Wpis z mikrobloga

Mireczki,
rozliczam PIT. Chciałbym odliczyć dojazd samochodem do pracy, bo zameldowany jestem 120km po za miejscem pracy.
Równocześnie też podpisywałem taki aneks do umowy o pracę
Dowiedziałem się, że jest ryczałt miesięczny w skali roku 1668zł. Czy ktoś dodawał takąulgę na stronie: epit.podatki.gov.pl
#pit #podatki #urzadskarbowy #finanse
  • 6
  • Odpowiedz
@Ziemak: to jest jakas abstrakcja dla mnie ze ludzi nikt nie uczy tego. albo to powinno byc takie proste ze kazdy potrafi sam albo powinno aie tego uczyc w szkole. jakim cudem na podstawach przedsiębiorczości musiałem sie uczyc o tym kiedy moge startować na prezydenta a nikt nawet nie powiedział ze osoba na etacie moze miec koszty uzyskania przychodu?
  • Odpowiedz
@Ziemak: Koszt dojazdu do pracy to nie jest żadna dodatkowa ulga, tylko jest wkalkulowane w koszty uzyskania przychodu. Pracodawca umieszcza je w PIT-11 poz. 30. (dla umowy o pracę, dla innych umów jest w innych komórkach). Analogicznie wypełniając PIT-37 koszt dojazdu do pracy podaje się jako koszt uzyskania przychodu. Z reguły wpisuje się to samo, co podał pracodawca w PIT-11, o ile zrobił do prawidłowo. Jako, że w ubiegłym roku były istotne zmiany podatkowe, to zdarza się, że część pracodawców naliczała źle koszty uzyskania przychodu i podatnik może jak najbardziej je poprawić.

Jeżeli dojeżdżałeś do pracy z miejscowości innej niż twoje miejsce pracy, to za przychód uzyskiwany od stycznia do września 2019 przysługiwało ci 139,06 zł miesięcznie kosztów uzyskania przychodu, a od października do grudnia 2019 było to 300 zł miesięcznie.

Zakładając więc sytuację, gdzie przez cały 2019 r.:
* miałeś jeden
  • Odpowiedz