Wpis z mikrobloga

Ujarzmiamy helisę i parametryzujemy sprężynę do ściskacza

W nawiązaniu do ostatniego wpisu, przedstawiam nowy materiał na kanale, w którym pokazuję jak wykonać kontrolę rozwarcia ramion sprężyny poprzez sterowanie obrotami helisy za pomocą ustalenia kąta rozwarcia ramion ściskacza w narzędziu równań. Ze względu na tak obrany tok parametryzacji pojawiła się okazja na przypomnienie bardzo podstawowych informacji z zakresu matematyki - trygonometrii. Przedstawiony materiał w programie SolidWorks powinien być możliwy do wykonania również wśród innych programów CAD 3D.
Zapraszam: [[#92] Helisa - parametryzacja zgięcia sprężyny ściskacza - SolidWorks tutorial](https://youtu.be/yA40PEFPpUo)
Gdyby komuś łatwiej było śledzić, przygotowałem stronę na Facebooku

#inzynierprogramista #inzynieria #mechanika #matematyka #cad #modelowanie3d #projektowanie #solidworks #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #studbaza #pracbaza
InzynierProgramista - Ujarzmiamy helisę i parametryzujemy sprężynę do ściskacza

W ...

źródło: comment_Z2GEne3grocX6w3SV7k5EAfMeRtThisL.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
Bawię się od niedawna w modelowanie do druku 3D w fusion 360. Fajnie się oglądało ten odcinek, nic nie zrozumiałem ;)
  • Odpowiedz
@morti92: W zasadzie zrzuty zamieszczam dla zainteresowania oraz mniej więcej przedstawienia kluczowych momentów w materiale. Przynajmniej takie moje odczucie. A całość meritum zwykle polega na materiale video, więc umieszczanie większych miniatur nie ma chyba za bardzo sensu. Zajmę za dużo miejsca na wykopowym serwerze i jak się później wypłacę ;)
  • Odpowiedz
Jeszcze dodam taką informację, że jeżeli ktoś ma obawy ze względu na treść zadawanego pytania, można zawsze napisać korespondencję mailową (mail to po prostu gmail inzynier.programista). Wtedy gdy przygotowuję odpowiedź w formie nagrania, nie publikuję treści pytania gdy autor tego sobie nie życzy. Czyli można powiedzieć, że taka forma anonimowa. Kilkukrotnie już taka sytuacja miała miejsce i sposób ten myślę, że dobrze się sprawdził.
  • Odpowiedz
Tak bez oglądania. Rozumiem, że jest to wyciągnięcie na podstawie funkcji parametrycznej? Da się w Solidzie zasymulować działanie tej sprężyny?
  • Odpowiedz
@Mikoma: Tak w skrócie, żeby zbyt wiele nie spojlerować: sprężyna wykonana jest przy pomocy narzędzia helisa z ustwieniem skoku i obrotu. Aby możliwe było sterowanie obrotem poprzez zadany kąt rozwarcia przyrządu, wybrałem przeliczanie obrotu z zadanego kąta w stopniach. A żeby przypomnieć trochę zależności między stopniami i radianami, wartość obrotu helisy przeliczana jest przez stopnie konwertowane na radiany.
  • Odpowiedz
@Mikoma: Zapomniałem w poprzedniej wiadomości zapytać w jakim sensie zasymulować i w jakim stopniu zasymulować? Bo pojęcie jest bardzo szerokie, a tym samym przychodzi mi do głowy kilka rodzajów różnych symulacji, które można podpiąć pod działanie takiej sprężyny.
  • Odpowiedz
@InzynierProgramista: To bardziej tak półżartem ;) Pierwszy raz widzę program, samo podejście też nie takie jakie znam, więc nawet nie specjalnie starałem się to jakoś dogłębnie zrozumieć. Ale się dobrze oglądało, i coś tam w głowie zostało by gdy faktycznie przyjdzie potrzeba to wiedzieć w ogóle o czym pomyśleć i gdzie szukać ;)
  • Odpowiedz
@Dawidi: Kwestia do czego kto co potrzebuje. Niekiedy wykonując projekty / tworząc modele nie zastanawiam się nad takimi rzeczami. Natomiast, gdy nad modelem wykonuje się bardzo dużo modyfikacji, dopasowań, to wtedy takie wykonywanie parametryzacji bardzo pomaga i przyspiesza pracę.
  • Odpowiedz