Wpis z mikrobloga

co powoduje tę "melodię" gdy pendolino odjeżdża z peronu? trochę c-----o słychać na tym filmiku, ale każdy kto widział pendolino wie o co chodzi xd #pkp #kolej #pendolino
przeczki - co powoduje tę "melodię" gdy pendolino odjeżdża z peronu? trochę c-----o s...
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@przeczki falowniki i silniki trakcyjne o ile się nie mylę. Ktoś może mnie poprawi ale stawiam na to (Nie mam takiego taboru w karcie znajomości więc mogę szczelać ( ))
  • Odpowiedz
@przeczki: Zgadza się to dźwięk falowników wraz ze zwiększaniem pozycji nastawnika rośnie częstotliwość pracy układów elektroenergetycznych, a co za tym idzie słyszymy coraz wyższe tony dźwięków ( )
  • Odpowiedz
@przeczki: takie trochę nie znam się to się wypowiem się tu zrobiło.

Piszczy falownik, zmiana "wysokości" dźwięku wynika ze zmiany częstotliwości przełączania tranzystorów, a ta spowodowana jest koniecznością zmiany prędkości lokomotywy.

Przeważnie stosuje się co najmniej 3 zakresy częstotliwości dla prędkości <20; 20-40 i >40 km/h. Częstotliwości od 3kHz do około 6 kHz (zakres bardzo słyszalny dla ludzkiego ucha). Można uniknąć tego piszczenia zwiększając tę częstotliwość kilkukrotnie, ale to obecnie niepotrzebnie zwiększa koszt falownika, więc mało kto się na to
  • Odpowiedz