Wpis z mikrobloga

Dzikie pszczoły w Polsce - gatunek 14/450 i 15/450 #dzicyzapylacze
Na początku chciałam Wam podziękować za wykopanie znaleziska o dzikich pszczołach. Nie tylko dlatego, że mogłam opowiedzieć większemu gronu o dzikich pszczołach, ale też dlatego że zaserwowaliście mi sporą dawkę adrenaliny. Prawie 2000 wykopów! Nie spodziewałam się. Dzięki!

A dzisiaj na spokojnie. Opowiem o pszczolince pospolitej (Andrena flavipes), o pomocach gniazdowych robionych z trzciny i otoskopie.
--
Pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) razem z towarzyszącą jej pasożytniczą pszczołą koczownicą lucernówką (Nomada fucata) reprezentuje pospolite pszczoły Polski.
Gniazda pszczolinki pospolitej (Andrena flavipes) są budowane w ziemi i często występują w gęstych skupiskach. Mimo dużego nagromadzenia gniazd i wrażenia obserwacji roju, mamy do czynienia z samodzielnymi jednostkami. Pszczoły w sąsiadujących ze sobą gniazdach żyją samotnie i są łagodne. Można przebywać w ich otoczeniu bez obaw o agresję z ich strony.

Tutaj artykuł o pszczolince: https://dzicyzapylacze.pl/pszczolinka-pospolita-andrena-flavipes/
Tutaj artykuł o trzcinie i otoskopie: https://dzicyzapylacze.pl/trzcina-i-otoskop-w-sluzbie-pszczol/
A jak zawsze skrót w komentarzach.


Na zdjęciu pszczolinka pospolita (Andrena flavipes) (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1581181090L4cFDfo2uezgNKtltvGXT4.jpg
  • 41
Pszczolinka pospolita najbardziej podobna jest do pszczoły miodnej. Jednak wystarczy przyjrzeć się ostatniej parze nóg. U pszczoły miodnej goleń jest szeroka i nieowłosiona, podczas gdy u pszczolinki jest owłosiona i o żółto-pomarańczowym odcieniu.

Na zdjęciu porównanie pszczolinki pospolitej i pszczoły miodnej (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1581181417zF3oXH0eNjSQ0PW1TM7vI4.jpg
Koczownica lucernówka (Nomada fucata) to jedna z pszczół pasożytniczych. Ze względu na brak owłosienia, smukłą sylwetkę oraz ubarwienie, często mylona jest z osami.
Koczownice nie zbierają pyłku i nie budują własnych gniazd, lecz podrzucają jajo do gniazda gospodarza. Larwa koczownicy zjada jajo albo larwę pszczolinki a następnie przystępuje do konsumpcji zgromadzonego pokarmu.

Na zdjęciu koczownica lucernówka (Nomada fucata) (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_1581181463dSCkAF4su5Bhh2tH2N1w46.jpg
A teraz parę słów o trzcinie.
Trzcina o różnych rozmiarach średnicy
Pisałam już wielokrotnie o tym, aby otwory gniazd miały różne średnice. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ciekawymi obserwacjami a także różnorodnymi zamknięciami gniazd, ponieważ owady preferują różne średnice gniazd.
Zasiedlane są gniazda już od średnicy 2 mm. Murarka ogrodowa nie jest jedyną pszczołą, która może zamieszkać w naszym domku dla owadów!

Jak przygotować pomoce gniazdowe z trzciny
Dla wielu
Pobierz
źródło: comment_1581181486ka7b7UZRL493psbIGRtgm9.jpg
I na koniec najważniejsze.
Dla pszczół ważny jest dostęp do pokarmu. Gdy nie będzie pokarmu na nic zdadzą się pomoce gniazdowe, które im przygotowaliśmy. Chcesz pomóc pszczołom? Zapewnij im dostęp do pokarmu - siej rośliny przyjazne pszczołom - najlepiej gatunki rodzime dla flory Polski.

Rośliny z mojej łąki dla pszczół (fot. własna)
Pobierz
źródło: comment_15811815244fgUavO73TjgA7Y9hGZyZD.jpg
@cecyl: Zbieram się do osiego artykułu. Nie mam jednak tak dużo zdjęć szerszeni jakbym chciała. Może nowy sezon będzie łaskawszy. Coś na pewno wkrótce zaprezentuję.
Polecam Ci tymczasem dopiero rozwijany przeze mnie dział o grzebaczowatych. To moja ulubiona rodzina: https://dzicyzapylacze.pl/grzebaczowate-crabronidae/
Znajdziesz tutaj drani specjalizujących się w polowaniu na dzikie pszczoły czy też pszczoły miodne.
Na zdjęciu pseudosmuklik (Lasioglossum, samiec) w objęciach osmyka pszczolinkowca (Cerceris rybyensis).

Natomiast jeżeli chodzi o szerszenie i
Pobierz
źródło: comment_1581182537NA3a5rm5lAchXHb2vZsVGF.jpg
@Megachilidae: Skoro zarówno pszczoła jak i osa są błonkówkami i niektóre gatunki są do siebie bardzo podobne, to jakie są między niemi różnice? Co takiego sprawia, że dane zwierze jest pszczołą a nie osą?