Wpis z mikrobloga

Ośrodek wczasowy Huty Legnica w Rokitkach (1968)

Prof. Witold Lipiński to wspaniała osobistość polskiej architektury. Były żołnierz AK interesował się chemią i botaniką, jednak został namówiony przez nauczycielkę na architekturę. W powojennej Polsce bardziej od naukowców poszukiwano budowniczych inżynierów. Przeprowadził się więc do Wrocławia, gdzie skończył Architekturę na Polibudzie.

Zajawka jednak została. Lipiński połączył swoje pasje badając "powłokowe formy natryskowe" pod względem zastosowania jako prefabrykat. Karierę naukową poświęcił budowaniu kosmicznych, organicznych konstrukcji i badając mikroklimat w poszczególnych miejscach wnętrza. Chciał stworzyć architekturę będącą w symbiozie z naturą, co w czasach prefabrykowanych bloków z wielkiej płyty było niemałą awangardą. Niemniej Lipiński stał się pionierem ekoarchitektury w Polsce dekady przed tym, zanim stało się to modne.

Najbardziej znane dzieło Lipińskiego to obserwatorium meteorologiczne PIUM na Śnieżce. W dalszej kolejności "domy Igloo" i "Grzybek" we Wrocławiu. Projektował także część wrocławskiego KDM - fasadę od strony Piłsudskiego, wnętrze kawiarni i restauracji. Wśród jego dzieł są także mało znane ośrodki wypoczynkowe. Zlikwidowany basen nad zalewem w Małomicach (obecnie Lubin) oraz właśnie Rokitki.

Rokitki to dwa pierścienie prefabrykowanych, betonowych domków letniskowych, wyposażonych we wspólne sanitariaty oraz kosmiczne okienka. Wokół nich stoją także wolnostojące domki o łukowych dachach oraz pomieszczenia gospodarcze. Duża część jest w opłakanym stanie, sporo jest znacznie przebudowanych ale kilka wciąż wydaje się wykorzystanych i zadbanych. Niedawno ośrodek w Rokitkach został zakupiony przez nowego inwestora, nie wiadomo jakie ma plany odnośnie najbardziej wizjonerskiej części ośrodka.

Więcej zdjęć w komentarzach.

#architekturanieprzeprasza - obserwuj tag
obserwuj mnie na Instagramie
#architektura #podroze #podrozujzwykopem #gruparatowaniapoziomu #rokitki #legnica
ALLDAYCHILL - Ośrodek wczasowy Huty Legnica w Rokitkach (1968)

Prof. Witold Lipińs...

źródło: comment_1581246403fQSfk5cuJXyK3r4v2A4Egf.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@ALLDAYCHILL @GrindujTopy @crixos

Znalazłem ten wpis przez google, szukając tego miejsca! Byłem tam jako gówniak, do dziś nie byłem pewien czy te bunkry mi się nie przyśniły, a tu taka historia. Musiał to być rok 99, może wcześniej. Pamiętam ten salon gier i zjeżdżalnię. Byłem w ośrodku z drewnianymi domkami z werandą, była też świetlica (ze stołem do ping ponga) i miejsce na ognisko. Przy świetlicy była taka wysoka i stroma skarpa,
  • Odpowiedz