Wpis z mikrobloga

Odrestaurowuję swój stary komputer z windowsem XP do starych gier, płyta główna to Asus P5KPL/1600, chciałbym wymienić w nim procesor na jakiś, najlepiej najwydajniejszy jak to tylko możliwe dla tej płyty i zapewniający przy tym stabilne działanie. Podkręcanie jak najbardziej wchodzi w grę, bo i tak planuje kupić większe chłodzenie, ponoć ta płyta ma potencjał do podkręcania. Problem tylko, że totalnie nie znam się na procesorach i nie wiem jaki wybrać. Tutaj znalazłem listę obsługiwanych cpu przez tą płytę: https://www.asus.com/pl/Motherboards/P5KPL1600/HelpDesk_CPU/ ale nie mam pojęcia który z nich jest najlepszy i jednocześnie który będzie dobrze współgrał z windowsem xp i grafiką- GF 9600gt??

Poza tym chciałbym wymienić dysk na jakiś szybszy, ale większość osób twierdzi, że ssd fatalnie współpracuje z xp, isnieją jakieś nieoficjalne sterowniki poprawiające działanie ssd na xp? Czy lepiej sobie darować i kupić zwykłego hdd? i którą wersje xp najlepiej na nim postawić żeby dobrze współgrała z starszymi grami?

Zastanawiam się też czy by nie wymienić grafiki, GF 9600gt to niby dobra karta jak na tamte lata, ale wiele tytułów z np 2011 czy 2012 już na niej nie domaga (a wiele gier z tych lat nie było projektowanych na najnowsze systemy które miały dopiero nadejść i strasznie bugują się na nowszych pc).

Jeśli macie jeszcze jakieś pomysły na upgrade tego dinozaura, nawet kosmetyczne to piszcie, zależy mi na tym żeby był to najbardziej #!$%@? retro-komp z windowsem xp jaki powstał, nie żałuje dla niego kasy :p

#komputery #informatyka #pcmasterrace #gry #windowsxp #staregry #skladamkomputer
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

GF 9600gt


@Mystoo: do gier wymagających XP do działania wystarczy (choć prawdę powiedziawszy większość z tych mających problemy z nowymi systemami działa po modyfikacji/nieoficjalnym patchu na Windows 10).

A jak coś nie da na tym rady - to znaczy że równie dobrze mógłbyś to odpalić na W10 i 2080Ti, a nie na retro sprzęcie. Tytuły z 2011-2012 odpalisz raczej bez problemów na nowych systemach więc nie potrzeba do nich retro
  • Odpowiedz
@l1pka: którego najlepiej? ma on potencjał na podkręcenie?

@Atreyu: niby tak, ale wiele gier wydanych przed 2014 ma dziwne błędy i glitche jeśli odpali się je na systemach nowszych niż w7, tryb kompatybilności nie pomaga, a w ściąganie jakichś emulatorów się nie bawiłem
  • Odpowiedz
@Mystoo: różnica to mało powiedziane. Zdecydowanie szybciej działa; od standardowego (szybszego) włączania się, przez wczytywanie się folderów z dużą liczbą ciężkich plików, po pracę przeglądarki. Czasami (tj. nie częściej niż raz na miesiąc) pojawi się blue screen z błędem dostępu do pamięci (coś w tym stylu), ale nie skutkuje to żadnymi negatywnymi następstwami po ponownym uruchomieniu. Problemów z bieżącym dostępem do plików nie zaobserwowałem, choć nie używam tego komputera wyczynowo
  • Odpowiedz
z alliexpres quada


@l1pka: po co ciągnąć z chin chip z oznaczeniami intela, gdzie różnie bywa z tym co tak naprawdę siedzi w środku - jak w Polsce kupi sprzęty z tego okresu w cenie elektrozłomu xD
  • Odpowiedz
i którą wersje xp najlepiej na nim postawić żeby dobrze współgrała z starszymi grami?


@Mystoo: wiadomo że wersję Pro, tyle że:

32 bitowa adresuje tylko trochę ponad 3gb ramu - co jest wystarczające do gier z epoki (ale już niekoniecznie nowszych/współczesnych aplikacji), zresztą tu też ograniczać będzie mobo

64 bitowa gdzie nie masz ograniczeń z ramem, ale wiele gier nie będzie kompatybilnych
  • Odpowiedz
@TypowyNietypowy: hmm, brzmi nieźle. a instalowałeś jakieś sterowniki, programy wspomagające obsługę ssd dla xp czy po prostu chodzi na "czysto"? co za konkretnie masz model dysku?

@vlodek2532: a nie będzie to powodowało jakichś problemów z działaniem i stabilnością systemu i gier? bądź co bądź to nadal tylko windows xp, i chyba może mieć problemy z działaniem na takich nowych procesorach?

@Atreyu: czyli wybiorę chyba pro 32
  • Odpowiedz
@Mystoo poczytaj o xeonach na socketcie 775, możesz kupić gotowe zmodyfikowane procesory pod socket.

Na xp 64 bity nie działa ponad połowa programów. Ten system został chyba wypuszczony po to, żeby złapać trochę doświadczenia przed stworzeniem Visty

Co do grafiki to jeśli jeszcze nie kupiłeś to wybierz 9800gt - prawie ta sama cena. Jak jesteś bogacz to bierz hd7770/7850 - nic więcej nie potrzeba do takiego kompa. Wiedźmin 3 pójdzie na
  • Odpowiedz
@vlodek2532: czyli windows xp nie powinnien mieć problemu z pracą na takich procesorach z zmodyfikowanym socketem? na tej liście nie ma lepszego procesoru od tego xeona?
  • Odpowiedz