Wpis z mikrobloga

TLDR: to nie pieniądze powodują, że lekarze znikają z Polski, to warunki pracy, nastawienie polityków i społeczeństwa.

Sporo się mówi o braku lekarzy, że tyle wyjechało, że pazerni na kasę i niech oddają za studia.
A wiecie czemu lekarze wyjeżdżają? Wcale nie za pieniędzmi. Obecnie w medycynie są taki braki, że dostanie 100 zł za godzinę to żaden problem. Wyjeżdżają za warunkami pracy. Owszem, część przekłada się na pieniądze, mniej lub bardziej wprost, ale część to coś, czego bez zmian systemowych nigdy nie osiągniemy.

Jestem anestezjologiem, w pracy zajmuję się pacjentami na intensywnej terapii, znieczulam do zabiegów, ustawiam leczenie bólu. Jak wygląda moja praca na emigracji a jak w Polsce?

Polska: Skończyły się elektrody do EKG. Ktoś zapomniał zamówić. Chirurga to nic nie obchodzi, zabieg ma się odbyć. Kombinujemy jakieś dziwne patenty z kropkami żelu i klejeniem plastrem, potem elektrody udaje się pożyczyć z interny. Może starczy do kolejnego zamówienia. Na razie wszyscy pacjenci dostają monitoring z 3 zamiast z 5 (zalecanych) odprowadzeń.
EU: Jest odpowiedzialna osoba, która jak tylko zbliżamy się do stanu "starczy na najbliższy miesiąc i nie dłużej" zamawia kolejny pakiet.

Polska: W czasie znieczulenia popsuł mi się monitor. Czyli pacjent śpi, a ja nie wiem kompletnie nic, jakie ma ciśnienie, jak pracuje jego serce, ile ma tlenu we krwi, jak działają mięśnie itp itd. Koszmar. Szef poinformowany "eee tam, pani se da rade, kiedyś tak znieczulali i było OK". Dokończyłam zabieg ze stetoskopem na sercu, trzymając pacjenta za puls przez godzinę i zastanawiając się co dalej.
EU: Jeden z monitorów pokazywał nam dziwne stężenia gazów w mieszance oddechowej. Aparat został momentalnie odpięty od pacjenta, przyłączono nowy, zapasowy, a tamten pojechał do serwisu.

Polska: Pacjent po wyrostku, zlecam leki przeciwbólowe na pooperacyjnie, między innymi morfinę. Kilka godzin później znajduję pacjenta sino-zielonego z bólu. Nie dostał nic, bo pielęgniarka nie ma klucza do sejfu z narkotykami, a chirurg siedzi na izbie przyjęć od czasu operacji.
EU: Pielęgniarka sama może zlecać większość leków, żeby dać dodatkowy narkotyk musi najpierw zadzwonić i spytać czy u tego pacjenta można. Sama pobierze z sejfu (są otwierane na odcisk palca i rejestrowane na konkretne osoby), sama wpisze w dokumenty.

Polska: Leczenie przeciwbólowe wpisywałam na karcie znieczulenia, następnie na karcie zleceń oddziału, w formularzu oceny leczenia bólu i kwestionariuszu dla certyfikatu szpitala bez bólu. W każdym z nich wpisywałam około 3-4 leków, z dawkami, godzinami podań, obowiązkowym podpisem i pieczątką. Niewyraźne odbicie pieczątki skutkowała cofnięciem karty, nawet jeśli obok była identyczna, odbita dobrze. NFZ cofał taką dokumentację jako "nieczytelną" lub "niepełną" i wlepiał kary.
EU: Dla każdego zabiegu istnieje schemat leczenia pooperacyjnego. Jeśli chcę coś zmienić, to wpisuję w jedna rubryczkę np "ketonal zamiast ibuprofenu" a oddział pooperacyjny sam dostosowuje dawki, bo od tego są.

Polska: Sporo szpital iw ogóle nie ma oddziału czy nawet sali pooperacyjnej, albo ma jakieś atrapy. Moim faworytem była sala z 4 łóżkami i 2 monitorami. Zdarzyło się, że pacjent po lewej miał podłączone EKG a pacjent z prawej pulsoksymetr z jednego monitora.
EU: na moim obecnym postopie mogę położyć pacjenta który właściwie wymaga intensywnej terapii. Mamy do tego i sprzęt i personel.

Polska: Wszystkie obowiązkowe kursy robiłam w czasie "urlopów" - bez delegacji, bez zapewnienia noclegu, jedzenia, przejazdu. Konferencje i prywatne szkolenia (np USG w anestezji) musiałam opłacić sama. Nikt nie dzielił się tak zdobytą wiedzą, bo i po co. Książki? Jak se kupisz to masz.
EU: Przysługuje mi wyjazd na minimum jedną międzynarodową konferencję rocznie, plus minimum jedno wybrane przeze mnie szkolenie. Mam obowiązek zrobić potem prezentację podsumowującą dla zespołu, żeby wszyscy byli na czasie. Książki i dostęp do baz naukowych zapewnia oddział.

Polska: przemęczeni lekarze, z bezradności, zmęczenia, przeładowania pacjentami są dla siebie po prostu chamscy, każdy kto ma ciut więcej władzy prędzej czy później to wykorzysta. Każdy chce mieć mniej roboty i unika odpowiedzialności jeśli tylko może. Doprosić się chirurga na konsultację na OIT? Marzenie...
EU: Standard to konsylia. Wszyscy czują się odpowiedzialni za pacjenta. Młody lekarz nie boi się powiedzieć co myśli, albo spytać. Osoba która podniosłaby głos miałaby prostą drogę an dywanik do szefa szpitala.

Polska: Nadgodziny są albo magicznie pomijane w dokumentacji, albo rozliczane z kontraktu. Standard to praca ponad 50 godzin w tygodniu. Dorabianie w karetkach, SORach czy poradniach. Oczywiście kontrakt to własne ubezpieczenie, dużo większa odpowiedzialność choćby za niedziałający sprzęt (nawet szpitala!) i w razie jakiejś wtopy prokurator pytający "a czemu pan w ogóle podjął pracę w takim patologicznym syatemie?"... hmmm... bo innego nie ma?
EU: Umowa o pracę. Max 48 godzin w tygodniu. Nadgodziny do wybrania w pieniądzach albo czasie wolnym. W tym roku z dyżurów miałam 2 dodatkowe miesiące wolnego.

Polska: Przyszłą do nas partia igieł z firmy "Januszoigła". Wygrali przetarg. Wenflony (te do żył) miały złe klejenie i część rurek nie trzymała się obsadki. Pól biedy jak odpadło przed wkłuciem, gorzej jak po. No i większość nawet jak się trzymała, to ciekła, dużo leków szło w prześcieradła. Igły do znieczuleń podpajęczych miały wyraźne zadziory. Strach było to wbijać w pacjenta, pomijam, że było trudno, bo tępe. Szpital próbował podrasować przetarg (żeby dostać lepszy sprzęt), ale prawnicy uznali, że mogłoby to być podciągnięte pod ustawiania przetargu.
Szczytem było jak przetarg na respirator wygrał jakiś januszex, który składał respiratory z chińskich podzespołów. Ciągle stały w serwisie, ale były nie do oddania, bo dział prawny szpitala nie znał się na swojej robocie.
EU: Problem w ogóle nie istnieje. Ostatnio poprosiłam o kilka sztuk igieł z firmy XXX do testów i je dostałam bez gadania.

Polska: pacjent któremu się wydaje, że krzykiem i biciem więcej osiągnie, najczęściej ma rację. Nikt nie chce się kopać z koniem.
EU: Pacjent który podniesie głos najczęściej szybciutko wychodzi z ochroniarzem. Albo policją. W sumie mało kto w związku z tym podnosi głos.

Polska: Na OIT nie ma ani miejsca ani czasu na pogadania z rodziną umierającego pacjenta. Stąd często niezrozumienie i oskarżenia.
EU: mamy osobny pokój z automatem do kawy, kanapami, na minimum 8 osób. Do dyspozycji psycholog. Dla osób spoza miasta mamy miejsca hotelowe, żeby nie martwili się, że nie zdążą przyjechać jak ich bliski będzie umierał.

Polska: pielęgniarki nic nie mogą, a część boi się pytać, żeby nie dostać po uszach za "wtrącanie się"
EU: pielęgniarka to mój partner. Ma swoje pomysły i dwoje obserwacje. Minimum kilka razy pielęgniarka powstrzymała mnie przed błędną diagnozą czy leczeniem, bo była moją równoważną pomocą, anie nie bezmyślną parą rąk.

Mogę tak długo. Ale najlepsze jest to, że w mojej specjalizacji zarabiam mniej niż koledzy w Polsce. I uważam, że moje pieniądze są dużo lepiej zarobione. Po prostu zarabiam inaczej. Mam spokój w pracy. Mogę być lekarzem. Jestem szanowana, o moją wiedzę i komfort się dba, bo wszyscy wiemy, że to dobre dla oddziału i pacjentów. Mam wątpliwość, to pytam. Nie boje się wpisać w dokument, że nie wiem. Mam czas dla pacjentów i ich rodzin. Po prostu robię to, co zawsze chciałam, bez całej tej toksycznej otoczki, której nie dało się pozbyć w Polsce.

I dopóki to się nie zmieni, nie liczcie, że lekarze przestaną wyjeżdżać.

#medycyna #lekarz #polska #niechjada #emigracja #sluzbazdrowia #zdrowie
  • 318
  • Odpowiedz
@markaina: przeczytałem całość, dzieki. Jestem tylko kierowca autobusu turystycznego ale chyba napisze takie samo porównanie, bo tez zmieniłem ojczyznę na obczyźne głównie przez warunki pracy a nie płace...
  • Odpowiedz
  • 139
@su1ik @Strahl Za studia jeśli już to powinni oddawać wszyscy po wszelkich kulturoznawstwach, turystyce i rekreacji i innych bezcelowycy syfach które wybierają ludzie bez pomysłu na siebie a dla samego studiowania :F
  • Odpowiedz
@Strahl: o to xD

Nie wiem jak na medycynie, ale na stomatologii całość obecnego materiału można by nauczać w półtora roku, góra dwa lata, gdyby kadra nie spędzała większości czasu na gnojeniu studentów i unikaniu przekazania jakiejkolwiek wiedzy.

Po co uczyć konkurencję xD

A co się dzieje na specjalizacji to już tylko: xD^xD
  • Odpowiedz
@markaina: Moja Mama właśnie dlatego w ~90 roku (gdy jeszcze nie było wiadomo, że z tego będą pieniądze, a każdy mówił "pani, kto pani przyjdzie do prywatnego gabinetu, skoro jest darmowa publiczna?") zrobiła skok na głęboką wodę, zaciągnęła kredyt i otworzyła własny gabinet stomatologiczny. Nie z powodu pieniędzy (które były beznadziejne, ale spodziewała się, że podobne będą w prywatnej działalności), tylko z powodu BYLEJAKOŚCI. Olewackiego podejścia wszystkich dookoła, które wymuszał sam
  • Odpowiedz
@markaina: mam kuzyna na 4 roku medycyny. Wlasnie wczoraj go zapytalam czy po styudiach chce zostac w polsce. Powiedzial mi, ze chciec to jedno, ale nie ma znajomosci wśród lekarzy, wiec nie ma najmniejszej szansy dostac sie na staż. Powiedzial mi tez, ze w zeszlym tygodniu dostal zaproszenie na staż z niemiec. Zaproponowali mu, ze beda mu placic 700 euro miesiecznie do konca studiow, pod warunkiem, ze przyjdzie do nich na
  • Odpowiedz
Po co uczyć konkurencję xD


@slayerNajlepszy: STARY, tak bardzo to!

Słowa kierownika Katedry Protetyki we Wrocławiu (nie wiem, czy obecnego, ale podejrzewam, że nikt go łatwo ze stołka nie ściągnie, bo to mocna sitwa):

Im nas mniej, tym lepiej.


Słowa usłyszane właśnie przy okazji specjalizacji, na której działo się właśnie xD^xD i rzeczy podpadające pod prokuraturę (oczywiście powodzenia życzę każdemu, kto podniesie rękę na system, może dożyje sprawiedliwości).

Brat kończył niedawno
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 18
@markaina: przyszly fizjo tutaj i myślę, że też tutaj nie zabawię po studiach. Niewiele mi zostało, więc większość zajęć mam w szpitalach i to co sie dzieje..

Pierwsza z brzegu kardiologia - na sali 7 łóżek, na 2 pacjentów zlecenie, inni leżą i patrzą. Na moje pytanie czemu każdy pacjent nie ma usprawniania dostałam odpowiedź, że
1. Cięcie kosztów
2. Bo w sumie to lekarz decyduje, a jak nie zleci i
  • Odpowiedz
Wszystko racja, jedna uwaga tylko

Polska: pacjent któremu się wydaje, że krzykiem i biciem więcej osiągnie, najczęściej ma rację. Nikt nie chce się kopać z koniem.


@markaina: dużo miałem niestety do czynienia z polską służba zdrowia i najczęściej jak się nie wydrze mordy na kogoś to się umiera albo na sorze siedemnaście godzin albo pod sorem na trawniku. Bo tak jak napisałaś, ktoś czegoś nie może zrobic, a lekarz gdzieś poszedł
  • Odpowiedz
przyszly fizjo tutaj


@Amishia: A co z prywatną praktyką? Chodzę czasami na masaże i niesamowicie zaimponowała mi ta profesja, co prawda w Polsce nie ma jeszcze prawidłowej kultury dbania o siebie i najpierw idzie się do lekarza, a potem do fizjoterapeuty, zamiast odwrotnie, ale może powoli się to zmieni.

Wydaje mi się, że komfort pracy i zarobki są całkiem dobre, gdy pracujesz w czymś takim jak MoMa (widzę, że jesteś z
  • Odpowiedz
@markaina: bo w polsce jak w lesie. Nie, w polsce jak w chlewie obsranym gównem!

A potem ludzie umierają na SORach i w łózkach bo brak sprzętu, brak leków, brak uprawnień.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@NoMercyIncluded: tak, tylko zauważ, że rynek jest bardzo przesycony fizjo. Ciężko jest się wybić, gdzie tak naprawdę masz w okolicy kilometra 2 gabinety fizjo.
Trzeba być naprawdę specjalistą i wyrobić sobie jakąś renomę, żeby to było oplacalne.

Co prawda, tak jak mówisz, zmienia się to powoli i ludzie częściej przychodzą do fizjo z bólem. Ale jednak przeważnie najpierw idą do ortopedy, który przepisze maść na kolano i zamyka sprawę.

Sam masaż
  • Odpowiedz