Wpis z mikrobloga

Jak to realnie teraz wygląda z przydomową instalacja fotowoltaiczna, jak to liczyłem około 5 lat temu to mi wychodziło że w Polsce zwraca się około chyba po 16 - 20 latach. Orientuje się ktoś jak jest teraz? #fotowoltaika
  • 7
@Eplan: ja pi3rdole........
To zależy od twojego zapotrzebowania na prąd i jaką masz instalacje.
W moim domu zwróci się po 7 latach.
Czasami mnie dziwi jakim ch0jem dorosłe osoby co ładują spore siano w budowę domu zadają takie zj3bane pytania.

"Mam dom 185m2 jakiej mocy kupić piec"
- ch0j ze nie poda jakie paliwo
- jaki typ ogrzewania
- ile kondygnacji w domu
- i wile innych
Tak k0rwa z fusów
Obecnie wg moich wyliczeń to przy założeniu, że znajdziesz firmę, która założy Ci w cenie 4000-4200 zł za kWp, masz niezacienioną wystawę południową, dobierzesz moc instalacji pod swoje potrzeby aby pokrywała w całości zapotrzebowanie i zostawały jedynie opłaty stałe i skorzystasz z ulg(Mój Prąd i Ulga Termomodernizacyjna) to wychodzi niecałe 5 lat przy założeniu utrzymania się cen energii.
@Eplan: Prosumenci nie mogą odsprzedawać nadwyżki. Nadmiar energii jest wysyłany do sieci i w ciągu roku od zarejestrowanej produkcji można ją odebrać z prowizją zakładu energetycznego. Wysokość prowizji uzależniona jest od mocy instalacji w kWp. Jeżeli jest do do 10 kWp to odbieramy 0,8 tego co wysłaliśmy, a jeżeli moc wynosi od 10-50 kWp to odbieramy 0,7. Jeżeli w ciągu roku od produkcji nie odbierzemy nadmiaru to po prostu on przepada,
@Eplan: tu masz fajny artykuł na ten temat oraz kalkulator: https://blog.poradnik-budowlany.com/panele-fotowoltaiczne-czy-warto-kupic-panele-fotowoltaiczne/

@samuraj24: hmm zasadniczo czas zwrotu nie jest jakoś bardzo zależny od zapotrzebowania na prąd. mniejsze zapotrzebowanie to mniejsze oszczędności na PV, ale też mniejsza instalacja (czyli np mniejsza rata za instalacje), i vice versa. więc te dwie zmienne się w pewnym sensie znoszą. oczywiście przyjmuję to dla jakichś "typowych" instalacji dla domków, czyli np 3-10kWp. w przypadku jakiejś malutkiej