Wpis z mikrobloga

@kaosha: usuwam z nazw komórek ostatnie znaki, których nie może zobaczyć kontrahent, i niestety nie jest to stała liczba znaków do usunięcia bo w zależności od komórki jest to 2,3,4 lub więcej znaków czasami... Tak to bym użył reguły lewy... ale nie w tym przypadku ;/
@kaosha: Kombinowałem na różne sposoby ale niestety program usuwa mi tylko stałą liczbę znaków a w każdej komórce wypada to inaczej... więc lipa, trzeba klikać ( ͡° ʖ̯ ͡°)

dlatego klikanie myszką zaczęło mnie już mocno irytować. xD
@DwaNiedzwiedzie: Zależy to od tego co jest na końcu nazwy danej komórki, mamy wewnętrzne oznaczenia kart, czasami na końcu jest wykrzyknik, czasami jakaś literka, najczęściej W... a czasami są dwa znaki jednocześnie, i właśnie te końcówki w nazwie musze usunąć. Gdybym tylko potrafił rozkazać excelowi, żeby usuwał mi wybrane znaki i literki z końca nazwy... ale tego chyba nie ma.
Prosty przykład jak jest:

Wykop!
Drzewo różowe !W
PalnikSW!
Śmietnik niebiesko czarny !
Klawiatura
Drukarka super ekstraW!

I jak powinno być:

Wykop
Drzewo różowe
Palnik
Śmietnik niebiesko czarny
Klawiatura
Drukarka super ekstra

i te ostatnie znaki wyrzucam, a rekordów mam tysiące...
Dlatego ciężkie jest to do ogarnięcia regułą, chyba za dużo zmiennych...
Wykop!

Drzewo różowe !W

PalnikSW!

Śmietnik niebiesko czarny !

Klawiatura

Drukarka super ekstraW!


@dendii:

Mysle ze mozesz nauczyc excel jak to zminiac. Jest taka funkcja jak autouzupelnianie i ona wychaczy o co ci chodzi ze tym ze ma ucinac znaki specjalne na koncu i duze liter
@dendii Jeżeli masz np 10 rodzajów oznaczeń, albo chociaż część rekordów z powtarzającymi się końcówkami typu SW!, to teoretycznie zaznaczenie kolumny i zamiana z użyciem ctrl+f powinna sporo zrobić za Ciebie (czyli zamiana wszystkich !SW z kolumny na nic na przykład)
@dendii: Z tą konkretną próbką poradzi sobie np. taka funkcja z wyrażeniami regularnymi:

Function podmien(txt As String)

Set rgx = CreateObject("vbscript.regexp")

With rgx
.IgnoreCase = False
.Pattern = " *[A-Z]*![A-Z]*$"
.Global = True
End With

podmien = IIf(rgx.test(txt), rgx.Replace(txt, ""), txt)

End Function

Na stronie regex101.com możesz poćwiczyć swoje wzorce, jeśli są bardziej skomplikowane.
@Polinik: @DwaNiedzwiedzie: problem w tym, że spacje w tych nazwach występują również mega losowo a muszę mieć pewność, że wszystkie znaki zostały usunięte... spróbuję z tym CTRL + F, potem uzyje funkcji prawy i wyhaczę ostatnie znaki i posegreguje po nazwie i zobaczę co mi zostało... może tak się uda.

Dziękuję za nakierowanie.

Jak mi to nie wypali to spróbuję z propozycją od @DwaNiedzwiedzie , przynajmniej przećwiczę bardziej logiczne rozwiązania
@Polinik: @DwaNiedzwiedzie:

niestety funkcja CTRL + F nie spełnia do końca tego co chciałem osiągnąć, za dużo tych znaków, za dużo spacji. Np. jak podam, żeby wyszukało mi samo W to głupieje bo nazwy czasami mam naprawdę długie i w znajduję się zarówno w środku jak i na końcu...

Próbuję to co zaproponował @DwaNiedzwiedzie