Wpis z mikrobloga

@vimikel: Mylisz się, poronienie lekarz ma obowiązek zgłosić do urzędu stanu cywilnego, ale nie w formie karty zgonu. Wypełnia wtedy zgłoszenie urodzenia dziecka martwego i ma obowiązek przekazać (nie pamiętam dokładnie) w przeciągu 2-3 dni do urzędu. Na życzenie osoby chętnej na pochowanie płodu (np. matki) lekarz ma obowiązek wystawienia karty zgonu, a sam pochówek musi się odbyć dokładnie tak samo jak przy pochowaniu osoby, która się wcześniej urodziła.
  • Odpowiedz
@Koliat: Nie ma znaczenia tydzień ciąży. Lekarz nie ma obowiązku zgłaszania dziecka martwego jeśli nie można określić płci. Polecam zapoznać się z rozdziałem 6 ustawy prawo o aktach stanu cywilnego.
  • Odpowiedz
@Koliat: Z tego co wikipedia mówi :) to płeć dziecka chyba koło 16 tygodnia można najwcześniej rozróżnić, więc nie zgłaszał. Ale jeśli płód, nawet 4 tygodniowy, został w szpitalu, to zakład leczniczy powinien go pochować dokładnie tak jak każdą inną osobę. Z doświadczenia wiem, że jeszcze do niedawna szpitale (pewnie nie wszystkie) traktowały płody jako odpady medyczne i tak je utylizowały. Nie wiem jak to wygląda teraz i czy stosują
  • Odpowiedz