Wpis z mikrobloga

Będę składał komputer do zastosowań profesjonalnych za około 10 tys. zł do firmy. Czy jest możliwość upieczenia jednocześnie kilku pieczeni na jednym ogniu w postaci:
1/ użycia do przeprowadzania symulacji CFD (Linux lub Windows 10)
2/ postawienia Windows Server, żeby inni się do niego łączyli poprzez pulpit zdalny
3/ Ale to już naprawdę dodatkowo - żeby jakiś użytkownik lokalnie z niego korzystał

Ryzen 9 3950x dałby radę to uciągnąć i czy jest to w ogóle możliwe?

#pcmasterrace #komputery #informatyka #siecikomputerowe #serwery
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Boleslaw_Smiszny: Zależy od softu którego będziesz potrzebował użyć. Jak wspiera Linuxa użyjesz Linuxa, jak wspiera Windowsa - użyjesz Windowsa.

Windows Server wymaga licencji na Windows Server. Licencje dla użytkowników na RDP też trzeba kupić. Imo bardziej niż taka maszyna może Ci się prędzej przydać cloud computing - wrzucasz zadanie do zrobienia i odpowiednio duże farmy serwerów to obrabiają - płacisz za te kilka minut / godzin użycia, dostajesz przerobiony wynik,
  • Odpowiedz
@LazyInitializationException: @Koliat: Tego typu symulacje robią się dość długo i docelowo komputer ma liczyć cały czas - chmura wyjdzie chyba zbyt drogo na dłuższą metę.

Do symulacji używam FDS (jest dostępny na Linuxa i Windowsa). Na serwerze chciałbym postawić program księgowy.

Licencje dla użytkowników na RDP też trzeba kupić - A samo posiadanie W10 Pro nie wystarczy dla użytkownika? Czy chodzi o jednoczesne podłączenie na serwer?

Ale jakbyście
  • Odpowiedz
@Boleslaw_Smiszny: Policzyłeś to jednak? np. VMka z Tesla M60 , 24 core, 224GB RAM to ~4 usd za godzinę - jesteś pewien że taki serwer też zrobi to 'dość długo' ?

Jeśli chcesz mieć Windows Server i pozwalać użytkownikom łączyć się zdalnie musisz mieć licencję. Najtańsza opcja to Windows Server Essentials, plus * licencji RDP na każdego użytkownika któremu chcesz dać dostęp. Essentials ma limit do 2 socketów CPU i
  • Odpowiedz
@Koliat: Karta graficzna w ogóle mnie nie interesuje. Dla takich obliczeń ważna jest ilość rdzeni fizycznych + optymalnie 2x tyle RAMU. Jeśli znalazłbym taką VM to nie czułbym, że wydaję pieniądze na GPU, które mi nie jest potrzebne. Ale rzeczywiście, sprawdzę.

Jakby to wszystko miało sprawnie działać to jestem skłonny dołożyć. Obecny serwer od dostawcy to i3-7100 z 8GB RAM i jako tako działa, więc kosmicznego sprzętu nie potrzeba. Ciekawe
  • Odpowiedz
@Boleslaw_Smiszny: jak postawisz hosta czv to na linuxie czv na jakimś innvm vmware, właściwie cokolwiek to możesz sobie postawić wirtualki, przydzielić im odpowiednie zasobv i działać.

Nie jestem ekspertem w wirtualizacji, ale chvba potrzebujesz do tego min. 3 kartv graficzne.
A czemu 3950X, a nie np. Threadripper 3rd gen?
  • Odpowiedz
@majk3l: Docelowo składałem do symulacji i w tym budżecie 3950X wyglądał najlepiej, ale teraz gdy plany się zmieniły to nie jest to końcowa decyzja.

@Koliat:

Panowie, gdzie mógłbym sobie poczytać o tworzeniu takich cudów? Najlepiej z instrukcją, bo nie będę Was męczył o kolejne kroki. Chyba, że ktoś z Was się tym zajmuje zawodowo to może przejdziemy na pw?
  • Odpowiedz
@majk3l: Najgorsze, że w tej branży nie znajdziesz żadnego benchmarka, albo porządnych testów porównawczych. Jak ktoś zaczął od Xeonów to pewnie nie miał styczności z Ryzenami, bo to stosunkowo młoda rodzina. I mówię tu tylko o CFD.
  • Odpowiedz
I mówię tu tylko o CFD.


@Boleslaw_Smiszny: no właśnie, sam chciałem porobić jakieś porównania, benche, żeby wiedzieć jak się wydajność przejawia. Ponoć jest tam element losowości, więc ciężko o powtarzalne wvniki (>?), ale ja tego nie sprawdzałem.

Niemniej jeden z moich klientów o którym mówię liczy na 1950X od paru lat, a od niedawna też na 3800X. Wcześniej 6700K, 6900K, EVGA SR2 z dwoma XEONAMI 6-rdzeniowymi. Także powinien wiedzieć o
  • Odpowiedz
@Koliat fizyczna maszyna to fizyczna maszyna, a nie azury jakieś, się zrobiła widzę moda na to. Jeszcze rozumiem jak ktoś potrzebuje raz na jakiś czas takiej maszyny, ale jak ktoś codziennie pracuje i potrzebuje takiego sprzętu to żadne chmury i inne pierdoły.
  • Odpowiedz
@korni007: Zgadza się, fizyczna maszyna to fizyczna maszyna, i jako taka podlega awariom, serwisowi, jest dużo bardziej skomplikowana w utrzymaniu itd itp. u OPa ewidentnie są to zadania obliczeniowe w FDS, więc cloud computing jak najbardziej jest adekwatny do tego zadania. To nie kwestia mody, a pragmatycznego podejścia do oferowanych narzędzi i możliwości.
  • Odpowiedz