Wpis z mikrobloga

Była już o tym mowa wielokrotnie, ale sądząc po najpopularniejszych zakupach dokonywanych na allegro, wiadomość ta nie przebiła się do szerszego kręgu odbiorców. Kolejni biedni ludzie myśląc, że sięgają po absolutny klasyk światowej literatury jakim są "Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego, kupują jego lichy ersatz w postaci edycji wydawnictwa MG, która obejmuje radykalnie okrojoną i zmienianą (łącznie z zakończeniem) wersję w "przekładzie" Barbary Beaupre z 1913 r. Uważam, że to wydawnictwo dokonało zbrodni na kulturze, wznawiając "tłumaczenie", które powinno zostać zapomniane przez boga i historię, przez co ludzie dobrej woli zamiast z prawdziwym dziełem zapoznają się z fatalną wariacją na jego temat, nie będąc nawet o tym nigdzie informowani. A jedynym tego powodem jest prawdopodobnie fakt, że majątkowe prawa autorskie do tego "tłumaczenia" wygasły, więc można w łatwy sposób zarobić parę groszy na osobach w dobrej wierze sięgających po książkę, która faktycznie powinna być zatytuowana "Bracia Karamazow, według Fiodora Dostojewskiego napisała Barbara Beaupre". Chętni znajdą na temat tego przekładu w internecie więcej informacji, ja tylko przytoczę opinię prof. Grzegorz Przebinda, który uznał, że "tłumaczenie Barbary Beaupre z 1913 roku nie może liczyć się za przekład" i "był to tylko romans dla pensjonarek".

Proszę o #zebroplusy , niech ta informacja zaistnieje trochę szerzej, bo to gwałt na literackim dziedzictwie ludzkości.

#ksiazki #czytajzwykopem #oswiadczenie #afera.
n.....u - Była już o tym mowa wielokrotnie, ale sądząc po najpopularniejszych zakupac...

źródło: comment_158279807579uRsmeHaQh4hLa9QdU10y.jpg

Pobierz
  • 26
@nie_wyszlo_mi_w_zyciu: Ale mnie #!$%@? teraz, czytalem doslownie wszystkie ksiazki dostojewskiego, lacznie z ta i nie wiedzialem ze jakas #!$%@? ja zmodyfikowala, nie ma zadnych regulacji prawnych do robienia czegos takiego? Jak mozna byc jakas glupia szmata, i myslec ze mozna modyfikowac wielkie dziela wedlug swojego widzimisie, to dotyczy tylko braci Karazamow czy innych ksiazek tez? Niestety mam kolekcje z tego wydawnictwa pedalskiego