Wpis z mikrobloga

Hej wszystkim, potrzebuję porady z zakresu #siecikomputerowe #sieci #vpn.

Otóż posiadam internet mobilny, przez co nie mam publicznego IP. Czytałem gdzieś, że można by to załatwić w pewien sposób, tzn. odpalić sobie na jakimś VPS serwer VPN, do tego jakieś przekierowania, tunelowania, cuda na kiju, średnio się znam.

Moje pytania:

1. Czy to na pewno możliwe i osiągalne, żeby ktoś mógł się dostać właśnie do mojego komputera używając takiej drogi czyli: adres VPS -> VPN -> moje urządzenie podpięte do VPN ?
2. Czy mógłby ktoś naprowadzić jak to zrobić? Próbowałem użyć VPS od google cloud, nawet tam zainstalowałem openvpn według poradnika, serwer jakby działał, niestety nie mogę się podpiąć do niego z mojego urządzenia (timeout, brak reakcji).
  • 9
@paw39: teoretycznie tak, praktycznie takie rozwiązanie na wyrost (bo trasy słabe), DDNS (jeśli router obsługuje) albo no-ip.com się zainteresuj, bo zewnętrzny adres IP na pewno masz ale zmienny, no chyba że to jakaś lipna sieć (albo współdzielona z innymi userami)

Jeśli jeden adres IP jest współdzielony z innymi userami to ani VPN ani tunelowanie, ani DDNS ani nic innego nie pomoże bo nie masz dostępu skonfigurować przekierowywania ruchu na urządzeniu które
@KKK1337: internet jest z t-mobile z jakims gówno routerem huawei. Jeśli chodzi o adresy ip to router pokazuje adres ip WAN = x, a po wejściu na jakąś stronę typu "checkmyip" widnieje całkowicie inny adres.
@paw39: spróbuj na tym routerze DMZ na swojego kompa ustawić lub przekierować port na jakąś działającą usługę, możesz sobie xampa, wampa czy co tam zainstalować, na porcie 80 uruchomić apacha z hello world i spróbować się dobić z vps(albo jakiegoś http proxy) na ten WAN ip które router pokazuje, jeśli zadziała to bingo, DDNS i no-ip są dla Ciebie, jeśli nie to nie masz publicznego adresu.

Z ciekawości jaką bramę ma
@paw39: jeśli chodzi Ci o to, że masz na VPS postawionego VPN i będziesz jednocześnie podłączony komputerem, który jest podłączony do Tmobile i innym urządzeniem np tel (po drugiej stronie globu lub wieś dalej) również podłączonym pod tego VPN to urządzenia będą się widziały nawzajem. Mam tak zrobione u siebie właśnie z Tmobile, korzystając z Wireguarda by móc się połączyć m.in. przez VNC (wszystko działa jak by było w sieci lokalnej).