Wpis z mikrobloga

Mirki jak jest z założeniem #jdg online? Jest ktoś może z w miarę świeżymi doświadczeniami? Widzę że mogę wypełnić wniosek na #ceidg i zatwierdzić go profilem zaufanym lub przez wizytę w urzędzie. Zakładał może ktoś przez #mbank ? Obczytałem sobie programistanaswoim.pl i zastanawiam się czy potrzebuję czegoś ponadto co zawarł autor tego bloga.

Czy grzebanie w procesach #etl podpada pod PKD związane z #programowanie ?
#it
  • 11
@ludzik: zakładałem firmę całkiem niedawno i to jeszcze przez mBank. Generalnie mBank załatwi za Ciebie praktycznie wszystko, ale dodatkowo profil zaufany warto mieć dla samej wygody.
Pytaj mnie o co chcesz w tej kwestii.

A co do grzebania w procesach etl to nie wiem ¯\_(ツ)_/¯
@nonliquet: Właśnie przez to że mam konto w mBanku to, o ile pamiętam, mogę się zautoryzować profilem zaufanym. Toteż pewnie pójdę tą drogą.
Jeden krok którego jeszcze dobrze nie rozumiem to zgłoszenie do ubezpieczenia #zus Czy tutaj trzeba podjechać do nich?
@nonliquet: Jesteś vatowcem? Bo czytam właśnie że trzeba wypełnić vat-r by nim zostać, a pewnie będę musiał. Formularz rejestracji vat-r ponoć trzeba załączyć przy zakładaniu działalności. Do vat-r ponoć trzeba NIP a na razie mam swój osobisty. Jak to wówczas będzie wyglądać?

Zaznaczam że będę korzystał z usług biura księgowego więc może pytam niepotrzebnie bo oni część z tego załatwiają.
@ludzik: vatowcem raczej nie będziesz musiał zostać, ale prawie zawsze chcesz. Nie wiem, jak wygląda zakładanie przez mBank, a przy zakładaniu JDG przez CEIDG nie musisz od razu wypełniać VAT-R i deklaracji dla ZUS-u. Można to dołączyć z opóźnieniem, aktualizując wniosek. Podobna sytuacja jest z kontem bankowym (trzeba je podać na formularzu CEIDG). Ale nie założysz konta bez działalności, więc za pierwszym razem puszczasz wniosek bez konta, a potem aktualizujesz.

I
@Kurtoza Dzięki za info. Jutro będę umawiał spotkanie w biurze i w takim razie powinno pójść spoko. Mam w tym biurze koleżankę i powiedziała że ja mam co najwyżej tylko wypełnić CEIDG albo wypełnię z ich pomocą
@ludzik: nie musisz do nich jechać, całość można załatwić pocztą lub online. Przy zgłaszaniu VATu licz się z kontrolą, ja byłem na dywaniku ;) Ale nic strasznego się nie stało.

Jestem VATowcem i zgłoś się jako VATowiec dopiero jak dostaniesz NIP. Tutaj nie ma pośpiechu, chyba że już wystawiasz lada chwila jakąś fakturę vat.

Zrób tak, żeby jak najwięcej rzeczy szło przez księgowość. I nie oszczędzaj na osobach z polecenia, dobrzy
@nonliquet
@Kurtoza Złożyłem wczoraj wniosek w CEIDG. Po jakim czasie dostaliście regon? Wiadomo, potrzebny do umów które są do jeszcze do zawarcia. Zatwierdziłem wczoraj, w piątek, wieczorem więc nie wiem czy oni to muszą klepnąć ręcznie i dostanę.. Na razie regonu na wpisie brak.
@KasparowGaming Mi trudno powiedzieć bo NIP miałem już nadany. Skoro robiłeś elektronicznie to powinieneś dostać mailem info o nadaniu. Jednakże jeśli będzie to tak jak z moim REGONem to pewnie dostaniesz go trochę wcześniej niż maila z informacją o tym fakcie. Zatem sprawdzaj swój wpis w CEIDG