Wpis z mikrobloga

Przekładnia w której aby ostatnie koło zrobiło pełen obrót potrzebuje więcej energii niż jest w całym wszechświecie.

This machine visualizes the number googol. That's a 1 with a hundred zeros. A number thats bigger than the atoms in the known universe. This machine has a gear reduction of 1 to 10 a hundred times. In order to get the last gear to turn once you'll need to spin the first one a googol amount around. Or better said you'll need more energy than the entire universe has to do that. That boggles my mind.


#ciekawostki #nauka
  • 103
@Mnichuy: tak ci się tylko wydaje, w obserwowalnym wszechświecie masz 1x10^80 atomów, a tutaj ratio 1x10^100. Więc na jeden obrót przypada jeden atom (a nawet nie). Znając średnią masę atomu możesz wyliczyć jego energię ze wzoru E=mc^2. Potem wyliczasz energię potrzebną do wykonania obrotu pierwszym kołem. Czyli - energia tylko jednego atomu musiałaby wystarczyć do obrócenia pierwszą zębatką. Czy wystarczy? #!$%@? wie, nie chce mi się liczyć
@franz-maurer: da sie policzyc prosto przeciez, masz przekladnie miedzy kazdym kolem, na moje oko okolo 1:15, srednica kola dajmy na to 14cm czyli obwod zrobmy 45cm stad obrot kola nr 1 (przemieszczenie paska o 45cm po okregu) daje na drugim kole przemieszczenie 45/15=3cm, potem 3cm/15 daje 0,2cm...itd , w koncu na ostatnim kole przemieszenie znacznika bedzie rowne 2.49e-114 ale ile to w mm i boiskach pilkarskich to nie wiem ( ͡