Wpis z mikrobloga

@seriozajete kupuję śrutowany
@jmyung około 5 (3,5 Pils, 0,5 dekstrynowy, 1 płatki) na 15 l. Wyszło 18l z 11 Blg. Zaciera 66 przez godz. Ostatnio miałem podobny zacier i wyszlo mi 21l z 14 Blg. Może za szybko lałem wodę, która przelatywała nie wyplukujac cukrów.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dakcts: moim zdaniem na 3,5 kg ziarna przy 15l to za na imperial za mało ziarna. Ja przy zwykłym piwie liczę 3, 5l wody na 1kg ziarna kopyra tak radzi.
@dakcts: Jak ci nie wychodzi wysładzanie ciągłe, to polecam wysładzać na raty. U siebie zauważyłem spory wzrost wydajności - z 60% na 82%, a pewnie mógłbym jeszcze trochę podkręcić gdybym był na tym punkcie zboczony.
@dakcts: do tej pory uzyskiwales zakładaną wydajność?
Coś musiało pójść nie tak w procesie bo normalnie nie wyobrażam sobie wydajności rzędu 50%. Sprawdź przyrządy pomiarowe. Być może nawalił termometr lub waga. Jeśli używałeś spławika to być może dokonałeś pomiaru niedochłodzonej brzeczki.
@dakcts: jest to opisane na wiki piwo.org, ale w dużym skrócie wygląda to tak, że po przelaniu zacieru do kadzi filtracyjnej zlewasz cały filtrat, a potem dolewasz wodę, mieszasz i znów spuszczasz filtrat do końca. I tak kilka razy, u mnie wychodzą mniej więcej 3 dolewki po 5 litrów wody każda (z tego mam ok 25-27 litrów brzeczki).

Niektórzy narzekają, że trzeba przy każdym dolewaniu ponownie czekać aż młóto się ułoży
@yneb: źródło xD. Tak ciężko wpisać w Google dwa słowa? Jeśli nie wiesz czym jest ekstratywność (chociaż że tego tez możesz w prosty sposób się dowiedzieć) i wyniki nic Ci nie powiedzą to otwórz jakikolwiek kalkulator dla piwowarow domowych z bazami surowców (np przegladarkowe brewness lub brewersfriend i zobacz jakie tam parametry są przypisane). Już nawet nie odwołam się do zdrowego rozsądku bo nie wiem jak można wpaść na to, że
@PauwelKwak: do tej pory robiłem w garnku i potem fermentor z sraczwężykiem. To moja druga warka na Brewsterze. Za pierwszym razem było b dobrze. Teraz widzę, że to albo wina zbyt szybkiego lania wody albo ... podejrzewam jeszcze, że duży dodatek płatków i coś się zablokowało ... to głupia opcja ... ale już się człowiek wszystkiego doszukuje. Zmiana sprzętu i inny sposób wysładzania. Chyba rzeczywiście nie ma się co z tym
@dakcts: Mirek na pewno prawidłowo policzyłeś wydajność? Zacierałem przed weekendem kwasa i z 5kg nastawiłem do fermentacji 26l o ekstrakcie 11,8blg, co brewness określa jako 79% wydajności, powyższy wynik na 70% nie wygląda.
Polecam kupić śrutownik, nauczyć się prawidłowego śrutowania i nie być skazanym na loterię od dostawcy w kwestii śrutu