczeli korzystac z internetu 10-15 lat temu ze 100% skutecznoscia klikaja dobry przycisk download i robia kariery w IT dzieki wiedzy zdobytej na domowym kompie, dzis ludzie pisza ze android jest trudny w obsludze
  • Odpowiedz
Ludzie ktorzy zaczeli korzystac z internetu 10-15 lat temu ze 100% skutecznoscia klikaja dobry przycisk download i robia kariery w IT dzieki wiedzy zdobytej na domowym kompie, dzis ludzie pisza ze android jest trudny w obsludze xd.


@dirtydenier: To jest dokładnie mój przypadek i heheszki są niepotrzebne.

Android nie jest trudny w obsłudze dla kogoś, kto ma o tym minimalne pojęcie. Dla dyletanta totalnie bezkonkurencyjny jest iOS i tyle.
  • Odpowiedz
@kodecss: W szkole jest matematyka, a ludzie nie wiedza ile to jest 2+2*2 . Jest jezyk polski, a robia bledy nieraz takie, ze glowa mala. Szkola to niestety nie wszystko. Czytanie ze zrozumieniem tez lezy i to chyba najbardziej, a przeciez tego tez ucza.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 7
@wioseneczka @motaboy: u mnie katedra nauczająca logiki miała spore zacięcie w kierunku erystyki, i niemal tyle czasu co na formalną przeznaczyła na błędy w argumentacji - mimo wszystko trochę bardziej przydatne, bo łatwiej wykryć zarzutki itp. - ale jeśli ktoś takich rzeczy nie miał, to racja że nie jest to megaprzydatne
A co do obsługi internetu jestem dinozaurem który ma straszny opór przed podawaniem swoich danych (jak zapomniałem hasła
  • Odpowiedz
A co do obsługi internetu jestem dinozaurem który ma straszny opór przed podawaniem swoich danych (jak zapomniałem hasła do PSN miałem przesrane bo fałszywe było wszystko, łącznie z datą urodzenia),


Aż tak przewrażliwiony nie jestem, ale rozumiem. Tak przy okazji - wiesz jaka jest największa baza danych osobowych dostępna całkowicie publicznie w internecie? CEIDG. Jeśli kiedykolwiek prowadziłeś działalność gospodarczą, wprowadzałeś tam zmiany - to wszystko tam jest. Można wyszukiwać nawet tylko po imieniu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Znalazłem tak już kilka adresów które były mi potrzebne. Oczywiście dotyczy to tych, którzy mieli/mają DG zarejestrowaną na adres domowy, ale tak robią ci którzy zaczynają.
A tam nic nie ginie. Raz wpisałeś, zostaje.

social media to dziwactwo a upadek forów tematycznych to upadek kultury
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@motaboy: wiem dobrze, rodzice mieli wielkie zdziwko jak im pokazałem skąd różni dziwni ludzie (zapłać nam tysiąc sztuk złota żeby nie być w naszym rejestrze) mają ich adres I inne dane, i to kilka dni po założeniu firmy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
irus #studbaza

Nie uważacie, że w liceach albo na studiach powinien być w XXI wieku przedmiot pokroju "analiza i pozyskiwanie informacji", który miałby wyjaśniać uczniom jak w dzisiejszych czasach pozyskuje się informacje, gdzie są rzetelne źródła i jak je weryfikować.


@kodecss: Powinien, ale kto to wprowadzi? Umiejętność weryfikowania/pozyskiwania informacji wśród społeczeństwa, nijak ma się do wygrywania wyborów.
  • Odpowiedz
że w liceach albo na studiach powinien być w XXI wieku przedmiot pokroju "analiza i pozyskiwanie informacji"


@kodecss: i kto miałby tego przedmiotu uczyć? pani Grażynka od WŻDWR w liceum? xD
która sama rozsyła durne łańcuszki na FB?
  • Odpowiedz
Na UAM jest taki przedmiot fakultatywny - Infobrokerstwo. Była mowa i o rzetelnych źródłach informacji i o fake newsach oraz o walce z nimi. Fajnie by było, gdyby został wprowadzony choćby w formie e-learningu albo jak OWI dla wszystkich kierunków. Ale najlepiej gdyby było to już w szkole średniej.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@kodecss: wysłałem 3 pracownicom (młode, pełnoletnie) pit11 mailem (tak wolały).
Szefie, nie działa, nie chce się otworzyć.
Wysłałem drugi raz - to samo. Zgłupiałem. Nagle mnie tknęło, wysłałem każdej linka do pobrania Adobe Readera.
Hurra, szefie działa.

Zwykły, #!$%@? pdf.
Dramat.
  • Odpowiedz
@kodecss: prowadziłem kiedys podobne zajęcia z debunkowania fake newsów i propagandy, w ramach eksperymentu. Trudno jest wykorzenić x lat nawyków intelektualnych. Takie zajęcia musiałyby być wprowadzone od najmłodszych lat.
  • Odpowiedz
@kodecss: Takie myślenie i powielanie bzdur by i tak nie zniknęło. Popatrz choćby na antyszczepionkowcow, każdy ma od podstawówki biologię i każdy ma przynajmniej blade pojęcie w jaki sposób szczepionki działają ale wymyślili sobie, że cały system kłamie i możnym tego świata zależy na tym żeby dzieci miały autyzm. Zawsze znajdą się ludzie którzy będą myśleli że każdy chce ich oszukać i nie będą ufać oficjalnym źródłom informacji a foliarskim
  • Odpowiedz