Wpis z mikrobloga

Fiński jest strasznie ciekawym językiem. Z jednej strony masz naprawdę miłe, łatwe i przyjemne do nauki słowa, takie jak ambulanssi, kahvi czy aurinko (słońce, moje ulubione słowo ()) a z drugiej strony są takie wysrywy szatana jak tekemistä, tosissasi czy rauhallisesti ()
15 różnych przypadków czy wymiana spółgłosek tak samo nie zachęcają do nauki, ale dalej uważam, że to fajny język do nauki.
#finlandia #finski #naukajezykow #ciekawostki
  • 16
  • Odpowiedz
  • 1
@KanJowalski już za niedługo prawie rok, w wakacje lecę :D ze względu na pracę nie mam zbyt dużo czasu na naukę, ale polecam suomen mestari, najlepszy podręcznik jaki może być - na dodatek jest oryginalnie napisany po fińsku. Kalevala nawet po polsku jest trudny do przeczytania :P
  • Odpowiedz
  • 1
@Psajkoman nie słucham takiego gatunku muzyki :P ale jeśli chodzi o innych fińskich wykonawców - wiadomo, są zdania, zwroty czy pojedyncze słowa które łapie. Wiele jednak słów w takich piosenkach to kolokwializmy, które w tym języku są strasznie dzikie xD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@KanJowalski: Ło panie, Kalevala w oryginale to wyższa szkoła jazdy. Pytałem kiedyś Fina czy ciężko się czyta oryginał, mówił że nawet dla wielu fińskich "native speakerów" stanowi wyzwanie, bo są w nim ogromne ilości archaizmów.
Przekład Litwiniuka też jest podobno ciężki, ale jak będę mieć chwilę wolnego czasu w ferie to spróbuję chociaż troszkę go poczytać.
  • Odpowiedz
@harpiowata:

a z drugiej strony są takie wysrywy szatana jak tekemistä, tosissasi czy rauhallisesti ()


To i tak prościej niż w niemieckim. xD
Rindfleischetikettirungsüberwaschubfsgesetz pozdrawia. :)

A co do bliskości Szwedzkiego z Hindi to w sumie logiczne, bo oba przynależą do grupy indo-europejskiej.
Fińskiemu blisko do węgierskiego, estońskiego, tureckiego, tudzież gramatycznie do koreańskiego i japońskiego. :)
  • Odpowiedz
@Xing77: Chyba mówisz o tej altajskiej grupie językowej. Z tego co się orientuję to już językoznawcy uzgodnili, że te języki nie są ze sobą powiązane. Nie wiem jak japoński, ale reszta języków jest aglutynacyjna, więc no coś tam mają ze sobą wspólnego poza zapożyczeniami słów. Swoją drogą to całkiem śmieszne, że niektóre słowa w jakimś mało znanym języku na Syberii mogą być zrozumiałe dla Węgra, bo było zapożyczone tysiące lat temu.
  • Odpowiedz
@harpiowata: Fińska gramatyka jest trochę (xD) skomplikowana, ale jak kogoś zafascynuje to idzie łatwo. Nigdy nie uczyłem się gramatyki, a od czasu do czasu sobie poczytałem tak o, z ciekawości. Czasami też jak zobaczę jakieś zdanie i mnie zdziwi to patrzę do książki, albo kogoś spytam czemu tak jest.

Co mi się bardzo podoba w fińskim to partivus. Super przypadek, czasami używany też w polskim, ale nie w takim stopniu. "Chcesz
  • Odpowiedz