Wpis z mikrobloga

Taras nad garażem i sienią czy Strych ?
Co wyjdzie drożej w budowie, i lepiej dla zapotrzebowania energetycznego dla domu?

Taras, za
- mniejsza powierzchnia domu (bez tarasu wychodzi 185m2 użytkowej + 40m2 garażu)
- ładne widoczki (gnietące jaja zachody słońca - taras skierowany na północny zachód, w stronę rozległych łąk/pól)

Taras, przeciw:
- mostki termiczne (?)
- zaburzona bryła "stodoły" (?)

Strych, za:
- miejsce na rekuprator i szafę rack do sieci lan - nie będzie trzeba tego upychać w garażu itp.
- schowek na graty
- odseparowanie tej części domu zaizolowaną ścianą, wejście na strych wyłazem w garażu

Strych, przeciw:
- dodatkowa powierzchnia, 65m2 powierzchni podłóg, tzw. 'użytkowej' powierzchni strychu będzie jakieś 35m2
- większy dach, daje jakieś dodatkowe 90m2 materiału i robocizny

mam kilka dni na decyzję :(

#budujzwykopem #budowadomu
Pobierz KONONOWlCZ - Taras nad garażem i sienią czy Strych ?
Co wyjdzie drożej w budowie, i ...
źródło: comment_1584070333UcZ7U3081T2bZyzUFBbsJi.jpg
  • 156
@KONONOWlCZ: to i to i jeszcze kilka innych rzeczy jak choćby wytrzymałość stropów, a sprzęty serwerowe są ciężkie, wilgotność powietrza, możliwość że osy zrobią gniazdo w twoim serwerze, problem zagrożenia pożarowego, a nawet doprowadzenie prądu na strych.

BTW, widział ktoś kiedys klimatyzatory to montażu na ukośnym dachu?
@KONONOWlCZ Mam bardzo podobny projekt i też się zastanawiałem, ale patrząc na dom rodziców gdzie mieli b. duży taras z którego nigdy nie skorzystali zrezygnowałem i bardzo dobrze. Jak masz ogród to taras będzie pełnił jedynie funkcje schowka na graty albo pustego miejsca, nie będziesz na nim siedział. Nie będziesz tam też robił imprez etc. Zakładam że wyjście na taras masz z prywatnych pokoi, kuchnie pewnie masz na dole przy wyjściu na
Dzien dobry Panie Krzysztofie, mialem bardzo podobny dylemat i wybralem taras.
- schowek na grat - widze, ze tez masz wyzsza sciane kolankowa, w zwiazku z tym niech architekt da jętki niżej; w ten sposób zyskasz graciarnie (moze nie bedzie 2,5 metrowa ale 1,5-1,9 m wysokosci spokojnie starczy na choinki, rolki itp)
- mostki termiczne - jezeli taras, to z gory na cala plyte idzie styropian (pozniej na to wylewka), od spodu
@KONONOWlCZ: Osobiście tarasu bym nie robił. Z tego co obserwuję po domach praktycznie zawsze takie tarasy stoją puste. Osobiście też wolałbym wyjść na taras na parterze gdzie mam bezpośredni dostęp do ogródka niż siedzieć tam na górze. No i kolejna sprawa, że skośny dach z przestrzenią nieogrzewaną będzie bardziej efektywny energetycznie.
- za tarasem w moim przypadku przemawial tez fakt, ze chcialem po prostu miec mniejszy dom do ogrzania co by bylo taniej

@hrmpf: i to jest mój główny argument, dodatkowo chcę dach pokryć łupkiem i te 90m2 to kilkadziesiąt tysięcy więcej na lepsze wykończenie chaty wewnątrz.
@KONONOWlCZ: jak już się uprzesz na ten taras (naprawdę odradzam) to weź specjalistyczną firmę która położy Ci izolację "systemową" jakiegoś dobrego producenta np. Sopro. Jest to zestaw kilku warstw izolacji oraz odprowadzenia wody opadowej (rynny, rury spustowe). Zasada jest jedna: nie oszczędzaj na materiale ani tym bardziej na ekipie! Kolega "zrobił ze śwagrem" i już dwa razy zdzierał.