Wpis z mikrobloga

Mirki, niezbyt znam się na budowlance, a zostałem wybrany w domu żeby zdecydować jak internet doprowadzić do salonu. Majstry proponują dwie opcje:
- Wkopać się i wejść przez piwnice (jest już rurka ze starym internetem), a następnie zrobić dziure w podłodze i tak doprowadzić kabel na piętro
- Poprowadzić kabel po zewnętrznej ścianie domu, aż do piętra i wwiercić się w nią (to akurat salon będzie)

Jak myślicie, która opcja lepsza? Ja się skłaniam ku poprowadzeniu na zewnętrznej ścianie, ale jak wspominałem - nie znam się zbytnio na domach. Ktoś da ekspercką rade? :P

#domy #majsterkowanie #budownictwo #budowadomu
  • 7
@Zbyszek_Kudriawcew: Nie przeszkadzałby, bo byłby oprowadzony wzdłuż, albo nawet w piorunochronie. Chyba że to też nie jest mądra opcja :P

Bardziej martwie się o aspekty techniczne - czy takie przewiercenie się przez grubą ściane nie spowoduje że będzie mokła od środka czy coś.
@Zbyszek_Kudriawcew: Tylko potem przez podłoge trzeba byłoby się wiercić. Bo obecny internet idzie skrętką telefoniczną, więc i tak trzeba będzie doprowadzić na piętro nowy kabel. Nie wiem czy to nie zniszczy jakoś podłogi (drewniana)
@Kalak: I tak i tak będzie działało, ale ...
- praktyka pokazuje, że nie ma sensu ciągnąć kabla w górę jak nie musisz.
- kabel w ziemi musi być bardzo dobrze zabezpieczony. Nawet światłowód.
- Przebijając się przez strop uszkodzisz podłogę/posadzkę/co tam masz

Jak masz elewację, w której możesz zrobić korytko to też się da. Tylko po co ryć w elewacji, która prawdopodobnie jest ze styropianu?
Ja bym obstawał za piwnicą.