Wpis z mikrobloga

Dzikie pszczoły w Polsce - gatunek 14/450 i 15/450 #dzicyzapylacze
Na początku chciałam Wam podziękować za wykopanie znaleziska o dzikich pszczołach. Nie tylko dlatego, że mogłam opowiedzieć większemu gronu o dzikich pszczołach, ale też dlatego że zaserwowaliście mi sporą dawkę adrenaliny. Prawie 2000 wykopów! Nie spodziewałam się. Dzięki!

A dzisiaj na spokojnie. Opowiem o pszczolince pospolitej (Andrena flavipes), o pomocach gniazdowych robionych z trzciny i otoskopie.
--
Pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) razem z towarzyszącą jej pasożytniczą pszczołą koczownicą lucernówką (Nomada fucata) reprezentuje pospolite pszczoły Polski.
Gniazda pszczolinki pospolitej (Andrena flavipes) są budowane w ziemi i często występują w gęstych skupiskach. Mimo dużego nagromadzenia gniazd i wrażenia obserwacji roju, mamy do czynienia z samodzielnymi jednostkami. Pszczoły w sąsiadujących ze sobą gniazdach żyją samotnie i są łagodne. Można przebywać w ich otoczeniu bez obaw o agresję z ich strony.

Tutaj artykuł o pszczolince: https://dzicyzapylacze.pl/pszczolinka-pospolita-andrena-flavipes/
Tutaj artykuł o trzcinie i otoskopie: https://dzicyzapylacze.pl/trzcina-i-otoskop-w-sluzbie-pszczol/
A jak zawsze skrót w komentarzach.


Na zdjęciu pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1581181090L4cFDfo2uezgNKtltvGXT4.jpg
  • 41
@kartofel: Podział na pszczoły i osy wynika z biologii i różnic w budowie.
Ciągle się to zmienia i kiedyś nawet grzebacze były osami a teraz należą do pszczołowatych. Gdy piszę artykuły na stronę i zagłębiam się budowę i systematykę, to zawsze konsultuję je ze świetnym specjalistą, bo tutaj muszę się przyznać, że nie zawsze sobie jeszcze radzę.

Gdy opatrzy się z osami i pszczołami, to ciężko się pomylić. Grzebaczowate są bardzo
Pobierz
źródło: comment_1581185225sBHWlBfw1J18bFUpQkVWIA.jpg
był np. Problem z miodwą łąkową,


@Tulkandra: @kartofel: Taka ciekawostka o tym owadzie polującym na muchy: miodwa łąkowa (Mellinus arvensis). „Dość często silnie ściska żuwaczkami upolowaną ofiarę i spija wyciśnięte w ten sposób z jej ryjka kropelki płynu. (…) z pewnością zapewnia ona miodwie cenne wzbogacenie jadłospisu w tak później porze roku, gdy pokarmu nie ma już zbyt wiele. Wykorzystane do tego celu muchówki z reguły porzuca” [Bellmann "Błonkówki"]
Na
Pobierz
źródło: comment_1581186228XWQaK4tv8sLMWya7kzLWyr.jpg
@kartofel: i tak moją makabryczną ulubienicą jest bujanka. Jest bardzo interesująca pod wieloma względami. Ale zawisanie w pobliżu gniazda pszczoły samotnicy i ostrzeliwanie jej gniazda jajkami, to już lekka przeginka. Od 2.05 https://youtu.be/BCVifbuH2rQ proszę zwrócić uwagę na jej długami nogi, które pozwalają mieć złudzenie, że owad niczym koliber unosi się nad kwiatem. Tymczasem ona się delikatnie opiera nogami, a jaka puchata.
@kartofel: @Tulkandra: dla mnie przerażające są gąsieniczniki. Oglądając filmy z ich ofiarami, zastanawiało mnie, cóż to za makabryczny zamysł przyrody - stworzenie takich potworów :))
U Kozłowskiego w książce "Owady" jest fajny tytuł rozdziału o nich: "Gąsieniczniki (Ichneumonidea) - niezrozumiałe intencje Stwórcy".
Cytat z tej książki, s. 205: "Karol Darwin w liście do botanika Asa Graya pisał, że wątpi w dobre intencje Stwórcy, skoro ten wybrał jako dzieło stworzenia owe
Zrób wpis o Twojej ulubionej i mnie zawołaj. O taki wykop nic nie robiłem!

@Mlucek: Wiesz, jak bardzo chciałabym to zrobić?!
Ale tak często wspominam o mojej ulubionej pszczole, że każdy pewnie mają jej dość. A jakbym jeszcze zrobiła o niej osobny wpis, to trafiłabym od razu u wszystkich na czarną listę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

może wykopowi eksperci od #efilizm mają rację?

@kartofel: Musiałam aż poczytać, co to jest, bo nie znałam tego pojęcia :)
Myślę, że masz szansę zostać niekwestionowanym królem tego tagu, bo znalazłeś wreszcie ten niepodważalny dowód ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Mlucek: Moje dzikusy nie produkują miodu, ale mają inne umiejętności, które czynią je interesującymi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Szukałam z ciekawości czy ktoś mad honey sprzedaje w Europie, ale nie znalazłam takiej informacji.
Mogłabym wtedy zrobić test konsumencki :)))