Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem #remont #remontujzwykopem #okna #budownictwo #budowadomu

Czołem!
Budowa mam nadzieję niedługo ruszy. Większość spraw praktycznie ogarnięta, ale obecnie zastanawiam się nad dachem (blacha zapewne Rukki Frigge, pełne deskowanie) i oknami dachowymi. Chciałem Was zapytać o radę odnośnie okien.

W projekcie mam 7 okien:
5 szt. 80x140 (pomieszczenia suche - pokoje dzieci, klatka schodowa, gabinet)
2 szt. 60x120 (pomieszczenia mokre - łazienka i pralnia, gdzie wpralni będzie wyłaz)

Myślę, by do pomieszczeń suchych brać drewniane, a do mokrych oczywiście PCV.

Byłem na 2 składach.
Na jednym składzie (tzw Grupa Dekarska) mieli do wyboru Fakro, Velux i Dakea. Z tej trójki najbardziej skłaniam się ku Dakei, seria Ultima Energy. W pakiecie 20 lat gwarancji, bardzo dobre parametry techniczne (Ug = 0.5), dodatki w cenie (folia + kołnierz ze spienionego poliutylenu) i lepsza cena niż Velux czy Fakro (i dłuższa gwarancja niż np Velux). Drewno lakierowane podwójnie.

Na drugim składzie (Dachlux. grupa PHD) proponują mi:
Avaline (seria Elite) - jest to marka własna grupy PHD. W zeszłym roku te okna zdobyły jakieś medale na targach budowlanych. Na plus bardzo długa gwarancja (25 lat). Parametry trochę średnie (Ug 0.8), dodatki w cenie (jak wyżej), podwójne lakierowanie. Jest to najtańsza opcja. Poza gwarancją nic mnie specjalnie nie przekonuje. Chciałem poczytać jakieś opinie, ale nie ma żadnych.

Drugą opcją jest Velux (model 1061 B) który nie jest ani specjalnie konkurencyjny jakościowo (krótka gwarancja w porównaniu do reszty bo tylko 10 lat), a tym bardziej cenowo (najdroższa opcja).

Trzecią opcją - niemiecki Roto. Cenowo między Avaline, a Velux. Model R79H WD. Ug = 0.7 (więc lepiej niż Avaline, ale gorzej niż Dakea), potrójne lakierowanie, dodatki (termoblok o wiele grubszy niż kołnierz poliutyleu w avaline, który wg producenta poprawia współczynnik przenikalności cieplnej okna o 0,2 W/(m2K).). Dodatkowo oś obrotu umieszczona jest w 3/4 wysokości, a nie w połowie. I jako jedyny producent nie ma nawiewników co mi akurat pasuje bo planuję rekuperację.

Z tej trójki najbardziej skłaniam sę ku Roto. Różnica w cenie netto między Avaline a Roto to 150 zł (na 1 oknie). Niestety na Dakee jeszcze nie dostałem wyceny.

Będę wdzięczny za wasze opinie oraz informacje jakie Wy macie okna i czy jakieś polecacie/odradzacie lub co byście z nimi np zrobili inaczej.

Przy okazji - brać rynny stalowe czy plastikowe? Facet doradza mi plastiki, a różnica w cenie to 1000 zł.

Dzięki wielkie!
  • 13
@Fudgehog: mam wszędzie okna drewniane i bardzo sobie chwalę, w łazienkach na poddaszu połaciówki są w wersji "łazienkowej" z ramami powlekanymi tworzywem sztucznym, ale profil jest dokładnie ten sam, co pozostałych, drewnianych.

Rynny - obecnie chyba nie ma najmniejszego sensu brać stalowych., PVC są ok.
@Fudgehog: połaciówki - roto. A reszta stolarki - gebauer. A i zapomniałem dopisać - mam te okna gebauera również w pomieszczeniach mokrych (łazienka, piwnica), nic z nimi złego się nie dzieje.
Model - wybacz, nie pamiętam, ale w przypadku Roto to były te okna z przesuniętą osią obrotu.
@Fudgehog: ja na połaciowe biorę ROTO WDF R79, głównie ze względu na to, że są wysokoosiowe, co przy dość niskiej ściance kolankowej (~80cm) ma sens. Parametry mają ok. Z wyglądu i macania robią też bardzo dobre wrażenie.
@Fudgehog: Jak bierzesz blachę od ruukki to weź sobie tez od nich system rynnowy SIBA. Bardzo fajny, wiele razy montowałem i u siebie tez je mam.

Co do okien... temat rzeka. Ja zawsze skłaniam się ku fakro/velux z naciskiem na POLSKIE Fakro. Nigdy nie było problemu z dokupieniem jakiegoś elementu do okna sprzed 10 lat, dużo akcesoriów typu rolety zew/www sterowanie, automatyka itp. Z trójki fakro/velux/ROTO najwiecej montuje fakro i na
dzazzio - @Fudgehog: Jak bierzesz blachę od ruukki to weź sobie tez od nich system ry...

źródło: comment_1582266374j7vYljH6mBQfnH40wGEGfX.jpg

Pobierz
@Fudgehog: u mnie na wsi najtańszy jest velux co ciekawe (ogólnie cena z katalogu -30%). Jeśli dokupisz do niego piankę BDX do cieplego montazu to gwarancja jest 20 lat (tylko trzeba napisac do veluxa). Ja u siebie zamontowałem wszystkie powlekane plastikiem, na oknie ~300 zł drożej, ale nie trzeba ich konserwować co 2 lata. Nie wiem jak tobie, ale mi sie nie chce ich szlifować i lakierować.

Btw. zwracaj uwagę na
@Fudgehog: Zwykła wełna z rolki. Bardziej trafne stwierdzenie to „utkać” a nie „upchać”, za ciasno tez być nie może. Najważniejsza jest warstwa wierzchnia tej izolacji. Czyli membrana wysokoparoprzepuszczalna. Coś co może mieć bezpośredni styk z blacha/drzewem i będzie spełniać swoje zadanie. Możesz zasugerować się cena (12pln w zwyż za m2) lub gramatura (minimum 150 czegoś tam na coś tam ( ͡° ͜ʖ ͡°) ). Dobre membrany maja
Ja polecam plastiki. I plastiki też każdy mi doradzał. Ja miałem do wyboru veluxy albo fakro. Veluxy były tańsze przy takich samych parametrach więc wziąłem veluxy. Zwróć uwagę jak Ci firma wycenia robotę. Mi wycenili tak że wyszczególili materiały w cenie netto i vat 23%. Niżej w wycenie była usługa montaży i vat 8%. No to ich się pytam czy nie można zsumować całej kwoty netto za wszystko i na wszystko dodać