Wpis z mikrobloga

Taras nad garażem i sienią czy Strych ?
Co wyjdzie drożej w budowie, i lepiej dla zapotrzebowania energetycznego dla domu?

Taras, za
- mniejsza powierzchnia domu (bez tarasu wychodzi 185m2 użytkowej + 40m2 garażu)
- ładne widoczki (gnietące jaja zachody słońca - taras skierowany na północny zachód, w stronę rozległych łąk/pól)

Taras, przeciw:
- mostki termiczne (?)
- zaburzona bryła "stodoły" (?)

Strych, za:
- miejsce na rekuprator i szafę rack do sieci lan - nie będzie trzeba tego upychać w garażu itp.
- schowek na graty
- odseparowanie tej części domu zaizolowaną ścianą, wejście na strych wyłazem w garażu

Strych, przeciw:
- dodatkowa powierzchnia, 65m2 powierzchni podłóg, tzw. 'użytkowej' powierzchni strychu będzie jakieś 35m2
- większy dach, daje jakieś dodatkowe 90m2 materiału i robocizny

mam kilka dni na decyzję :(

#budujzwykopem #budowadomu
KONONOWlCZ - Taras nad garażem i sienią czy Strych ?
Co wyjdzie drożej w budowie, i ...

źródło: comment_1584070333UcZ7U3081T2bZyzUFBbsJi.jpg

Pobierz
  • 156
@KONONOWlCZ: a masz kawałek ogrodu? Jeśli masz ogród, to nie będziesz korzystał z tarasu, bo po co siedzieć na betonie, jak możesz na trawce?
Strychu możesz na razie nie wykańczać - wystarczy jedynie dach, a podłogę i ściany jak uzbierasz kasę.
Jeśli zależy Ci na kasie to nie idź drogą "piwnica zamiast strychu". Piwnica jest dużo droższą zabawą i jest bardzo wrażliwa na poziom wód gruntowych. Dobra izolacja (tzw. wanna) kosztuje
@KONONOWlCZ: ja bym brał z tarasem, bo świetnie to wygląda no i świetne miejsce do przesiadywania w ciepłe letnie wieczory itp. Czy to jest jakiś autorski projekt? czy jest gdzieś ogólnie dostępny? Podobają mi się takie domy :>
@sowiq: u mnie mpzp pozwala mieć jedynie dwie kondygnację, więc piwnica odpada. To z czym mam dylemat to czy robić strych z części poddasza użytkowego, czy w tym miejscu robić taras.
@ognisty: projekt indywidualny, mocno inspirowany projektem "odważny 1" i rodziną "przejrzystych" z muratora
@sadziu90: > @slodziak: aktualnie modne są projekty tzw. "nowoczesnej stodoły". Projekty czy wizualizacja nie są w stanie oddać uroku takich budynków

#!$%@? nazewnictwo wymuszone, niczym nazywanie każdego brodatego #!$%@? drwalem.

I już z powodu nazewnictwa, nadanego przez jakąś polską Grażynę OPa boli głowa, że taras mu zaburzy "linię stodoły". Jeszcze do niedawna każdy budowany z szablonu klocek miał balkonik, pasujący jak świni siodło. No, ale jak to, dom bez balkonu?
@KONONOWlCZ: zrobilem u siebie taras z wyjściem z sypialni, tez nad garażem. Argumenty za tarasem miałem podobne jak ty. Zachody słońca, wieczorne drinki z żona itp. romantyczny shit. ( ) efekt? Byłem tam 3 razy z łopata żeby odśnieżyć tego #!$%@?, a teraz oddałbym godność za dodatkowe miejsce na majsterkowanie, schowek/ etc. A wieczorne spotkania zdecydowanie lepiej się spędza na tarasie, wychodząc z salonu. Wez jeszcze
@KONONOWlCZ balkony i tarasy na piętrze to dla mnie strata kasy na materiały. Może i ładnie wyglądają, ale rzadko się na nich siedzi. Takie miejsce do wieszania prania... Zwykle siedzi się tam, gdzie blisko do kuchni. Jeśli kuchnia na dole to komu będzie się chciało latać do góry z żarciem, piwem.. kiedy do ogrodu bliżej...
@hurin: będzie budowane metodą gospodarczą,
350-400 ssz, z blachą na dachu podobną do płaskiego łupka
400-450 ssz, z łupkiem na dachu
wykończenie jakieś 300 tys, Jak zamknę się w 700 tys będę zadowolony. Ale to jest kawał chałupy
@KONONOWlCZ nie mam kompletnie doświadczenia, ale mam doświadczenie znajomych. Wybudowali sobie dom, zrobili taki taras na parterze (dechy na glebie, nie wiem czy to się taras nazywa nawet) no i mieli sobie pić kawę rankami na tym tarasie. W ciągu trzech lat dwa razy wypili kawę na tarasie. Tyle ode mnie.
@KONONOWlCZ: Z punktu widzenia praktycznego odpuść sobie taras na piętrze.

Izolacja, mostki, zacieki i w końcu grzyb w środku.

I tak nie będziesz z niego korzystał mają dookoła sporą działkę.

Mój teść miał podobne rozwiązanie z tarasem i w zeszłym roku po kilku latach w końcu zabudował ten taras i zrobił z niego dodatkowy pokój bo i tak używali jedynie altanki w ogrodzie.

Zrób sobie tam jakiś pokój gier typu bilard,