Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
#norwegia #pracbaza

Witam Mireczki, dostałem zdaje się dość dobrą ofertę pracy w Norwegii. Oferują od 22.5k-24.5k netto NOK. Mieszkanie free, dodatek ok 1000zl miesięcznie na podróż do kraju, urlopy płatne, składka emerytalna, ubezpieczenie.

1. Co o tej ofercie sądzicie?
2. Czy taka kwota pozwoli na przeżycie dla 1os+ odłożenie jakiejś kasy?
3. Czy z Norwegami da się żyć, bo tylko niepochlebne opinie słyszałem od jednej osoby?
  • 22
@panmimoskok: Nawet minimum w Norwegii to więcej niż godne życie wszędzie czy niby gruba pensja w PL. Średnia krajowa to ok 44 tys. NOK miesięcznie czyli teraz ok 19 tys. zł. Większość zarabia właśnie tyle. Robiac cokolwiek ambitniejszego zarabiasz grubo więcej. Na mieszkanie powiedzmy 6-8 tys. NOK z perspektywy aglomeracji Oslo
@Saeglopur: Pytam, bo spotykam się już kolejny raz z kwotą 44 tys. (mówimy o brutto?). Taki kierowca ma około 170-180 brutto/h, sprzedawca w sklepie podobnie, sprzątaczka trochę więcej. To tak brakuje do tej średniej ( ͡º ͜ʖ͡º) ale jest pewnie tak jak mówisz. Oslo wyrównuje średnią :P Dzięki.
@rafalopr: Jeśli mieszkanie to nie jakaś rudera, takie 22-24 netto to całkiem spoko. O ile norweg nie
@rafalopr nie znam się to się wypowiem.
Byłem dwa razy i z perspektywy turysty jest bardzo drogo. Nawet jeżeli nie płacę swoimi pieniędzmi to serce mi pęka jak za pizzę z dowozem dla jednej osoby muszę płacić 150zl. Piwo ok 30-40zl a kieliszek wina w hotelu blisko 100zl.
Ludzie byli sympatyczni, ale spędziłem tam łącznie tylko tydzień więc trudno mi powiedzieć coś więcej.
@rafalopr: zależy też od tego czy będziesz utrzymywać samochód, jakiś abonament na telefon, prąd w domu i internet, ale nawet za to i plus jedzenie miesięcznie zostaje Ci około 15k koron na dołożenie a to już sporo , ja bym na to poszedł :)
@rafalopr: Jeśli legalnie, to ja bym chyba jechał. W końcu nie liczą się tylko pieniądze, ale także kraj, środowisko, perspektywy, gospodarka i tak dalej. Będąc już w Norwegii i ucząc się jezyka, łatwiej Ci będzie znaleźć lepiej płatną pracę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Saeglopur: z tą średnią jest raczej tak jak pisze @panmimoskok. Większość zarabia poniżej średniej (mediana), a wysoki wynik mamy dzięki ludkom, którzy mają nawet wielomilionowe dochody m-c
@RoBee Wyraźnie zaznaczyłem że jest właśnie przeciwnie niż w Polsce gdzie średnia pensja nie dotyczy nawet 70% ludzi. W Norwegii nie ma takich różnic w zarobkach, KAŻDY zarabia godnie bo minimalne wynagrodzenia są właściwie najwyższe na świecie a przeciętne niewiele wyżej, w zawodach które np w PL zarabiają po 5-8x polskiej średniej w Norwegii nie zarabia się aż o tyle więcej.

Dlatego jest odwrotnie niż np. w PL. Średnie wynagrodzenie +/-10% zarabia