Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki
Hrmax to ma sens.
Mi wychodzi 180 z wieku.
Czyli 60% tętna to 108.
W tym tygodniu dwa razy biegłem tempem 6:30
Wolniej już nie potrafię tętno za każdym razem w okolicach 140-150.
#bieganie
  • 14
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: otóż wzory na tętno są delikatnie mówiąc w wielu przypadkach (a nawet pewnie z większości) z dupy, najlepiej albo wyznaczyć eksperymentalnie, co technicznie rzecz biorąc jest potencjalnie niebezpieczne (xd), albo pieniążki wydać na badania wydolnościowe. Trudne sprawy.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: A skąd te 60%? W artykułach raczej piszą, że pierwszy zakres to tętno do 75% HR max, czyli u Ciebie to 135. A poza tym - nie wiem od jak dawna biegasz, ale wraz z przyrostem formy będziesz miał coraz niższe tętno przy danym tempie.
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: Strefy według mnie lepiej wyznaczać na podstawie rezerw tętna (Sprawdzałem u kilku znajomych jak to się ma do badań, które mieli i było najbliżej wyników + u mnie się sprawdza), czyli potrzebne jest jeszcze tętno spoczynkowe. Co do Hrmax to ja sprawdzam na podstawie jakiegoś mocnego biegu na 5km lub krótszego, tylko takiego "w trupa" :) Według różnych kalkulatorów powinienem mieć pomiędzy 185-190, a maxa mam w okolicach 199...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sl_w_k_1: no tak, tak, ale to tylko model, wobec posiadanych danych pomiarowych, obawiam się, że można go zlać ciepłym moczem, HRmax to jednak kwestia indywidualna, niektórzy mają szczęście i pasują pod wzór, inni nie :p
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: Hrmax - Spoczynkowe i od wyniku liczysz strefy tętna Max 91-100%, próg 81-90%, II zakres 71-80%, łatwy 61-70%, Rozgrzewka 50-60%, czyli przy Hrmax 199 i spoczynkowym 57, mamy 142 rezerwy tętna, czyli II zakres biegamy 158-171 (,71 * 142+57 do ,8 * 142+57). Procenty są różne w artykułach na ten temat, te podane wyżej są z garmina i na nim możesz ustawić wyznaczanie stref na tej postawie. Odczyt z nadgarstka
  • Odpowiedz
@Sl_w_k_1: właśnie w ten sposób ;-) Tylko nie na dłuższych dystansach .. tez juz teoretycznie moze byc cytuj zbyt długi na liczenie Hrmax. Chociaż jeśli mocno przyśpieszales przed meta znaczy ze pomiar powinien być ok. Nie przejmowałbym w ogóle żadnego liczonego ze wzorów bo to nie ma sensu...
  • Odpowiedz