Wpis z mikrobloga

Z mojego zestawu #mirkowyzwanie:
a) Wykonuj przez 10-15 minut ćwiczenia na świeżym powietrzu w stroju kapielowym/szortach, czapce i rękawiczkach.
b) Zrób leczo w zimowym nastroju.
c) Zrób bałwanka na szydełku.
wybrałam latanie półnago po dworze. Niestety dzień po otrzymaniu zestawu złapałam kontuzję nogi więc nic z tego nie wyszło :( (boli jeszcze)

Opcją drugiego wyboru było gotowanie. Zazwyczaj nie wymyślam swoich potraw, kradnę łądnie ozdjęciowane przepisy z internetu, a w ewentualnych eksperymentach daję się prowadzić mojemu niebieskiemu. Nie tym razem :)

Zimowy nastrój postanowiłam przywołać robiąc leczo białe jak śnieg. No. Jak najbielsze. W tym celu wyruszyłam po serię egzotycznych składników, niedostępnych (i zapewnie nawet nieznanych) rodzimym mieszkańcom #holandia. Ze sklepów z tureckimi specjałami przyniosłam białą paprykę i cukinię (liczyłam też na białego bakłażana, ale niestety, nie udało mi się go dostać). W polskim sklepie kupiłam białą kiełbasę. Najwięcej problemu sprawiło mi znalezienie pomidorów w kolorze innym niż standardowy. Po obejściu wszystkich sklepów w mieście postanowiłam zadowolić się pomidorkami koktajlowymi, które chyba jako jedyne w tym państwie są dopuszczone do obrotu w rozszerzonej palecie kolorystycznej. Z resztą składników się nie wygłupiałam. No... może z jednym. Śmietana. To ona miała nadać mojemu dziełu nie tylko bardziej wyrazistej bieli, lecz również przyjemnej, kremowo-zimowo-leniwej konsystencji. Wszystko na miejscu więc do dzieła!

Białe leczo (przewidywane 4 porcje)

Składniki:
1 szt. cebuli
2 szt. białej cukinii
5 szt. białej papryki
4 szt. białej kiełbasy
200g jasnych pomidorków
1 sztuka bakłażana preferencyjnie białego (mój jest biały tylko w środku ( ͡° ͜ʖ ͡°) )
5 ząbków czosnku
200g śmietany
50g oleju
sól, pieprz, kmin rzymski, suszona ostra papryka i pimenton

Procedura:
1. Warzywa i mięso pokroić w kostkę. Bakłażana posolić.
2. W patelni rozgrzać olej i zeszklić w nim cebulę. Dodać czosnek, podsmażyć jeszcze przez minutę, a następnie wrzucić kiełbasę i smażyć do zrumienienia składników
3. Dodać cukinię, bakłażana, paprykę i pomidory. Wymieszać dokładnie i dusić pod przykryciem przez 20 minut
4. W międzyczasie przygotować przyprawy: sól, pieprz, kmin i paprykę i dosypać je na 5 minut przed końcem gotowania
5. Zdjąć z ognia, dodać śmietanę i dokładnie wszystko wymieszać. Posypać pimetonem

Potrawa zaskakująco dobra i nawet kombinacja kiełbasa-śmietana nie spowodowała rewolucji. Całkowicie biała nie była, ale założony cel został osiągnięty - leczo jest jasne. Jeżeli można nazwać leczem coś, w czym dominuje śmietana nie papryka i pomidory ( ) jasne odmiany zdecydowanie nie są najbardziej aromatyczne.

Dodatkowym wyzwaniem było nagranie wszystkiego i złożenie filmu w stylistyce, która od dawna mnie inspiruje. Wyszło fajnie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Jeżeli Was zachęciłam i nie boicie się powtórzyć eksperymentu - życzę smacznego!

#gotujzwykopem #gotowanie #tasty
  • 5