Wpis z mikrobloga

Katolicyzm upadnie.

Wróciłem właśnie ze spotkania z zakonnikiem, znajomym rodziców. Bardzo fajny człowiek, inteligentny, dowcipny, ale już po krótkiej rozmowie dało się wyczuć, że jeśli chodzi o poglądy, to zbiłby piąteczkę z Jędraszewskim na lajcie. To pokazuje, że w kościele nie brak jest ludzi inteligentnych, świetnych ludzi, ale mają wbity do głowy archaiczny system wartości, wobec którego istnieją już lepsze świeckie.

Chociażby wegetarianizm. Bardzo mocno zaznaczał, że wg Biblii zwierzęta mają funkcję służebną (chyba tak to określił) wobec człowieka i p o w i n n y być jedzone. Przez cały wieczór żarciki, że trzeba jeść mięso, bo niedługo "Unia zakaże".

Na mój argument, że ja bardzo szanuję wegetarian, aby tylko nie narzucali nikomu swojego stylu życia (a znam takich, co nie narzucają), bo chyba lepiej nie zadawać cierpienia niż je zadawać zwierzakom, coś poburczał, że to już nowa religia i, że wegański ekstremizm. No to powiedziałem, że każdy ekstremizm jest zły i że wbrew pozorom tych wojujących wegetarian wcale nie ma tak dużo, tylko ich najbardziej widać, tak jak np. terrorystów. Tu już argumentów nie było.

Pod płaszczykiem około 40stoletniego wyluzowanego zakonnika siedzi sobie taki Jędraszewski. Nawet gdybym był wierzący, to chyba nie chciałbym takich "przywódców duchowych".

#katolicyzm #bekazkatoli (dla zasięgu)
  • 125
  • Odpowiedz
dokladnie tak. wiem o co ci chodzi ale zle zadajesz pytanie.


@ziemba1: Pytam, dlaczego wynikiem ludzkiego grzechu było to, że zabronione przez Boga czynności stały się przyjemne i kuszące. Według ciebie ludzie sami sobie wybrali, żeby tak było?

poprosze
  • Odpowiedz
Pytam, dlaczego wynikiem ludzkiego grzechu było to, że zabronione przez Boga czynności stały się przyjemne i kuszące. Według ciebie ludzie sami sobie wybrali, żeby tak było?


@KomosaBiala: masz problem w tym ze grzech moze byc przejemny. przeszkadza ci, ze moze istniec cos co z pozoru ladnie wyglada albo daje przyjemnosc lecz nie zawsze jest dobre, przed czym ostrzegal Bog.
Tobie chyba chodzi w tym pytaniu o to dlaczego w raju znalazl sie zakazany owoc?

Dalej masz wyjaśnione, jak
  • Odpowiedz
Pytam, dlaczego wynikiem ludzkiego grzechu było to, że zabronione przez Boga czynności stały się przyjemne i kuszące

To nie wynik one cały czas takie były, tylko my o tym nie wiedzieliśmy, dopiero po spróbowaniu o tym sie przekonaliśmy
  • Odpowiedz
@KomosaBiala: Bo taka, jest prawda, ktorej nie chcesz przyjac. No wlasnie, tak jak myslałem, ze zacznie sie wyrywanie zdan z kontekstu...
Hi 42, 7-9

Skoro Pan te słowa powiedział do Hioba, przemówił i do Elifaza z Temanu: «Zapłonąłem gniewem na ciebie i na dwóch przyjaciół twoich, bo nie mówiliście o Mnie prawdy2, jak sługa mój, Hiob. 8 Weźcie teraz siedem młodych cielców i siedem baranów, idźcie do sługi mego, Hioba, i złóżcie ofiarę całopalną za siebie. Mój sługa, Hiob, będzie się za was modlił. Ze względu na niego nic złego wam nie zrobię, choć nie mówiliście prawdy o Mnie, jak sługa mój, Hiob». 

9 Poszli więc, Elifaz z Temanu, Bildad z Szuach i Sofar z Naamy. Uczynili, jak mówił im Pan, a Pan miał wzgląd na
  • Odpowiedz
masz problem w tym ze grzech moze byc przejemny. przeszkadza ci, ze moze istniec cos co z pozoru ladnie wyglada albo daje przyjemnosc lecz nie zawsze jest dobre, przed czym ostrzegal Bog.

Tobie chyba chodzi w tym pytaniu o to dlaczego w raju znalazl sie zakazany owoc?


@ziemba1: Nie. Pytam o to, dlaczego Bóg sprawił, że istnieje "cos co z pozoru ladnie wyglada albo daje przyjemnosc lecz nie zawsze jest dobre". Dlaczego stworzył zakazane rzeczy przyjemnymi.

To nie wynik one cały czas takie były, tylko my o tym nie wiedzieliśmy, dopiero po spróbowaniu o tym
  • Odpowiedz
Bo taka, jest prawda, ktorej nie chcesz przyjac. No wlasnie, tak jak myslałem, ze zacznie sie wyrywanie zdan z kontekstu...


@StefanB12: Gdzie masz wyrywanie zdań z kontekstu? Bóg "zapłonął gniewem" na ludzi, którzy mówili o nim nieprawdę - że cierpienie "musi być karą boską, bo Bóg nie karze sprawiedliwych". To, że Bóg pozwolił przebłagać się ofiarą, nie zmienia tego, co zostało powiedziane wcześniej.

Dlaczego Bog nie jest pelny zawisci? W wielu miejscach o tym jest w Słowie Bożym. Nawet na krzyzu Jezus prosi za swoich oprawców i modli się za
  • Odpowiedz
Nie. Pytam o to, dlaczego Bóg sprawił, że istnieje "cos co z pozoru ladnie wyglada albo daje przyjemnosc lecz nie zawsze jest dobre". Dlaczego stworzył zakazane rzeczy przyjemnymi.


@KomosaBiala: Pomysl o tym w ten sposob. Dostalas instrukcje obslugi do jakies waznego urzadzenia, jesli bedziesz postepowala zgodnie z ta instrukcja to urzadzenie spelni swoje pierwotne funkcje. Jesli nie bedziesz stosowala sie do instrukcji to nie miej pretensji ze stala ci sie krzywda albo zepsujesz to urzadzenie. Poprostu jesli we wlasciwy sposob nie wykorzystasz go to nie bedzie dzialac jak nalezy.

To dlaczego spróbowaliśmy?

bo posluchalismy szatana ktoremu Bog
  • Odpowiedz
Pomysl o tym w ten sposob. Dostalas instrukcje obslugi do jakies waznego urzadzenia, jesli bedziesz postepowala zgodnie z ta instrukcja to urzadzenie spelni swoje pierwotne funkcje. Jesli nie bedziesz stosowala sie do instrukcji to nie miej pretensji ze stala ci sie krzywda albo zepsujesz to urzadzenie. Poprostu jesli we wlasciwy sposob nie wykorzystasz go to nie bedzie dzialac jak nalezy.


@ziemba1: Zrobiłeś unik. Ja nie pytałam tu o to, dlaczego pewne rzeczy są szkodliwe, tylko dlaczego są kuszące. Dlaczego akty homoseksualne są przyjemne, jeśli są szkodliwe. Wystarczyłoby wszystkim dać wstręt do aktów homoseksualnych, i ludzie sami by ich unikali. Dlaczego Bóg tego nie zrobił? Dlaczego Bóg dał niektórym ludziom przemożne pragnienie pełnienia strasznego grzechu, a innym nie?

bo posluchalismy szatana ktoremu Bog pozwolil
  • Odpowiedz
Ja nie pytałam tu o to, dlaczego pewne rzeczy są szkodliwe, tylko dlaczego są kuszące. Dlaczego akty homoseksualne są przyjemne, jeśli są szkodliwe


@KomosaBiala: a dlaczego maja takie nie byc? dlaczego jak dotkne ognia to sie sparze? zyjemy w okreslonych prawach natury do ktorych mamy sie dostosowac inaczej dzialmy przeciw prawom natury, logiki etc.

Dlaczego Bóg dał niektórym ludziom przemożne pragnienie pełnienia strasznego grzechu, a innym nie?

ja tak nie uwazam. tak samo mozesz
  • Odpowiedz
Bóg dał niektórym ludziom przemożne pragnienie pełnienia strasznego grzechu, a innym nie?


Jeszcze jedno, nie pisz tak bo grzechem jest czyn a nie sklonnosci. heteroseksualista tez musi ograniczyc sie w takim samym stopniu od uczynkow nieczystych jak homo jesli chce uniknac grzechu. pragnienie rodzi sie w twoim umysle wiec nie zwalaj winy na Boga, chcesz uniknac pragnien? nie mysl o nich.
  • Odpowiedz
No tak. I myślisz, że gdyby ten kolega zamknął mnie później u siebie w zimnej piwnicy, bo nie chciałam przyjść do niego na imprezę, to byłoby sprawiedliwe? Że sobie na to zasłużyłam?


Srrasznie odlatujesz w swoich porownaniach.

Pozatym nie rozumiesz, jednej waznej prawdy Chrzescijanskiej, ze cierpienie nie jest kara.Zobacz na zycie Jezusa.

@KomosaBiala:
  • Odpowiedz
a dlaczego maja takie nie byc? dlaczego jak dotkne ognia to sie sparze? zyjemy w okreslonych prawach natury do ktorych mamy sie dostosowac.


@ziemba1: Dlaczego mają takie nie być? Bo dlaczego miałyby być? Kiedy zakazujesz dziecku dotknąć ognia, nie robisz tego dlatego, że "nie wolno dotykać ognia". Robisz to po to, by zapobiec cierpieniu dziecka. Gdybyś mógł sprawić, by ogień nie parzył, zrobiłbyś to, zamiast stawiać zakazy. A Bóg tego nie zrobił. To On stworzył te prawa natury, do których mamy się dostosować. Ja pytam, dlaczego. Dlaczego uczynił popęd seksualny tak silnym, a potem ograniczył zaspokajanie go wyłącznie do związku małżeńskiego mężczyzny i kobiety.

ja tak nie
  • Odpowiedz
Srrasznie odlatujesz w swoich porownaniach.


@StefanB12: A co jest nie tak z moim porównaniem? Bóg pozwala ludziom robić za życia, co chcą. Jeśli swoim życiem udowodnią, że Go kochają, trafią do Niego po śmierci i wszyscy będą happy. Jeśli za życia pokażą, że mają Go gdzieś... zostaną straszliwie ukarani po śmierci. Za to, że mieli Go gdzieś. Źle to przedstawiłam? Pokaż, gdzie popełniam błąd.

Pozatym nie rozumiesz, jednej waznej prawdy
  • Odpowiedz
Dlaczego mają takie nie być? Bo dlaczego miałyby być? Kiedy zakazujesz dziecku dotknąć ognia, nie robisz tego dlatego, że "nie wolno dotykać ognia". Robisz to po to, by zapobiec cierpieniu dziecka. Gdybyś mógł sprawić, by ogień nie parzył, zrobiłbyś to, zamiast stawiać zakazy.


@KomosaBiala: dlatego ze ogien tez czemus sluzy i sam w sobie je dobry jesli wykorzystujemy wlasciwie. to ze sie sparzysz to skutek zlego obchodzenia sie z ogniem, a nie tego ze ogien jest zly.

To On stworzył te prawa natury, do których mamy się dostosować. Ja pytam, dlaczego.

bo to On jest stworca, my my nie. dzieki niemu masz zycie, wiec dostosuj sie do Jego praw, inaczej nie bedziesz postepowala wbrew prawom i "poparzysz
  • Odpowiedz
bo to On stworca, my my nie. dzieki temu masz zycie, wiec dostosuj je do Jego praw, inaczej nie bedziesz postepowala wbrew prawom i "poparzysz sie ogniem"


@ziemba1: piękna odpowiedź. Bóg jest wszechmogący i może z nami zrobić co chce. Nawet jeśli kłóci się to z Jego miłosierdziem i sprawiedliwością.
  • Odpowiedz
@KomosaBiala
Tutaj popelniasz blad

No tak. I myślisz, że gdyby ten kolega zamknął mnie później u siebie w zimnej piwnicy, bo nie chciałam przyjść do niego na imprezę, to byłoby sprawiedliwe? Że sobie na to zasłużyłam?
Tutaj sie
  • Odpowiedz
Tutaj sie zgodze

Według mnie to jest sprawiedliwe.


@StefanB12: Czyli nie popełniam żadnego błędu. Ludzie, którzy nie kochają Boga, zasługują na wieczną karę. I to nazywasz sprawiedliwością.

Cierpieniu ulegasz niezaleznie czy jestes wierzaca, czy nie. Kazdy cierpi, natomiast Ci ktorzy wierza, moga to cierpienie ofiarowac w dowolnej intencji. Wiedza tez ze cierpienie ma sens. Tak naprawde nie ma miłosci bez cierpienia. Tak jest swiat stworzony. Jak Ty bys była bogiem moze stworzyla bys go inaczej,
  • Odpowiedz
@KomosaBiala

Ale to właśnie oznacza, że to nie jest ten sam stopień. Ty, jako hetero, nie musisz się w ogóle powstrzymywać od seksu homoseksualnego. Ten grzech nieczysty dla ciebie nie istnieje. Jesteś na plusie bez żadnej zasługi ze swojej strony.


wzielas na celownik homoseksualistow bo to chwytliwy temat. a ja na przyklad nie urodzilem sie tak bardzo utalentowany jakbym chcial. czemu aktywisci wspierajacy homoseksualisty nie walcza o moje prawa? to jakas
  • Odpowiedz
@KomosaBiala: Wieczne cierpienie nie ma sensu, dlatego zyjesz i za zycia możesz ofiarowac swoje cierpienie, czytaj dokładnie.
Jezeli Bog wyznaczył pewne zasad i ich przestrzega to uwazasz, ze nie jest sprawiedliwy?
  • Odpowiedz