Wpis z mikrobloga

@blackceeat_official: co ty za bzdury gadasz? Niby w jakim celu mieliby dawać fluor?

Nie fluoryzujemy wody w żadnym z naszych zakładów. Fluor zawarty w uzdatnianej przez nas wodzie jest pochodzenia naturalnego; jego zawartość jest badana przez laboratorium MPWiK.


Do tego wg badania zawartość naturalnych fluorków w wodzie 10x poniżej granicy.

Zwiedzałem też jedną stację uzdatniania wody na studiach i również potwierdzili, że w pl się nie dodaje fluoru do wody.
  • Odpowiedz
@ZaQ_1: Po pierwsze w niektórych regionach Polski, jest ona fluoryzowana. Po drugie, co mnie obchodzi ile razy poniżej granicy? Doskonale znam wyniki, i pytałem o fluor w yerba mate. Po trzecie to, że fluor jest pochodzenia naturalnego, to nie znaczy, że jest go odpowiednia ilość. Może go być więcej niż powinno, chociażby z uwagi na zanieczyszczenia.
  • Odpowiedz
@LegionPL: @ZaQ_1: @yamnichek_pyesio: Dobra, ogarnąłem sobie na zagranicznych źródłach. Jakby ktoś był ciekawy, to yerba mate zawiera ok 0.5 mg fluoru na 45g suszu, czyli ok pol kubka ( uwalniane jest od 25-85% do naparu). Wpływ na uwalnianie się fluoru ma głownie temperatura. Czym wyższa, tym gorzej. Dla dorosłej osoby, dzienna bezpieczna dawka fluoru to 3.8 mg mężczyźni i 3.1 mg kobiety. Jeszcze parę innych ciekawych rzeczy się dowiedziałem
  • Odpowiedz
@LegionPL: Źródeł było kilka i nie chce mi się teraz szukać tego wszystkiego. To tak orientacyjnie, żeby ludzie wiedzieli, że raczej nie musza się niczym martwic, jak chodzi o fluor w yerba mate. Chyba, że pija ogromne ilości i zalewają wrzątkiem, czego żaden szanujący się yerbaciarz - nie robi :)
Jak ktoś jest naprawdę zainteresowany lub też ma wątpliwości co do autentyczności, to wstuka kilka fraz i znajdzie źródła.
  • Odpowiedz
@ZaQ_1: no to nie wiem, może to urban legend, może nie. Kilkukrotnie czytałem na przestrzeni lat, że w części Wrocławia miała być fluoryzowana. Pytanie czy ten zakład obejmuje całe miasto.
  • Odpowiedz