Wpis z mikrobloga

Mireczki wśród wielu z Was panuje przekonanie (zapewne wynikające z ostatniej rządowej propagandy), że maski filtrujące wcale nie chronią przed zarażeniem. Jest to oczywiście twierdzenie fałszywe, podyktowane zapewne brakiem odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia odpowiednich środków przez nasz kochany rząd.
Samo WHO zaleca używanie masek z filtrami klasy FFP2/FFP3.
Takich masek używa między innymi służba zdrowia we Włoszech tu link do zdjęć. Jak łatwo zauważyć nie są to zwykłe maseczki chirurgiczne, bo te owszem chronią, ale jedynie przed zarażaniem innych.

Bardzo istotne jest też odpowiednie użytkowanie takiej maseczki z dużym naciskiem na fakt, że jest ona jednorazowa.
Wsród licznych wypowiedzi wyczytałem, że tylko maski przeciwgazowe są skuteczne, co oczywiście jest bzdurą. Najistotniejszym faktem jest to, że na masce poprzez przepływ powietrza osadzają się bakterie i wirusy. Jej dotykanie, a tym bardziej wielokrotne użytkowanie jest chyba bardziej niebezpieczne od przemieszczania się bez maski.

Załączam informacje od WHO odnośnie użytkowania masek:

The following information on correct use of medical masks

derives from the practices in health-care settingsd

:

- place mask carefully to cover mouth and nose and tie

securely to minimise any gaps between the face and the

mask;

- while in use, avoid touching the mask;

- remove the mask by using appropriate technique (i.e. do

not touch the front but remove the lace from behind);

- after removal or whenever you inadvertently touch a

used mask, clean hands by using an alcohol-based hand

rub or soap and water if visibly soiled

- replace masks with a new clean, dry mask as soon as they

become damp/humid;

- do not re-use single-use masks;

- discard single-use masks after each use and dispose of

them immediately upon removal.


Pełne info od WHO: https://www.who.int/docs/default-source/documents/advice-on-the-use-of-masks-2019-ncov.pdf

Oczywiście maska nie zabezpiecza nas w 100%, ale ogranicza w jakimś stopniu ryzyko zarażenia.

Dla zwiększenia zasięgu dorzucam tag #nauka

#koronawirus #epidemia #polska #bezpieczenstwo
smutny_przerebel - Mireczki wśród wielu z Was panuje przekonanie (zapewne wynikające ...

źródło: comment_1583683396s3UgDj909xreecioqThwkl.jpg

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
@piwniczak: kolejny as. Masz jak na talerzu podane źródła, a Ty mnie pytasz podane przez kogo?! Zapoznaj się ze źródłami, a dopiero później zabieraj głos w dyskusji. I wyjaśnij mi jeszcze różnice pomiędzy P2 a P3 skoro twierdzisz, że tylko ta druga działa.
  • Odpowiedz
@smutny_przerebel: super, teraz jeszcze dać wszystkim do tych masek oslone twarzy. Maski sluza do nie roznoszenia choroby dalej i w małym stopniu do ochronu przed zarazeniem. Dzieki foliarzom remont kuchni robilem w bandanie.
  • Odpowiedz
@smutny_przerebel:
P2 jest na płyny i aerozole wielkości pyłu z cięcia płyt regipsowych. P3 jest na płyny i aerozole wielkości włókien azbestu, w dodatku P3 oferuje w pewnym stopniu ochronę przeciwwirusową. Zamiast mnie pytać, warto by było przeczytać samemu standardy czym się różnią P2 od P3.

Z dokumentu WHO który samemu wkleiłeś wynika że maski co najmniej P2 stanowią ochronę przed popluciem w trakcie wykonywania zabiegów grożących kontaktem ze ślina,
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@smutny_przerebel: ffp2 nie jest w stanie zatrzymać wirusa, większe obiekty jak najbardziej ale wirus spokojnie przechodzi. Nawet największe wirusy po 300 nm wchodzą jak w masło bo ffp2 wychwyci obiekty 600 nm i większe. Także luz. Polecam.
  • Odpowiedz
@smutny_przerebel: Z ciekawości szukałem jak to wygląda w przypadku masek przeciwgazowych wielokrotnego użytku np: takich cywilnych i znalazłem np coś takiego:https://www.gasmask-respirators.co.uk/pro-2000-pf10-p3-particle-filter-119-p.asp
Filtr klasy P3, akurat jakiegoś tam producenta chyba angielskiego, ale tylko tu w opisie znalazłem prosto dla szarego człowieka, że jest to antiviral. Ale wydaje mi się, że jest to chyba po prostu odpowiednik takiego standardowego filtra przeciwko zanieczyszczeniom, a nie np. gazom trującym różnego tam typu, który
  • Odpowiedz
@smutny_przerebel: maseczka nawet może ułatwić zarażenie, bo jesteśmy zbyt pewni i sami wejdziemy na minę.
Jeśli chodzi o maseczki z filtrami wymiennymi to można się zarazić przy jego wymianie zakładaniu lub ściąganiu maseczki
  • Odpowiedz
@CzeXD: No własnie. U nas w Ghanie też nikogo nie widziałem w masce i 0 przypadków wirusa - wniosek tylko jeden: noszenie masek powoduje rozprzestrzenianie się wirusa ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
jest ona jednorazowa.


@smutny_przerebel: Dam Wam protipa, że robili badania pokazujące, że jednkrazowe maski można używać pięciokrotnie a nawet więcej o ile nie są zachlapane i nie mają uszkodzonej pianki uszczelniającej przy nosie.

Tak więc NIE WYRZUCAJCIE jednorazowych respiratorów bo jeszcze długo będzie ich globalny deficyt.
  • Odpowiedz