Wpis z mikrobloga

Hej. Czy jest tutaj mądra głowa z elektroniki?
Takie pytanie mam amplituner #yamaha RX-V483, do niej chce podłączyć stary wzmacniacz przez RCA. Do starego wzmacniacza jest podłączony gramofon (ze złączem DIN).

Ze starego wzmacniacza wyprowadzam kable z gniazd głośnikowych (nie ma innych gniazd wyjściowych). Gniazda głośnikowe z tego co wiem to 8 ohm. Yamaha ma wyjściu głośników ma 6 ohm. Nie mogę doszukać się ile Yamaha ma na wejściu. Czy to ma jakieś znaczenie? Czy mogę tak to podłączyć?

Drugie rozwiązanie jest takie, że stary wzmacniacz podłączam do nowych głośników, które mają 4ohm. Czy ta różnica w omach ma aż tak wielkie znaczenie? Czy nie spali w dłuższej perspektywie sprzętu?

Dzięki za pomoc
#hifi #elektronika #sprzet #audio
  • 16
@mmaciejow: wyjścia głośnikowe z jednego wzmacniacza chcesz podłączyć do wejść sygnałowych innego??? Po co?

Stary wzmacniacz możesz od biedy podłączyć do tych nowych głośników, tylko po prostu nie przesadzaj z głośnością, żeby go nie przeciążyć. A jeśli bardzo chcesz połączyć oba te wzmacniacze, to w starym szukaqj jakiegoś wyjścia sygnałowego, bywały czasem. W ostateczności można wykorzystać wyjście na słuchawki, ale też ostrożnie.
@Jarek_P: ponieważ w yamaha nie mam wejścia gramofonowego, a on tez nie ma przedwzmacniacza. Dlatego musze podłączyć stary wzmacniacz z lat ~ 80.

Ze słuchawek działa, ale nie sprawdzałem z wyjść głośnikowych. Zastanawiam się na ile mogę sobie pozwolić.
Stary wzmacniacz nie ma innych wyjść, dlatego takie obejście. Wejście słuchawkowe jest z przodu i nie ładnie to wygląda jak jest wpięta wtyczka.

Też jest taka koncepcja, aby podłączyć bezpośrednio do kolumn.
ponieważ w yamaha nie mam wejścia gramofonowego, a on tez nie ma przedwzmacniacza. Dlatego musze podłączyć stary wzmacniacz z lat ~ 80.


@mmaciejow: a nie prościej kupić przedwzmacniacz gramofonowy? Pierwszy z brzegu:

https://allegro.pl/oferta/markowy-przedwzmacniacz-gramofonowy-vivanco-7097993636

Ze słuchawek działa, ale nie sprawdzałem z wyjść głośnikowych. Zastanawiam się na ile mogę sobie pozwolić.


@mmaciejow: i nie sprawdzaj, to bardzo, bardzo głupi pomysł. W najlepszym przypadku będziesz miał straszliwy przester, w najgorszym zabijesz stopnie wejściowe
@Jarek_P: myślałem też o przedwzmacniaczu, ale chciałem to zrobić z tego co mam pod ręką. Ze słuchawek też sprawdzałem, ale to tylko tak na chwile zobaczyć jak to gra. Czyli nawet jak podepnę kabel z głosników (ze starego wzmacniacza) to tez moge uszkodzić gniazdo w yamaha? Nawet jak w starym wzmacniaczu ustawię głośność na 1/4?
@mmaciejow: tak, sygnał z wyjść głośnikowych ma poziom tak z kilkaset razy za duży. "Na teraz" sobie wykorzystaj to wyjście słuchawkowe, choć to też nie jest najlepszy pomysł (z powodu niedopasowania), a docelowo jednak dodaj tam przedwzmacniacz. Majątku nie kosztuje.
@mmaciejow a nie masz żadnych gniazd typu DIN w starym wzmacniaczu? Tam było też wyjście sygnału. Podłączałem kiedyś przez wyjścia głośnikowe do wejścia cinch w innym urządzeniu. Niby działa, ale kiepski to patent.
@Bondo: jest wejście DIN dla gramofonu. Jest jeszcze wyjście słuchawkowe o dziwnym kształcie, oraz wejście uniwersalne dla innych urządzeń np: magnetofony. Wyjście głośnikowe (lewy prawy głośnik) oraz dodatkowe zasilanie. Z przodu wejście słuchawkowe. I tyle. Stary wzmacniacz to UNITRA Stereo WS-303.

Gdybym miał wejście w yamaha gramofonowe to bym nie miał problemu. A wątpie aby yamaha z cincha dała radę "nagłośnić" sygnał z gramofonu (przejściówka z DIN -> RCA). Nie mam
@mmaciejow najprościej będzie zrobić samemu przejściówkę DIN - cinch. Podpinasz gramofon do Unitry, a wykonany samodzielnie kabelek od strony DIN do gniazda uniwersalnego w Unitrze, od strony cinch do dowolnego wejścia w yamasze i gra muzyka. Dwa z pięciu pinów we gnieździe uniwersalnym i magnetofonowym są wyjściami sygnału z Unitry. Jeśli dobrze pamiętam, dwa skrajne z prawej strony gniazda, masa to pin na środku. Proponuję spróbować z posiadanym kablem DIN-RCA, być może
@Bondo: z tego co wiem to gniazdo uniwersalne to wejście nie wyjście. Jak dobrze pamietam tam jest napisane wejście uniwersalne. Nie wyprowadzę z "wejścia" sygnału do yamahy.
@mmaciejow ale tam nie ma nic strasznego :) ewentualnie zamawiasz przewód DIN - 4xRCA i tez będzie chodzić. :) Chociaż z perspektywy jakości, przedwzmacniacz to najlepsze wyjście. Pozdrawiam! :)