Wpis z mikrobloga

#revolut #finanse #podatki

Czy ktoś z was inwestował może w amrykańskie akcje przez revoluta? Chciałbym spróbować, ale nie mogę znaleźć informacji o rozliczeniu podatkowym tych akcji.

Ze strony revoluta:

Deklaracje podatkowe
Inwestycje mogą generować pewne dochody lub zyski kapitałowe — na przykład w przypadku wypłaty dywidend lub sprzedaży akcji po cenie wyższej od ceny zakupu. Dochody te mogą podlegać opodatkowaniu zgodnie z lokalnymi przepisami podatkowymi i jako inwestor musisz wiedzieć, jak zadeklarować i zapłacić należny podatek.

Jak to wygląda w praktyce, czy dostanę coś podobnego do pit8c? Gdyby ktoś był w temacie to chętnie przyjmę wszelkie wskazówki na ten temat rozliczenia podatkowego.

Dzięki i pozdro
  • 44
Jak to wygląda więc, kupiłem już w 2021 akcje kilku firm przez revoluta, rozliczam to dopiero w 2022? Jest jakiś próg do którego nie trzeba tego rozliczać?
@PiersiowkaPelnaZiol: pit-8c dostaje się od maklera, a jak go makler nie wysyła (tak jak revolut) , to wtedy tylko liczy się ile się zarobiło na sprzedanych akcjach w danym roku i wpisuje do pit-38. Moja aplikacja robi dokładnie to, pobiera kurs USD z nbp i liczy dla danego roku różnicę w cenie kupna i sprzedaży. Zawsze można sobie csv pobrać i policzyć ręcznie, tylko trzeba też sobie kurs z nbp pobierać,
@PiersiowkaPelnaZiol: Za mało szczegółów jest napisane o co chodzi, więc ciężko mi się do tego odnieść. Dochód jest przeliczany na złotówki w następujący sposób: (przychód - koszt) * kurszdnia_sprzedaży. Przy czym koszt to średnia cena akcji w USD, obliczana na podstawie średniej z akcji zakupionych do daty sprzedaży. Jak mówiłem zawsze sobie można csv pobrać i samemu policzyć
@xDjSeba:

Za mało szczegółów jest napisane o co chodzi, więc ciężko mi się do tego odnieść. Dochód jest przeliczany na złotówki w następujący sposób: (przychód - koszt) * kurszdnia_sprzedaży. Przy czym koszt to średnia cena akcji w USD, obliczana na podstawie średniej z akcji zakupionych do daty sprzedaży. Jak mówiłem zawsze sobie można csv pobrać i samemu policzyć


Tutaj jest błąd: (przychód - koszt) * kurszdnia_sprzedaży. Powinno być sum(liczba_sprzedanych_akcj_w_transakcji *