Wpis z mikrobloga

Cześć,

pytanie do finansistów. Jeżeli mam kredyt hipoteczny na 300 000zł - do spłaty za 30 lat 700 000 - chcę teraz spłacić 10% kredytu.

Bardziej opłaca się zmniejszyć ratę czy ilość rat? W jednej racie mam 600zł kapitału i 800zł odsetek. Moim zdaniem lepiej zmniejszyć ilość rat dopóki odsetki stanowią większość kredytu - dobrze myślę?

Do tego jeszcze do hipoteki jest podpięte 10 000 pożyczki - do spłaty za 30 lat będzie jakieś 40 000 więc chcę oszczędzić i spłacić to teraz. Tylko czy do spłaty jest to 10 000 czy 40 000? Bo na infolinii Pani mówi, że trzeba odsetki spłacić wraz z kapitałem co moim zdaniem jest niezgodne z prawem.

Od razu mówię - Getin - kredyt z 2011 więc pewnie mnóstwo zapisów zanim im się do dupy dobrali za abuzywne.

Jak to najlepiej sprawdzić, do kogo się zgłosić? Jak najłatwiej przenieść kredyt do innego banku, gdzie teraz najlepiej się zgłaszać?

#banki #bankowosc #kredythipoteczny #finanse
  • 27
  • Odpowiedz
@Krabowski: wprowadzasz normalnie dane swojego kredytu, wysokość, procenty i wysokość. Patrzysz na ilość odsetek do zapłaty, zapisujesz.
Patrzysz na segment "dane rozszerzone" klikasz "dodaj nadpłatę". Przeliczasz, zapisujesz odsetki do spłaty. Potem odznaczasz przy nadpłacie opcję "na skrócenie", przelicz. Odsetki, porównujesz i dziękuję.
  • Odpowiedz
@Krabowski: No jak nie wiesz. Masz dane swojego kredytu, wklepujesz i masz możliwość dodania nadpłaty z zaznaczeniem, czy na skrócenie, czy zmniejszenie raty. Czysto matematycznie bardziej opłaca się nadpłacać na skrócenie okresu kredytowania, a ile oszczędzisz – kalkulator.
  • Odpowiedz
@Krabowski: a odpowiadając na pytanie z wpisu. Jeżeli masz kredyt na 10k, to w tym momencie jesteś winny bankowi:
1) 10k - kapitał, który spłaciłeś
2) odsetki za okres od poprzedniej raty
I to pewnie punkt 2 miała na myśli pani z infolinii, chyba że próbowała Cię utrzymać z kredytem, żebyś nie zamknął zadłużenia.
Nie jesteś natomiast winien odsetek za okres, w którym nie masz kredytu. Czyli spłacasz, to nie
  • Odpowiedz
@Nie_znany: Dzięki. Już rozumiem i przeliczyłem. Pytanie teraz - czy wiecie o ile bank skraca czas kredytowania? Tzn. chciałbym np. skrócić o 10 lat. To idzie z automatu czy to trzeba w okienku negocjować? Podkreślam - mowa o Getinie więc takim średnim mocno banku. Z którego najchętniej bym wyszedł.

A co z tą pożyczką podpiętą pod hopotekę?
  • Odpowiedz
@Krabowski: Bank skraca o okres wyliczony tak, żeby rata była taka sama jak przed nadpłatą. W takim przykładzie oszczędzisz jakieś 30 miesięcy plus minus, zależy jakie masz warunki cenowe kredytu dokładnie.

Ale jak teraz spłacę kapitał to nie mogą mi odsetek wymusić?

Nie mają po prostu za co. Pewnie tak jak mówię, babka miała na myśli okres od poprzedniej raty i to miała na myśli jako "odsetki".
  • Odpowiedz
Od razu mówię - Getin - kredyt z 2011 więc pewnie mnóstwo zapisów zanim im się do dupy dobrali za abuzywne.


@Krabowski: Oprócz tego, co napisał @Nie_znany zwróć uwagę na prowizję za wcześniejszą spłatę. Z tego co pamiętam to Getin pobierał rekompensatę w wysokości zależnej od momentu w którym jest spłacany kredyt. W pierwszych latach prowizja za spłatę była najwyższa, później malała. Najprawdopodobniej w tej chwili prowizja już wynosi
  • Odpowiedz
@Krabowski: Bardziej opłaca się zmniejszyć ratę - to fakt. Ale - psychologicznie duużo lepiej działa zmniejszenie wysokości raty, widzisz jak z miesiąca na miesiąc spada ci kwota do zapłacenia; przy skróceniu kwota jest ta sama, a tego skrócenia o 3 lata na razie nie odczujesz. W przypadku nadpłaty na skrócenie kredytu hipotecznego może być konieczny aneks, za który bank będzie pobierał opłatę.

Żadnych odsetek, poza aktualnie naliczanymi (od obecnego zadłużenia)
  • Odpowiedz
@mucher: Tylko oszczędzając 20 000 mogę je z czasem przeznaczyć na spłatę wczęsniejszą co da mi jeszcze większą oszczędność. Jedyna różnica taka, że widzę to za 15 lat a nie jutro.
  • Odpowiedz
@Krabowski: Widzę, że temat wyczerpany. Taniej będzie skrócić okres spłaty, ale jeżeli zmniejszysz ratę, a to co na zmniejszonej racie zaoszczędzisz, będziesz regularnie wpłacał na sensowne konto oszczędnościowe, a potem cyklicznie nadpłacał, to już różnica nie będzie taka wielka. Jak chcesz to sobie dokładnie policzyć to w excelu masz funkcję =PMT()
  • Odpowiedz
@poczekaj: @Krabowski Dokładnie o to mi chodziło. A zysk na niższych odsetkach od skróconego czasu może być częściowo zjedzony dopłatą za aneks.

A z własnego doświadczenia - mniejsza rata daje dużo wyższą satysfakcję gdy widzisz, jak z miesiąca na miesiąc spada ci o te kilkanaście procent.
  • Odpowiedz